BRATISLAVA, STARÉ MESTO. Na Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici v Bratislave ukončili rekonštrukciu uličnej fasády, práce dokončujú na soklovej časti, ktorá siaha po prvé poschodie.
Ako informovala Nora Remiarová z komunikačného oddelenia staromestského miestneho úradu, ďalšou fázou bude ukončenie opravy dvorovej fasády paláca. Tú plánuje mestská časť ukončiť do konca augusta tohto roka.
Revitalizácia Pisztoryho paláca bude stáť 578 124 eur, projekt musí byť hotový najneskôr do apríla budúceho roka. Projekt je hradený z nórskych fondov. Grant pokryje 85 percent nákladov, Staré Mesto doplatí 86 718 eur.
Práce na obnove Pisztoryho paláca sa začali ešte koncom minulého roka. Pôvodne mal byť projekt hotový najneskôr do apríla tohto roka. Začiatok prác však zdržala kontrola verejného obstarávania.
Podľa staromestského starostu Radoslava Števčíka úrad vlády ako správca programu predĺžil termín ukončenia projektu do apríla 2017.
Revitalizácia Pisztoryho paláca však neskončí len pri oprave strechy a obnove fasád, ako totiž starosta Števčík informoval koncom minulého roka, mestskej časti sa podarilo ušetriť na verejnom obstarávaní. Za ušetrené peniaze by chceli ešte opraviť okná či upraviť nádvorie.
Pisztoryho palác je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Spravuje ho mestská časť Staré Mesto. Palác dal postaviť koncom 19. storočia lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory ako vlastný domov a lekáreň. Za palácom mal záhradu siahajúcu až k dnešnému Slavínu, v ktorej pestoval liečivé byliny.
Podľa historika Tivadara Ortvaya palác vynikal vkusom a luxusom. Väčšina pôvodného vybavenia sa zachovala a možno ju tu vidieť aj dnes.
Zachovaná ostala napríklad kovová brána, umelecké zábradlie, balustráda, krištáľové lustre, mozaiková podlaha v schodiskovej hale, štuková výzdoba či pozlátené fresky na strope.
Počas druhej svetovej vojny v Pisztoryho paláci sídlilo nemecké veľvyslanectvo, za socializmu tu zriadili Leninovo múzeum.
Do roku 2005 sa ešte bočné krídlo paláca využívalo ako Dom zahraničných Slovákov.