BRATISLAVA. O verejné osvetlenie v hlavnom meste sa môže po dvadsiatich rokoch starať nová firma. Spoločnosti Siemens, ktorá sa o osvetlenie v Bratislave stará už dve desaťročia, sa totiž končí tento rok na jeho prevádzku zmluva.
Magistrát hlavného mesta už začal s prípravami súťaže na firmu, ktorá verejné osvetlenie bude v meste od budúceho roka prevádzkovať.
Ide o tender v hodnote niekoľko miliónov eur. Pre predstavu, len na prevádzku verejného osvetlenia minie Bratislava v tomto roku 7,6 milióna eur.
Bratislavský magistrát si na prípravu tejto súťaže objednal aj štúdiu od poradenskej spoločnosti Deloitte. Tá mu má dodať analýzu. Bude obsahovať nielen aktuálny stav mestského verejného osvetlenia, ale aj zefektívnenie jeho prevádzkového riadenia.
Hovorkyňa magistrátu hlavného mesta Ivana Skokanová spresnila, že výstupy z analýzy by mesto malo dostať do konca leta. „Následne bude vypísané verejné obstarávanie na nového dodávateľa,“ konštatovala Skokanová.
Viaceré možnosti
Magistrát hlavného mesta zatiaľ o podrobnejších podmienkach v súťaži hovoriť nechce. Tvrdí, že tie budú kompletne známe po skončení externej analýzy verejného osvetlenia.
Tú si mesto na jar objednalo od spomínanej poradenskej spoločnosti Deloitte. Magistrát jej za to zaplatí približne 126-tisíc eur. Deloitte mal podľa zistení denníka SME posudzovať najmä dva varianty budúceho fungovania mestského osvetlenia. Prvotne mal totiž za úlohu zistiť, čo by bolo pre mesto výhodnejšie. Teda to, či by si mesto verejné osvetlenie malo zobrať pod vlastné krídla, alebo by malo vypísať nový tender a nechať osvetlenie v starostlivosti externej firmy.
V hre pritom môže byť aj ďalší variant. Predseda poslaneckého Klubu pre Bratislavu a starosta Vrakune Martin Kuruc chce od magistrátu vedieť, či mesto rozmýšľa aj o takejto možnosti, aby si verejné osvetlenie po dôkladnej finančnej analýze zobrali pod seba jednotlivé mestské časti, a nie mesto ako celok.
„Napríklad vo Vrakuni niektoré pouličné lampy nesvietia aj pätnásť rokov, pretože súčasný prevádzkovateľ nie je ochotný do osvetlenia investovať bez objednávky mesta a mesto doteraz zásadné návrhy na inováciu osvetlenia neprinieslo,“ tvrdí Kuruc.
Nie sú kompetencie
Z prvých výsledkov však podľa zistení denníka SME vyplýva jednoduchá odpoveď. Verejné osvetlenie nemá prevádzkovať mesto, ale externá firma. Deloitte preto odporučil, aby mesto vypísalo nový tender. Ten však informácie denníka SME nekomentoval.
„Nezverejňujeme informácie ani neposkytujeme vyjadrenia v súvislosti s klientmi a zákazkami s ohľadom na záväzok mlčanlivosti,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Deloitte Henrieta Kissová.
Hoci Klub pre Bratislavu chcel vedieť, či sa posudzoval aj variant prevádzkovania verejného osvetlenia pod jednotlivými mestskými časťami, myšlienke tendra sa nebráni.
Kuruc však bude chcieť, aby verejná súťaž bola prísna s cieľom vybrať takú spoločnosti, ktorá bude ochotná osvetlenie nielen prevádzkovať, ale aj investovať do nového osvetlenia.
Veľký záujem?
Do súťaže na výber novej firmy sa môžu zapojiť viaceré spoločnosti. Už teraz prejavili záujem minimálne dve.
Do bratislavského megatendra na osvetlenie sa chce prihlásiť aj spoločnosť Siemens, ktorá svoj prvý tender vyhrala ešte v roku 1996.
Vtedy mesto pod vedením primátora Petra Kresánka so Siemensom podpísalo zmluvu. Tá sa zaviazala, že počas roka 1997 zabezpečí základnú rekonštrukciu svetelných miest a do piatich rokov kompletne zmodernizuje celý systém verejného osvetlenia.
Ako povedal riaditeľ divízie verejného osvetlenia v spoločnosti Siemens Richard Procik, Siemens je pripravený naďalej prevádzkovať verejné osvetlenie v rovnakej špičkovej kvalite ako doteraz.
„Na ilustráciu, pred dvadsiatimi rokmi pri preberaní správy verejného osvetlenia svietili v Bratislave iba dve tretiny lámp. Dnes sa funkčnosť blíži k sto percentám,“ konštatoval Procik.
V súťaži, ktorú mesto vypíše, však Siemens zrejme nebude sám. O účasť v tendri bude mať záujem aj spoločnosť Pema z Dolného Kubína. Tá verejné osvetlenie prevádzkuje napríklad v Kežmarku, Tvrdošíne či obci Budimír na východe Slovenska.
Spoločnosť v stanovisku o uchádzanie sa v súťaži napísala, že všetko bude závisieť od podmienok súťaže a schopnosti konkurovať a zabezpečiť kvalitu dodávok, respektíve údržby.
Ako je to v iných mestách
Verejné osvetlenie v Bratislave však nemusí skončiť len v rukách spomínaných firiem. Záujem zvážia zrejme aj iné spoločnosti.
Cez súkromné firmy prevádzkuje verejné osvetlenie napríklad aj mesto Košice. To platí zo svojho rozpočtu firme Eltodo na osvetlenie ročne tri milióny eur vrátane nákladov na verejné osvetlenie.
Zmluva, ktorú mesto v minulosti uzavrelo, platí pätnásť rokov a skončí koncom júla budúceho roka. Už teraz sú však jasné jeho ďalšie kroky.
„Mesto Košice na základe ukončenia 15-ročnej zmluvy vyhlási na ďalšie obdobie verejnú súťaž,“ skonštatoval z komunikačného oddelenia košického magistrátu Miroslav Sambor.
Podobne je na tom aj hlavné mesto Českej republiky Praha. Aj tam verejné osvetlenie prevádzkuje externá firma. Konkrétne ide o firmu Eltodo-Citelum a Praha jej za tento rok zaplatí za prevádzku verejného osvetlenia necelých šesť miliónov eur.