SMOLENICE. Smolenický zámok bude počas letných prázdnin denne otvorený pre verejnosť od 10:00 do 18:00, vstupy so sprievodcom budú každú hodinu. Jeden z najkrajších slovenských zámkov je inak pre verejnosť zatvorený, využíva ho na svoje účely Slovenská akadémia vied (SAV).
Smolenický zámok neponúka turistom žiadne historické expozície, najväčším lákadlom je 33 metrov vysoká zámocká veža, ktorá ponúka nádherný výhľad do okolia.

Sprievodcovia návštevníkom ukážu aj jednotlivé zámocké salóniky. Turistickou perličkou je izba, v ktorej pred polstoročím prespal sovietsky vodca Nikita Chruščov.
Spestrením prehliadky zámku je výstava 300 papierových modelov z celého sveta. ,,Zaujímavosťou je sedem modelov od majstra Richarda Vyškovského, ktoré v zmenšenej podobe predstavujú známych Sedem divov sveta: Egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Diovu socha v Olympii, Mauzóleum v Halikarnasse, Rodský kolos a Alexandrijský maják,“ povedal Štefan Pösinger z vydavateľstva papierových modelov SVAP.

Najmladší zámok na Slovensku
Smolenický zámok je najmladší zámok na Slovensku. Stojí na mieste stredovekého hradu na úpätí Malých Karpát nad Smolenicami v Trnavskom okrese.
V historizujúcom štýle podľa zámkov vo Francúzsku ho na prelome 19 a 20. storočia dal postaviť Jozef Pálffy na pozostatkoch starého hradu. Bašty zo starého hradu sa nadstavili a zastrešili.
V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát a za letné sídlo si ho zvolila Slovenská národná rada. V roku 1953 ho dostala SAV, aby sa stal reprezentačným miestom pre vedecké i spoločenské podujatia. Priamo pod zámkom je udržiavaný a rozľahlý park s lúkami.


Okolie Smoleníc ponúka turistické výlety na malokarpatské kopce, do jaskyne Driny, na praveké hradisko Molpír, v obci Smolenice je pamätná izba i hrob vynálezcu padáka Štefana Baniča i múzeum Molpír, tiež hrobka posledných vlastníkov zámku rodiny Pálffyovcov.
Autor: cb