BRATISLAVA. Od 20. júla vozia Bratislavčanov v električkách študenti vysokých škôl. Z 99 prihlásených záujemcov si však kurz doteraz urobili len piati. Štyria brigádnici sú zo Slovenskej technickej univerzity a jeden z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Kurz trval tri a pol mesiaca a v súčasnosti si ho robia ďalší dvaja študenti. „Druhý kurz bol otvorený v júli pre dvoch záujemcov,“ uviedla hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.
Sedempercentný záujem
Kurz je podobný autoškole na základný vodičský preukaz. Najprv sa študenti učia teóriu a potom majú praktické jazdy. Dvaja uchádzači, ktorí začali s kurzom v júli, aktuálne preberajú teóriu.
Zvyšní 92 študenti, ktorí sa na kurz prihlásili ešte v apríli, sa už neozvali. „Predpokladáme, že je to pre letné obdobie, majú prázdniny, sú odcestovaní,“ tvrdí Volfová. Či sa ešte ozvú, je podľa nej ťažké predpovedať.
Výplata bude nižšia, ako sľubujú
Potrebný výcvik, ktorý študenti musia absolvovať, stojí 1012,50 eura. Dopravný podnik sľubuje, že študentom kurz preplatí, študent sa však musí zaviazať, že odpracuje 2100 hodín najneskôr do 30 mesiacov od začatia brigády.
Záujemcov o brigádu láka dopravný podnik okrem flexibilného pracovného času aj na výšku platu. „Vodiči električiek - študenti brigádnici, majú rovnaké mzdové podmienky ako vodiči električiek na plný úväzok,“ povedala Volfová.
Priemerný mesačný plat vodiča na plný úväzok je okolo 1102 eur. „Vodiči na plný úväzok pracujú 37,5 hodiny týždenne,“ doplnila Volfová.
Študenti však podľa Zákonníka práce môžu pracovať maximálne 20 hodín týždenne, čo je takmer o polovicu menej, ako pracujú stáli zamestnanci. Z toho vyplýva, že v praxi nemôžu odpracovať počet hodín, za ktoré by dostali výplatu okolo 1 100 eur, ako sa uvádza na stránke dopravcu.
Nedostatok vodičov
Faktom je, že Dopravný podnik Bratislava trpí nedostatkom vodičov. V júni ich chýbalo 150. Dopravca podľa Volfovej dúfa, že sa mu aj vďaka projektu brigádnikov podarí znížiť vekovú hranicu vodičov. V súčasnosti je totiž priemerný vek vodiča v dopravnom podniku 48 rokov.
„Mnohí zamestnanci odchádzajú aj do starobného dôchodku a staršia generácia vodičov nemá svojich nástupcov," povedala pred časom vedúca odboru rozvoja ľudských zdrojov bratislavského dopravného podniku Petra Lanáková.