Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Na náprotivnej strane postavili veľkoplošné plagáty požadujúce navrátenie Bratislavy a „Horného vidieku“ k anyságu, z reproduktorov zneli propagandistické výzvy a vyhrážky a na rieke sa konalo množstvo ďalších provokačných akcií.

Obsadenie pravobrežnej strany Dunaja sa uskutočnilo so súhlasom Dohody.
Plán vypracoval francúzsky generál Mittelhauser a viedol ju vojenský veliteľ mesta, podplukovník Jean Pierre Brau.
Cieľom bolo zabrániť možnému úderu z protiľahlej strany a vytvorenie predmostia dôležitého na obranu mesta.
Akcia sa uskutočnila v noci 14. augusta a dnes by mohla slúžiť ako vynikajúca predloha akčného filmu plnému napätia.
Za bezmesačnej noci sa na akcii zúčastnili štyri prápory Stráže slobody.

Jedna časť sa od dnešnej botanickej záhrady spustila na člnoch k Pečenskému lesu, kde bez boja maďarskú posádku zajali a popri rieke postupovali k mostu.
Vybraní príslušníci Sokola sa bosí, vyzbrojení iba nožmi a granátmi prešplhali pod kovovou konštrukciou mosta, poprerezávali káble k náložiam a bez jediného výstrelu hliadku odzbrojili.
Počty zajatcov sa líšia a legendárny generál Šnejdárek uvádzal zajatie „300 maďarských vojakov s boľševickou hviezdou“.
Jeden z priamych účastníkov akcie si v denníku zapísal: „A tak za krásneho, trochu chladného rána bola Petržalka s okolím už trvale privtelená k Slovenskej krajine.
Prúdy našich vojakov ubytovali sa jednak v obci samotnej, jednak v barakovom tábore pri Kopčanoch, v stanoch okolo horárne v Starých Nivách a v tábore u Krištofka v pečenskom lese.
Husté rady úžaslých Bratislavčanov obsadily zábradlie na mestskom nábreží, hľadiac na most, ešte včera tichý a po moste prechádzali sem tam vojenské oddiely, hliadky i posli na koňoch, delostrelecké transporty a množstvo vozov až most všetok dunel a hučal.“

Slovenský denník zas informoval: „Bratislava nebude viac ohrozovaná tým, že na štyristo krokov stály proti nemu tlupy maďarské, ktoré raz pod červeno-bielo-zelenou zástavou, raz pod červenou zástavou číhaly na to, aby prepadly jeho pokojných pracujúcich obyvateľov.
Nebudeme viac vystavení posmievačným vyvolávateľom sprostých boľševických ideí a urážlivých hesiel proti našim ľuďom. Dunajské korzo nebude mať príležitosť byť svedkom bezuzdnej demagógie.“