SME

Bratislava sa dá spoznať aj cez logické hádanky

V meste existujú interaktívne hry, ktorými turisti i domáci spoznávajú legendy Bratislavy a jej zákutia. Cieľom mestskej hry je do časového limitu logickými úlohami vyriešiť záhadu a zároveň spoznať historické centrum mesta nevšednými trasami.

(Zdroj: FOTO SME - MARTINA CHUDÁ)

STARÉ MESTO. Vyrážame. Na pleci máme ruksak, v ňom škatuľu s rôznymi predmetmi (špagát, buzola či ladička), mobil, mapu a inštrukcie.

„Vychádzam čiernou kovovou bránou a obozretne prechádzam do tieňa stromov. Vždy odtiaľto rád sledujem zelený vrcholček Michalskej veže. Na to dnes nemám čas, nenápadne sa rozhliadam, či ma niekto nesleduje.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak znie prvá indícia mestskej hry City Game, pomocou ktorej nachádzame miesto, kde máme splniť prvú logickú hádanku. Tá nás posunie na ďalšie stanovište. Cieľom hry je zistiť, čo sa stalo s mladým študentom Viliamom, ktorému je v pätách ŠtB.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne putujeme ulicami a námestiami mesta. Ideme miestami, kde sme roky neboli. Počítame napríklad chrliče na veži kostola, stopujeme čas guličky, ktorú spúšťame zo schodov a nemilo prerušíme šachovú partiu dôchodcov. Všetko preto, aby sme vylúštili ďalšie hádanky a posunuli sa bližšie k cieľu.

Na riešenie indícií využívame postupne všetky pomôcky zo škatule vrátane čiarového kódu, infrabaterky či už mierne roztopenej napolitánky Mila. V hlavnej úlohe sa však činia naše mozgy. Úsilie, ktoré sme vyvinuli, je po troch hodinách korunované úspechom – už vieme, čo sa stalo s Viliamom.

Mestské hry

City Game z dielne agentúry Brainteaselava je len jedna z viacerých mestských hier. Odohráva sa v historickom centre Bratislavy, kde skupina ľudí rieši rôzne interaktívne úlohy, ktoré jej postupne odhaľujú, kam majú pokračovať. Popritom sa dozvedajú zábavnou formou zaujímavé fakty a mýty o Bratislave, spoznávajú jej zákutia a vychutnávajú si rôzne výhľady na mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Hra je určená nielen pre turistov, ktorí môžu mesto spoznať zábavnou formou, ale aj pre Bratislavčanov, ktorí pri nej často navštívia miesta, o ktorých ani nevedeli alebo na nich neboli už veľmi dávno. 

Mestské hry sa zakladajú na podobnom princípe ako čoraz viac rozšírené únikové izby, tzv. „escape rooms“. Z nich sa kolektív ľudí musí dostať von v určitom časovom limite. K tomu im má pomôcť vyriešenie logických úloh. Na rozdiel od únikových izieb, účastníkov mestských hier posúva riešenie úloh po jednotlivých stanovištiach v meste až po konečné splnenie misie.

V Bratislave funguje niekoľko mestských hier, napríklad City Game (cena pre celý tím je 49 eur), v ktorej účastníci zisťujú, čo sa stalo s Viliamom, alebo Divná Bratislava (cena pre celý tím je 64,37 eura), ktorá ich povodí po neobvyklých miestach hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Kto vyhráva

Cieľom mestskej hry je do určitého časového limitu splniť misiu. V rámci City Game i Divnej Bratislavy by to mali hráči stihnúť do troch hodín.

„Tímy zvládnu vyriešiť misiu hry priemerne za menej ako dve a pol hodiny. Mali sme tu však jednu skupinu, ktorá chcela vytvoriť rekord a tak celý čas bežali a zvládli to za 64 minút. Opačný rekord bol asi päť hodín, po asi piatich zastávkach na pivo,“ povedal jeden zo spolutvorcov hry Emil Haas.

Počas hry organizátori sledujú jednotlivé tímy cez GPS lokátor a v prípade potreby im vedia pomôcť.  Zavolajú im na mobil a navedú naspäť na správnu trasu.

„Raz sa mi stalo, že skupina nasadla na električku do Karlovej Vsi a prestala dvíhať telefón. Keďže hra prebieha iba v historickom centre, rozmýšľal som už, či hru vzdali a zabudli nám ruksak vrátiť. Nakoniec sa však ukázalo, že keď skupina zistila, že má v batohu s pomôckami k hre aj GPS lokátor, tak si z nás len vystrelila,“ povedal Haas. 

Kto a kedy môže hrať

Mestské hry sú vhodné zvyčajne pre dvoj- až päťčlenné kolektívy. Hra nie je ovplyvnená počasím, no počas dažďa zvyčajne hráči nemajú záujem putovať mestom a plniť v ňom logické úlohy.

„Ak začne pršať počas hry, možno ju zrušiť, prípadne ju počas krátkej letnej búrky prerušiť. Ani zima by nemala byť problémom, akurát sa treba dostatočne obliecť,“ povedal Haas.

Podľa doterajších skúseností tvorcov City Game hru vyhľadávajú najčastejšie ľudia od 20 do 40 rokov. No zahrali si ju už aj starší hráči či rodiny s deťmi.

Ďalšou častou skupinou záujemcov sú kolegovia, ktorí si hru vyberú ako firemný teambuilding. Organizátori hry pre nich vedia pripraviť hromadnú verziu hry, ktorú môže hrať až 60 ľudí v ôsmich tímoch naraz.

City Game je možné zatiaľ hrať v slovenčine a angličtine, ale jej tvorcovia uvažujú aj nad jej variantmi v ďalších jazykoch. Napríklad v španielčine, ruštine či v nemčine.

„Pre turistov je hra originálnou možnosťou ako spoznať centrum Bratislavy zábavnou formou namiesto klasickej prehliadky. Reakcie sú veľmi pozitívne, páčia sa im nielen úlohy, ale aj krásne výhľady či zaujímavosti a legendy, ktoré sa popri hre dozvedeli,“ povedal Haas.

Bratislava v temných časoch ŠtB

Tvorcovia mestskej hry City Game z organizácie Brainteaselava sa inšpirovali pri vymýšľaní hry najmä mestskou hrou, ktorú každoročne pripravujú študenti na ich domovskom Gymnáziu Grösslingová v rámci pravidelnej školskej olympiády, ale aj hrami, ktoré pripravovali deťom v táboroch.

„Zisťovali sme informácie o podobných hrách u nás aj v zahraničí, no mnohé mali buď veľmi priamočiare úlohy, alebo naopak založené na pomerne zložitom šifrovaní. My sme chceli priniesť niečo interaktívnejšie a vhodné pre začiatočníkov i skúsených hráčov,“ povedal Haas.

Pre zasadenie príbehu do minulého režimu a zapojenia ŠtB, štátnej tajnej služby za bývalého režimu, sa rozhodli preto, lebo chceli do hry zakomponovať príbeh, ktorý by bol ľahko zapamätateľný a zároveň nie príliš obmedzujúci pri plnení úloh. Napríklad pri stredovekej téme by totiž použitie viacerých moderných výdobytkov výrazne obmedzilo hranie.

„Väčšine sa dej páči, prípadne ho hltajúc úlohy ani veľmi nevnímajú. Negatívne reakcie sme zatiaľ nemali,“ povedal Haas. Dodal, že mladí o téme veľa nevedia, a tak využívajú priestor ich aj o danej ére informovať hravou formou.

Plány do budúcna

Aj keď nadšenci z Brainteaselava organizujú City Game len od polovice júna a ešte stále vychytávajú jej slabé miesta, majú plány do budúcna.

„V blízkom čase chceme určite pridať ďalšie jazykové verzie. Rozmýšľame aj nad skrátenou verziou hry. Ak bude hra dlhodobo úspešná, vrhneme sa na nové aktivity a varianty hry, nápadov máme dosť,“ povedal Haas.

Redakcia SME si zahrala City Game na pozvanie agentúry

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 52 079
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 996
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 984
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 033
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 994
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 807
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 013
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 074
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 730
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 141
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 780
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 113
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 746
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu