BRATISLAVA. Karlova Ves, Podunajské Biskupice, Lamač – predstavitelia týchto mestských častí hovoria, že kapacita ich škôlok postačuje momentálnemu dopytu. Iné mestské časti Bratislavy to povedať nemôžu. Nové miesta sa snažia získavať výstavbou, rozširovaním súčasných kapacít, prestavbou služobných bytov, zriaďovaním škôlkarských tried v základných školách a podobne.
Vedeli ste?
Niekoľko praktických informácií, ktoré sa zídu rodičom škôlkárov.
1. Zoznam škôlok hľadajte na webe.
Na oficiálnom webe bratislava.sk v časti Životné situácie mesto zverejňuje zoznam predškolských zariadení – nielen obecné, no aj cirkevné, súkromné i rôzne detské centrá. Na rovnakom mieste je aj poradenstvo k nástupu do škôlky.
2. Príspevok pre najmenších.
Pokiaľ zapíšete dieťa do troch rokov (alebo do šiestich, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav) do zariadenia mimo štátnu sieť škôl a školských zariadení, dostávate od štátu príspevok na starostlivosť dieťaťa, najviac v sume 280 eur. Ak máte takéto dieťa v predškolskom zariadení zaradenom v štátnej sieti a zriaďovateľom je obec alebo orgán miestnej štátnej správy v školstve, príspevok dostanete najviac v sume 80 eur. Viac o podmienkach nájdete na webe employment.gov.sk.
3. Extra peniaze na súkromnú škôlku.
Požiadať o nenávratný finančný príspevok na súkromnú materskú školu umožňuje rodičom mestská časť Petržalka. Žiadosť sa posiela do 15. augusta a peniaze môžu dostať rodičia 22 detí. Viac informácií nájdete v aktualitách ne webe petrzalka.sk
Nové miesta sú vo výhľade napríklad v Ružinove, Novom Meste, Petržalke, v Starom Meste a aj v Záhorskej Bystrici, kde však na hotový projekt ešte nezohnali peniaze. V Ružinove majú nové miesta pribudnúť v Materskej škole Šťastná – rekonštrukciou vznikne jedna nová trieda a rozšíri sa aj už existujúca.
V Novom Meste by mala pribudnúť ďalšia škôlka, v Petržalke už beží výber dodávateľa na rekonštrukciu schátraného objektu na Vyšehradskej ulici – pribudnúť by malo 150 miest.
Sto nových miest pre predškolákov chce pripraviť Staré Mesto, miesta navyše bude mať aj Karlova Ves, ktorá od septembra otvára dve nové triedy v materských školách Majerníkova 11 a Majerníkova 60.
Mestské školy sa snažia držať krok s ponukou súkromných aj čo sa týka programu detí.
Organizujú jazykové, spevácke, tanečné či športové krúžky alebo kurzy. Zapájajú sa aj do rôznych aktivít environmentálnej výchovy. Do škôlok volajú logopédov, terapeutov, na prednášky chodia požiarnici, policajti či záchranári.
Petržalská obecná škôlka na Pifflovej ulici má napríklad ako jediná v Bratislavskom kraji (a donedávna na Slovensku) zriadenú triedu pre deti s poruchami výživy, ako sú celiakia, rôzne potravinové alergie a intoleranciu na laktózu a diabetes.