ČUNOVO. Napriek tomu, že Čunovské jazerá patria k vyhľadávaným miestam na oddych počas leta, mnohí Bratislavčania netušia, že ide o chránené územie, kde platí zákaz kúpania.
Nie však na oboch jazerách, ale len na jednom z nich – Veľkom čunovskom jazere.
V minulosti sa situácia ohľadne povoleného kúpania niekoľkokrát menila, a preto viacerí mohli stratiť prehľad o tom, či si môžu v jazerách zaplávať alebo nie. Faktom však je, že v súčasnosti ich môže kúpanie v Čunove vyjsť poriadne draho.
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny sa totiž môže pokuta za kúpanie vo Veľkom čunovskom jazere vyšplhať až do výšky 9 958,17 eura.
Za kúpanie ľudí veľmi nepokutujú
Hovorkyňa mestskej polície Ľubomíra Miklovičová uviedla, že policajti v lete navštevujú Čunovské jazerá častejšie.
Kontrolujú najmä dodržiavanie zákazu stanovať alebo požívania alkoholu na verejnom priestranstve. Ale aj to, či sa dodržuje zákaz kúpania. V prípade porušenia zákona sa obracajú na úrad životného prostredia.
„Odbor starostlivosti o životné prostredie v súvislosti s Prírodnou rezerváciou Ostrovné lúčky udelil v roku 2016 jednu pokutu za nepovolený pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka v území so štvrtým stupňom ochrany, pričom neskúmal či predmetné porušenie súviselo s kúpaním,“ informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Okrem toho udelili tento rok aj tri pokuty za nepovolený vjazd do chránenej oblasti autom, minulý rok osem.
Pozor si tak musia dávať aj vodiči, ktorí sa rozhodnú prísť k jazerám autami. Na príjazdovej ceste je totiž umiestnená značka Zákaz státia. Policajti podľa Miklovičovej kontrolujú zákaz zastavenia na prístupových cestách k jazeru a státie na zeleni.
„Od začiatku roka sme na týchto miestach zaevidovali 22 porušení zákona o cestnej premávke, bolo uložených 12 blokových pokút na celkovú sumu 250 eur,“ uviedla.
Pred piatimi rokmi sa tam kúpať dalo
S prísnym zákazom kúpania sa to na jazerách v Čunove v minulosti viackrát menilo. Jedno leto sa tam ľudia kúpať mohli, druhé už však nie. V minulosti bola bratislavským krajským úradom udelená výnimka na kúpanie sa v oboch Čunovských jazerách.
„Po približne jednom roku bola výnimka zrušená vzhľadom na nedisciplinovanosť návštevníkov jazier ničiacich vzácnu faunu a flóru,“ uviedol vedúci oddelenia PR a marketingu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Ján Pálffy. Návštevníci podľa neho po sebe zanechávali množstvo odpadkov a v jazere našli hygienici aj oleje po opaľovacích krémoch.
Čunovské jazerá ležia v chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, medzi obcami Rusovce a Čunovo. Ide o dve vodné plochy – Veľké jazero a Malé jazero.
Donedávna boli jazerá zdrojom pitnej vody. Išlo o vodárenský zdroj Rusovce – Ostrovné Lúčky – Mokraď. Vodári však v roku 2007 prehodnotili kvalitu a množstvo vody a Bratislavská vodárenská spoločnosť zrušila Čunovské jazerá ako zdroj pitnej vody.
Vysoká ochrana
Keďže jazerá sa však od roku 1988 nachádzajú v chránenej prírodnej rezervácii, kde je vzácna fauna a flóra, v ich okolí platia isté pravidlá, ktoré musia návštevníci dodržiavať.
Čunovské jazerá sú totiž súčasťou štyroch chránených oblastí. K takto výnimočnými oblastiam s vysokým stupňoch ochrany v okolí hlavného mesta patria okrem Čunovských jazier napríklad ešte aj Malé Karpaty, Jarovská Bažantica či Devínska Kobyla. Dokopy sa pritom v rámci chránených území rozlišuje päť stupňov ochrany.
Malé čunovské jazero spadá do druhého stupňa ochrany, Veľké čunovské jazero do štvrtého.
V rámci druhého stupňa ochrany nie je pohyb ľudí obmedzený. Zakázaný je v ňom len vjazd a státie s autami či bicyklami. Na území Veľkého jazera platia však prísnejšie pravidlá. Zakázané je tam pohybovať sa mimo vyznačeného náučného chodníka, táboriť, stanovať, jazdiť na koni, zbierať rastliny či športovať. Z toho vyplýva, že sa tam nemožno ani kúpať.
Pravidelní návštevníci
Okolie Čunovských jazier navštevuje podľa starostky Čunova Gabriely Ferenčákovej v súčasnosti veľa návštevníkov aj napriek tomu, že ide o chránené územie. „Dobrovoľníci z Rusoviec a Čunova dvakrát ročne čistia brehy jazier. Vďaka nim sú brehy čisté,“ uviedla.
Územie Čunovských jazier je pritom jedným z troch najvýznamnejších na Slovensku pre hniezdenie sťahovavých druhov vtákov. Okolie jazier je tiež domovom bobrov, mlokov či netopierov. Čunovské jazerá spolu s okolím Dunaja a jeho chránenými oblasťami sa považujú za najvzácnejšie, ale zároveň aj najohrozenejšíie lokality európskeho významu.
Autor: Lucia Schusterová