FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Bratislavská vodárenská spoločnosť bude spolupracovať s mestským investorom Pamingom na obnove fontán. Tých je v meste celkovo okolo 80, z toho asi 50 v správe mesta. Mnohé z nich sú zabudnuté, nefunkčné či potrebujú rekonštrukciu. "Fontány sú napojené na našu sieť, a tak môžeme okrem financovania pomôcť aj technicky," povedal generálny riaditeľ vodárenskej Daniel Gemeran. "Prvým projektom sú fontánky na pitie na Hlavnom námestí, ktoré by mali byť funkčné do sezóny 2006," povedal riaditeľ Pamingu Cyril Vaňo. Fontánky by mali inštalovať v rámci celkovej rekonštrukcie námestia.
Ďalšou novinkou vo vodárenskej spoločnosti bude v najbližšom čase call centrum. Malo by uľahčiť život zákazníkom, ktorí teraz musia za reklamáciou či vybavením žiadosti cestovať, stáť v rade či čakať na rozhodnutie. "Je to súčasťou premeny spoločnosti z výrobno-odbytovej na zákaznícky orientovanú," povedal Alojn Bernát z firmy, ktorá robí pre vodárenskú reštrukturalizáciu. Už minulý rok sa spoločnosť rozlúčila približne so stovkou zamestnancov. "Boli medzi nimi robotníci aj úradníci," povedal Gemeran. Prepúšťať by sa malo aj tento rok, teraz má spoločnosť 1102 zamestnancov.
Cieľom premeny je odstrániť zvyšky socialistického fungovania, keď sa niektoré činnosti robili zbytočne dvakrát a práca viazla. Bratislavská vodárenská totiž vznikla v roku 2003 zo štátnych vodární a kanalizácií. Majoritným akcionárom spoločnosti je s 59,29 percenta akcií mesto Bratislava, ostatné akcie vlastní asi 140 miest a obcí Bratislavského kraja a Fond národného majetku.
LINDA VASIĽOVÁ
Ako hospodária vodári
Bratislavská vodárenská hospodárila v minulom roku so ziskom takmer 280 miliónov korún pred zdanením. V priebehu roka sa odstránili krížové dotácie v dodávkach pitnej vody, pri ktorých veľkoodberatelia doplácali na maloodberateľov. To znamená, že cena vody sa pre maloodberateľov zvýšila viac ako pre podniky a zavedená bola jednotná cena. Za meter kubický od januára platia všetci 20 korún a desať halierov bez DPH. Cena za odvedenie odpadovej vody, teda stočného, sa bude naďalej rozlišovať. Domácnosť zaplatí 16 korún 20 halierov za kubík odpadovej vody, ostatní 30 korún za kubík. "Krížové dotácie v stočnom by sme chceli odstrániť na budúci rok alebo v roku 2007," povedal generálny riaditeľ Daniel Gemeran s tým, že ide o prioritu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.