BRATISLAVA. Hľadáte škôlku? Skúsenosti matiek z ankety SME hovoria, že viac ako zaujímavé aktivity napokon zavážia reálne možnosti rodiny.
Preverte si všetky škôlky v okolí, kde pracujete či bývate. A neverte len marketingu súkromných zariadení. Do škôlky sa vyberte vtedy, keď vás tam nečakajú. To sú najčastejšie rady. V ankete odpovedalo vyše 15 matiek z rôznych častí mesta a z okolia.
Rozhoduje blízkosť
Ťažkosti môže robiť čas. Ak sa nájde miesto v obecnej škôlke, treba sa pripraviť na to, že dieťa musíte vyzdvihnúť pomerne skoro poobede, čo najmä pri dopravných zápchach nemusí byť možné. Zvyčajný otvárací čas obecných škôlok je totiž od 6.30 do 17.00 hodiny.
K jednej z prvých škôlok v Bratislave, ktorá otvára už o šiestej ráno, patrí materská škola Bzovícka. K najdlhšie otvoreným obecným škôlkam patrí škôlka na Lietavskej, obe sú v mestskej časti Petržalka.
“Neverte marketingu a dobrému PR. Pýtajte sa medzi rodičmi.
„
Iná situácia je v súkromných predškolských zariadeniach. Tie bývajú otvorené do 18. hodiny, prípadne za poplatok (napríklad 5 eur) aj do dvadsiatej.
Problém? Kapacity a trvalé bydlisko
Plán umiestniť dieťa v škôlke čo najbližšie k pracovisku môže zlyhať na kapacite zariadení v okolí.
S tým súvisí aj to, že mnohé obecné škôlky pri prijímaní detí okrem iného (prednostne vo všeobecnosti bývajú prijímané päťročné deti, deti s odloženou školskou dochádzkou a pod.) zohľadňujú aj to, či má rodič v mestskej časti bydlisko.
Ostatné majú šancu až vtedy, keď pre ne zostane miesto. Môže sa stať, že budú platiť aj vyššiu cenu.
Uprednostňovanie vlastných však nemusí byť pravidlo. Napríklad v Novom Meste podľa Jána Borčina z tlačového odboru miestneho úradu sa môžu na predné miesto v zozname dostať po „domácich“ aj deti, ktorých súrodenci navštevujú základnú školu v tejto mestskej časti, alebo deti rodičov, ktoré v Novom Meste pracujú.
V Petržalke podľa hovorkyne Michaely Platznerovej si popri zákonom stanovených kritérií nemožno stanoviť ako podmienku prijatia napríklad trvalý pobyt či miesto výkonu zamestnania rodičov. „Podmienky nesmú byť diskriminujúce,“ vysvetľuje.
Súkromná verzus obecná
Neplatí univerzálne pravidlo, ktorá škôlka – súkromná alebo obecná – je lepšia. Skúsenosti matiek sú protichodné. Niektoré si nevedia vynachváliť obecnú škôlku, iné súkromnú.
V mnohých prípadoch na začiatku výberu rozhoduje výška poplatku. Súkromnú škôlku si každý nemôže dovoliť. Zatiaľ čo v obecnej rodičia platia niekoľko desiatok eur mesačne (vrátane stravy a ďalších príspevkov), v súkromných sú to stovky (okolo tristo eur a viac).
Ministerstvo školstva v tejto veci odporúča sledovať skôr skutočnosť, či je škôlka zaradená do siete škôl a školských zariadení, a teda poskytuje predprimárne vzdelávanie podľa Štátneho vzdelávacieho programu. Potom už prichádzajú na rad len skúsenosti rodičov.
„Odporúčam neveriť len dobrému marketingu škôlky. Realita môže byť iná. Hľadajte referencie, odkazy na sociálnych sieťach. Tie najlepšie dostanete od známych, ktorí povedia, kde sú ich deti spokojné," hovorí Jana z Bratislavy.
Aký počet detí povoľujú úrady:
- Kapacita predškolského zariadenia je určovaná plochou miestností.
- Podľa vyhlášky (č. 527/2007 Z. z. ) v predškolskom zariadení musí byť na jedno dieťa najmenej 4 m2 plochy dennej miestnosti, ktorá plní funkciu herne a spálne.
- Ak je spálňa stavebne oddelená, tak treba najmenej 3 m2 plochy herne.
Ako je to s postieľkami:
- Na jedno ležadlo na spanie musí byť najmenej 1,7 m2.
- Priestor na odkladanie ležadiel a lôžkovín musí umožňovať ich riadne prevetrávanie.
- Skladovania posteľnej bielizne a manipulácia s ňou, vrátane frekvencie jej výmeny je jednou z náležitostí prevádzkového poriadku, ktorý podlieha schváleniu orgánom verejného zdravotníctva.
- Vetranie je takisto súčasťou prevádzkového poriadku, závisí od počtu detí, ročného obdobia, vonkajšej teploty a teploty v interiéri zariadenia. Zdroj: Úrad verejného zdravia