BRATISLAVA, DEVÍN. V Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla v Bratislave pokračuje v auguste obnova vzácnych lúk a stepí. Ako informovala Monika Chrenková z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne, pracovať sa bude do konca septembra, v prípade nepriaznivého počasia sa práce môžu predĺžiť až do konca októbra.
Od mladých drevín sa čistia lokality od Merice pri Devíne smerom k Sandbergu. Cieľom je obnoviť vzácne lúčne spoločenstvá, ktoré sú dlhodobo ohrozené zarastaním náletovými a inváznymi drevinami.
Od začiatku novembra minulého roku do konca februára bolo od náletových a nepôvodných drevín postupne vyčistených 58 hektárov teplomilných porastov. Výrub náletových drevín sa na strmých juhozápadných svahoch Devínskej Kobyly robil v zime, teda v čase vegetačného pokoja.
Najrozsiahlejší projekt obnovy stepných biotopov na Slovensku má za cieľ zachrániť prírodné bohatstvo Devínskej Kobyly. Záchrana vzácnych lúk sa robí v rámci projektu LIFE Ochrana a obnova území NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy s finančnou podporou EÚ a ministerstva životného prostredia. Práce koordinoval inštitút Daphne v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ) a Správou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.
Devínska Kobyla je obľúbenou turistickou lokalitou v Bratislave, no pestro zakvitnuté lúky sa postupne menili na húštinu. Za posledných 50 rokov stratila takmer dve tretiny vzácnych a v Európe jedinečných stepí, mnohé ohrozené druhy rastlín a živočíchov z lokality vymizli alebo pomaly vymierajú.
Devínska Kobyla je od roku 1964 Národnou prírodnou rezerváciou a zahŕňa najvýznamnejšie teplomilné porasty. V roku 2004 bolo toto územie zahrnuté do siete Európskych významných území NATURA 2000. Devínska Kobyla je chránená najmä pre výskyt bohatej teplomilnej vegetácie, rastlín i hmyzu.
Územie patrí nielen v celoslovenskom, ale aj v európskom meradle k najvýznamnejším stepným a teplomilným lokalitám.