Hygienickým požiadavkám na kvalitu pitnej vody nevyhoveli ani studničky pri Malom Slavíne. FOTO - WWW.BA-LESY.SK |
Odbery vzoriek vody z bratislavských studničiek vyhodnocovali minulý týždeň hygienici z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. Zistili, že tri z deviatich nevyhovujú požiadavkám na kvalitu pitnej vody. Minulý rok im však nevyhovela ani jedna. Organizácia Mestské lesy už pripravuje tabuľky označujúce studničky ako nepitné. Ide pritom práve o tie, do ktorých si ľudia chodia naberať vodu v presvedčení, že je kvalitnejšia ako tá z vodovodu - studničku na Partizánskej lúke, pri Malom Slavíne a Máriin prameň pri Štefánikovej magistrále.
Požiadavkám na kvalitu pitnej vody vyhovelo šesť studničiek - Druhý rybník na Železnej studničke, Slalomová lúka, Dlhá lúka, Druhý lom, Zbojníčka a Himligárka.
Ešte pred sto rokmi boli na území Bratislavy a v jej blízkom okolí stovky zachytených prameňov - studní či kopaných studničiek, ktoré slúžili ako vodné zdroje. V súčasnosti upadajú do zabudnutia. "Je to škoda z kultúrneho aj prírodného hľadiska. Okrem toho sú lokálne vodné zdroje nezanedbateľné aj pre bezpečnosť mesta," hovorí Jaromír Šíbl z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. Jeden z najstarších zachytených prameňov v Bratislave je v oblasti Železnej studničky. Sú tu aj dva pramene, ku ktorým ľudia chodia po vodu. Studnička je aj na Hlbokej ceste.
V oblasti Devínskej Kobyly neboli veľmi výdatné pramene, práve preto je tu tiež množstvo studničiek, lebo ľudia sa snažili vyviesť každú vodu, ktorá sa dala zachytiť.
Najnavštevovanejšie studničky v Bratislave a okolí sú na Železnej studničke, pri Mokrom jarku, vo Fialkovej doline, na Štefánikovej magistrále, pri areáli Vily Rustica, v Marianke, Chladná, Zbojníčka, Máriin prameň, Zlatá studnička a v údolí rieky Vydrica ich je približne desať.
Autor: JANA PARKROVÁ