BRATISLAVA. Čas dovoleniek je sezónou pre bytových zlodejov. Upozorňuje na to polícia i poisťovne, ktoré s takýmto rizikom rátajú v majetkovom poistení.
Zlodeji však nie sú jediní, kto ohrozuje dočasne opustený dom či byt. Štatistiky poisťovní ukazujú, že časté sú napríklad aj škody, ktoré v čase neprítomnosti spôsobí voda.
Či už vaša vlastná, napríklad z prasknutého prívodu k práčke alebo umývačke riadu, alebo vás z nejakých dôvodov vytopia susedia.
Hypotéky zmenili trh
Na škody vo vašom príbytku sa vzťahuje majetkové poistenie - poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Netreba zabúdať ani na jedno.
Poistenie nehnuteľnosti pokrýva to, čo je s ňou pevne spojené, napríklad múry, okná, vchodové dvere. Koberce, televízor a podobne (zjednodušene všetko, čo môžete odniesť preč so sebou) - tie patria pod poistenie domácnosti.
Nezabudnite, že...
- Majetkové poistenie je založené zväčša na ročnej periodicite. Ak ho chcete zrušiť, potrebujete dva mesiace pred jeho koncom dať poisťovni výpoveď.
- Pre zrušenie poistky nestačí iba prestať platiť. Poisťovňa považuje zmluvu za platnú a bude si vymáhať peniaze. Nezaplatením sa dlžná suma zvýši o ďalšie náklady spojené s vymáhaním.
- Poisťovne stálym klientom zvyknú pri poistení domácnosti automaticky ponúkať zľavu pri pokračovaní poistenia, čo je veľký rozdiel napríklad od povinného zmluvného poistenia, kde platí skôr opak.
- Situácie, že predajca niečo úmyselne zamlčí, sa už nestávajú. Spisuje sa totiž záznam zo stretnutia, kde sú uvedené požiadavky klienta na poistenie.
- Pamätajte, na trhu nie je iba jedna poisťovňa a poistné produkty sa dajú porovnávať.
Poisťovne však už ponúkajú produkty, ktoré oba druhy poistenia spájajú. Majú na to dôvod.
"S rozmachom hypoték si ľudia čoraz viac poisťovali nehnuteľnosti," hovorí Pavel Škriniar z portálu FinancnaHitparada.
Nie, že by o to mali zvýšený záujem. To len banky vyžadujú tento typ poistenia, aby sa určite dostali k peniazom, ak sa niečo stane so založenou nehnuteľnosťou.
Banku totiž zaujímajú samotné múry (nehnuteľnosť), nie to, čo je medzi nimi (vybavenie domácnosti).
"Preto poisťovne prišli s kombináciou týchto dvoch poistení, čím vyhovejú banke i klientovi," vysvetľuje Škriniar.
Jedno aj druhé
Poistenie majetku nepatrí v databáze rodinných poistiek k tým najdrahším.
Ročne to býva do 0,1 percenta z ceny nehnuteľnosti, no do výpočtu vstupuje napríklad aj rozloha nehnuteľnosti alebo lokalita. A taktiež sa cena môže znížiť o rôzne zľavy.
Na koľko to vyjde práve vás ťažko určiť. Každý má inú predstavu, čo všetko má byť predmetom poistenia - hnuteľné veci v domácnosti, cennosti, elektronika, stavebné súčasti, okná, riziko skratu, zodpovednosť a podobne.
Cena taktiež závisí od výšky poistnej sumy, či je byt na prízemí, v akých cenách sa má vyplatiť poistné plnenie a podobne.
Stanoviť sa má podľa toho, čo všetko sa v domácnosti nachádza. Niektoré poisťovne ponúkajú aj možnosť okamžitej finančnej podpory, ktorá síce nie je vysoká, ale vo finančnej tiesni určite pomôže.
Poistenie domácnosti s relevantnými poistnými sumami sa môže dostať na sumu od 100 do 200 eur ročne.
"Určite je dobré mať poistenú nehnuteľnosť a aj to, čo je v nej. Už len preto, že rozumieť poistným podmienkam je pomerne náročné," odporúča Škriniar.
Napríklad, ak záujemca o produkt chce byť poistený proti vytopeniu, nemusí v rámci textu zmluvy vnímať rozdiel medzi škodou spôsobenou vodou z prasknutého vodovodného potrubia, vodou z nezastaveného vodovodu, vodou z atmosférických zrážok, vodou zo záplav, či vodou z povodní.
Každej z týchto situácií sa týka iné poistné riziko a nikto nestojí o to, aby mu v čase núdze napokon povedali, že práve toto riziko jeho poistenie nekryje.
Online poistka len pre skúsených
Poisťovne zvyknú ponúkať možnosť poistiť si majetok cez internet. Pred dovolenkou napríklad aj v rámci akciovej ponuky lacnejšie.
“Iróniou je, že ľudia majú zvýšený záujem o krytie rizík, ktoré videli v správach. Pritom štatisticky ide o perličky a nie hlavné riziká.
„
Na rozdiel od napríklad životného poistenia, to majetkové má jednoduchšie pravidlá. No jednoduché sú len zdanlivo. Treba sa dobre vyznať v rôznych pojmoch a treba vhodne ohodnotiť aj vlastný majetok.
V rámci celého balíka bývajú napríklad schované aj také poistenia, ktoré človek nemá ako využiť. Napríklad poistenie pivnice, aj keď ju človek nemá, dom na kopci zasa môže byť zbytočné poistiť pre prípad povodne.
Na druhej strane, niektoré poistenia sa môžu javiť ako absolútne zbytočné, no reportáž v hlavných televíznych správach vlastníka nehnuteľnosti presvedčí o opaku - napríklad pád lietadla do domu.
Z policajných štatistík
- Len vlani v júli evidovala polícia na Slovensku 758 krádeží vlámaním do bytov. Objasnených bolo len 328 z nich.
- Škoda dosiahla takmer 1,7 milióna eur.
- Takmer sto prípadov mali na svedomí nedospelí páchatelia (maloletí a mladiství).
- Polícia zverejňuje na svojom webe nielen štatistiky, no aj mapy kriminality.
"Iróniou je, že ľudia majú zvýšený záujem o krytie takých rizík, ktoré sú v danom čase viac medializované. Pritom štatisticky ide o perličky a nie hlavné riziká, s ktorými sa môžu stretnúť," hovorí Škriniar.
Pýtajte sa na príklady, ktoré sa týkajú vás
Pri poistení nestačí pozerať iba na cenu, ale na to, aby ste pri škode dostali od poisťovne toľko peňazí, aby vám to pomohlo. Odborníci radia pred uzatvorením poistky predstaviť si nejaké riziká, pre prípad ktorých chcete mať poistku a spýtať sa na ne.
V každom prípade stojí za to nechať si osobne vysvetliť na konkrétnych príkladoch, čoho sa poistenie týka a čoho už nie.
Napríklad s požiarom je neraz spojený dym. Veci môžu byť poistené pre prípad zhorenia, nie však pre prípad znehodnotenia dymom. Vznik dymu nemusí súvisieť iba s požiarom, ale aj so zabudnutým varením či pečením.
Samotný požiar môže byť definovaný cez existenciu plameňa, nie však cez tlenie. Toto sú podľa skúseností príklady, ktoré sú dôvodom nespokojnosti klientov so službami poisťovne.
Odôvodneným strašiakom sú staré poistky. Hodnota majetku napríklad obnovou alebo novým vybavením rastie. Preto tento kľúčový údaj v zmluve o poistení treba priebežne aktualizovať.
Niečo musíte spraviť aj sami
Aby vám poisťovňa vôbec dala v prípade vykradnutia peniaze, musíte splniť niektoré podmienky - mať bezpečnostné dvere, ktoré v čase udalosti boli zamknuté, dobre zatvoriť okná. Sú však aj ďalšie možnosti. Ako znížiť pravdepodobnosť neželanej návštevy počas dovolenky radí aj polícia.
- Pri zatváraní okien nezabúdajte ani na malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.
- Bezpečnostný zámok doplňte napríklad závorami a inými bezpečnostnými prvkami.
- Nikdy nenechávajte kľúče na dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči atď.) Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas.
- Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.
- Počas dlhodobejšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu.
- Nezaťahujte okná bytu roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
- Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.