SME

Kráľovstvo husaciny bude v Slovenskom Grobe

Husacinu v Slovenskom Grobe a jeho okolí podávajú viac ako 200 rokov a len vlani si ju prišlo počas sezóny vychutnať viac ako 75 000 návštevníkov.

Oficiálny začiatok Kráľovstva husaciny bude spojený s dvoma dňami zábavy a hodovania.Oficiálny začiatok Kráľovstva husaciny bude spojený s dvoma dňami zábavy a hodovania. (Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Bratislavský región sa môže pochváliť nielen stúpajúcimi číslami návštevnosti, ale aj množstvom atraktivít, ktoré tieto čísla zvyšujú. Už začiatkom septembra k nim pribudne aj Kráľovstvo husaciny v Slovenskom Grobe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zvyšujúce sa čísla návštevnosti sú pre región veľkým potešením, no skúsenosť nám hovorí, že ak sa o ďalší rozvoj sami nepričiníme, čísla neporastú. Preto postupne predstavujeme regionálne produkty aj vo veľkom. Berieme si pod svoje krídla všetko tradičné, čo tu máme, a predstavujeme to za hranicami kraja, ale aj za hranicami republiky. Tento rok sme oživili tradíciu ríbezlí v bratislavskom Devíne a na jeseň dostane Slovenský Grob dekrét o tom, že je z neho Kráľovstvo husaciny. Desiatky tisíc ľudí prídu do Slovenského Grobu každý rok na husaciu už teraz a našou snahou je, aby v Kráľovstve husaciny bolo pocestných ešte viac," vysvetlil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora tradícií

Počet turistov rastie ako pri domácich, tak aj pri zahraničných turistoch. Úlohou Krajskej organizácie cestovného ruchu, ktorej spoluzakladateľom je Bratislavský samosprávny kraj, je rozvíjať cestovný ruch v regióne. Jednou z možností je predstavovanie regionálnych tradícií širokej verejnosti.

Takou je aj husacina, ktorá sa v Slovenskom Grobe a jeho okolí podáva už viac ako 200 rokov a len v minulom roku si ju prišlo počas sezóny vychutnať viac ako 75 000 návštevníkov.

Od tretieho septembra sa Slovenský Grob stane aj oficiálnym Kráľovstvom husaciny so všetkým, čo kráľovstvu prináleží. Bude mať svoju hymnu, ktorú predstavili 1. augusta, bude mať svoj erb aj sochu.

Odhalenie sochy husi a predstavenie hymny je spojené s tradičnými Dňami otvorených husacinárskych prevádzok.

Lukáš Dobrocký, Bratislava Region Tourism

Dekrét Cechu husacinárov odovzdá Mária Terézia so svojím sprievodom počas Dní otvorených husacinárskych prevádzok. Oficiálny začiatok Kráľovstva husaciny bude spojený s dvoma dňami zábavy a hodovania. Okrem otvorených husacinárskych prevádzok čakajú na návštevníkov aj trhovníci s regionálnymi produktmi v rámci Farm Festu, na pódiu sa budú striedať hudobníci a súčasťou programu bude aj slávnostné odhalenie takmer trojmetrovej sochy husi.

SkryťVypnúť reklamu

Od septembra

"Husacina je dlhé roky produkt typický pre okolie Slovenského Grobu, preto bude oprávnene Kráľovstvom husaciny. Stane sa ním 3. septembra a dekrét odovzdá Cechu husacinárov Mária Terézia. Okrem toho je pripravený aj bohatý kultúrny program v centre Slovenského Grobu. Odhalenie sochy husi a predstavenie hymny je spojené s tradičnými Dňami otvorených husacinárskych prevádzok. Prvú septembrovú sobotu teda v Slovenskom Grobe nájdu návštevníci všetko, čo je typické pre akékoľvek kráľovstvo. Od trhov v rámci Farm Festu cez hudbu a zábavu až po fantastické jedlo," predstavil plány podujatia Kráľovstvo husaciny výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 725
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 285
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 242
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 5 091
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 870
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 040
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 815
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 745
  2. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 10 924
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 939
  4. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 7 690
  5. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 6 605
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 035
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 970
  8. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 953
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu