SME

O zvyšovaní dane z nehnuteľností dnes mestskí poslanci nerozhodnú

O tom, či budú od nového roka platiť Bratislavčania vyššiu daň z nehnuteľností, sa na dnešnom mestskom zastupiteľstve hlavného mesta nerozhodne.

(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. O tom, či budú od nového roka platiť Bratislavčania vyššiu daň z nehnuteľností, sa na dnešnom mestskom zastupiteľstve hlavného mesta nerozhodne. Tento bod totiž preložili a mestskí poslanci majú o ňom rokovať vo štvrtok (30.6.). TASR to potvrdila hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal minulý rok najskôr pripravil návrh na 100-percentné zvýšenie dane z nehnuteľností v niektorých kategóriách. Po vlne kritiky ho však upravil na 70-percentné zvýšenie pre byty a domy, pri stavebných pozemkoch však percentá pridal. Tento návrh ale minulý rok do zastupiteľstva predložený nebol, podľa primátora z politických dôvodov. Tie vraj pominuli, a preto chce, aby sa táto téma vyriešila na júnovom rokovaní mestských poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

o 14 percent

Daň z nehnuteľností v Bratislave by mohla v priemere vzrásť o 14 %. Počíta s tým aktuálny návrh, ktorý ešte v novembri minulého roka schválila Mestská rada a Regionálne združenie bratislavských mestských častí a rokovať by o ňom malo vo štvrtok mestské zastupiteľstvo.

Ak by ho poslanci schválili, Bratislavčania by od nového roka zaplatili o 70 % vyššiu daň z nehnuteľnosti za svoj byt či dom. Pri stavebných pozemkoch by sa daň zvýšila až o 150 %. Daň z nehnuteľností by podľa tohto návrhu vzrástla aj pri stavbách na pôdohospodársku produkciu, a to o 100 %. Pri stavbách na bývanie by sa zvýšila o 70 % a pri chatách, garážach či ostatných stavbách o 10 %. Do mestskej kasy by tento krok priniesol 7,8 milióna eur.

"Sú rôzne varianty, finálne o tom rozhodnú až poslanci. Platí však, že vieme presne, kam tie zvýšené financie by sme investovali, a to do ciest, čistoty, zelene a na poslanecké priority," vysvetlil Nesrovnal.

SkryťVypnúť reklamu

Proti

Starosta bratislavskej Petržalky a mestský poslanec Vladimír Bajan nechápe, prečo sa táto otázka rieši v tomto čase. "Vždy sa daň z nehnuteľností riešila v súvislosti s rozpočtom. Ak tam neuvidím konkrétnu ulicu, konkrétne stavby, čo sa z tých zvýšených peňazí urobí, nemám dôvod podporiť tento materiál," skonštatoval.

Miestna poslankyňa bratislavského Nového Mesta Zuzana Rattajová upozornila, že mesto má aj iné nástroje, ako získať peniaze do svojej kasy. Národná rada SR podľa jej slov prijala zákon o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý dáva obciam možnosť spoplatniť developerov, a to takzvaným investorským poplatkom. "Ten pre Bratislavu znamená okolo 10 miliónov eur ročne. Za každý meter štvorcový novovybudovanej alebo zrekonštruovanej stavby, môže mesto získať od 10 do 35 eur," uviedla. Aj ona vidí priestor na určité zvýšenie dane z nehnuteľností, no myslí si, že je potrebne najprv vedieť, čo za to občan dostane. Miestna poslankyňa bratislavského Starého Mesta Martina Uličná je presvedčená, že Bratislava by sa mala v prvom rade dofinancovať zo štátnych prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavský primátor uviedol, že mesto pripravuje návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré prenesie zákon o miestnom poplatku za rozvoj v hlavnom meste do reality. S prijatím VZN počíta v novembri či decembri, aby začalo platiť od roku 2017.

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu