BRATISLAVA. Cesty ako tankodróm vystriedali v Bratislave od marca zápchy a dopravné obmedzenia. Primátor mesta Ivo Nesrovnal totiž začal s masívnou výmenou asfaltových povrchov ciest. Išlo o súčasť skrášľovania mesta preto, že Slovensko od júla predsedá Rade Európskej únie.
„To, čo sme Bratislavčanom sľúbili, že do konca júna budú cesty opravené, sme splnili. Až 99 percent naplánovaných opráv ciest je už hotových, presahy prác nastanú jedine na ceste na Senec a Rožňavskej,“ uviedol bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.
Dôvodom, prečo sa tieto dve cesty nestihli zároveň s ostatnými opraviť do začiatku letných prázdnin a predsedníctva, je podľa hovorkyne magistrátu Ivany Skokanovej ten, že ide o vyťažené trasy, ktoré je najvhodnejšie opravovať cez leto. Všetky opravy totiž mesto podľa nej konzultovalo s krajským dopravným inšpektorátom, Národnou diaľničnou spoločnosťou a bratislavskou župou.
Spolu s dvoma zostávajúcimi nedokončenými radiálami sa na prelome júla a augusta bude opravovať aj vozovka na Moste SNP. Tá sa dočká výmeny asfaltu po 43 rokoch. Aktuálne na moste natierajú zábradlia na lávkach pre peších a zvodidlá na vozovkovej časti.
Okolie mosta zveľadia do konca júla
Opravy ciest odštartovali začiatkom marca na Dunajskej ulici a Mlynských nivách. Medzi väčšie rekonštrukcie patrili napríklad cesty na Trnavskej či Drotárskej ceste, Štefánikovej, Vajnorskej alebo Staromestskej ulici.
V meste sa tiež menili dlažby, napríklad na Námestí Ľudovíta Štúra, Hodžovom námestí či Námestí Eugena Suchoňa. „Keď už niečo robia, mali by to robiť poriadne, a nie tak, že kocky sa o pár dní dajú zo zeme vybrať rukou, pretože dlažba nedrží. Nemá to logiku a akoby peniaze vyhadzovali von oknom,“ okomentoval opravy v meste šofér výletného autobusu Prešporáčik, ktorý nechcel byť menovaný, robí prehliadky turistom po celom meste a nohou pri komentovaní slabo kopal do uvoľnených dlažbových kociek na Námestí Eugena Suchoňa, ktoré už majú rekonštrukciu za sebou.
Naposledy sa v meste dokončovali úseky na Bôriku, Hroboňovej, Prokopa Veľkého, na Slavíne, Hodžovom námestí a Starej vinárskej.
Aktuálne sa pritom pracuje na Moste SNP a v jeho okolí. Mesto na staromestskej strane mosta čistí, opravuje a natiera antiposterovým náterom zastávky a ich okolie, aby zabránilo naliepaniu reklamných plagátov. Ďalej plánuje na moste zrekonštruovať schody, cyklistickú rampu, vyčistiť betónové podhľady a stĺpy na nástupiskách pod mostom, vymeniť dlažbu na chodníkoch v okolí betónového piliera a opraviť obrubníky. Zrevitalizuje tiež osem stĺpov verejného osvetlenia blízko mosta a vysadí pod ním farebné suchomilné trvalky. Aspoň taký je plán podľa Skokanovej do konca júla. Zhodené hniezda chránených belorítok pri čistení priestoru pod mostom na konci mája sú už obnovené. Vtáky si ich vybudovali nanovo.
Na opravy mesta prispeli štátne firmy
Na rekonštrukciu ciest v meste vyčlenili 11,5 milióna eur. Osem z nich investovala vláda z dotácie na predsedníctvo, pričom celkovo naň vyčlenila okolo 70 miliónov eur, a zvyšok išlo z mestskej pokladnice.
Ďalších 3,5 milióna eur pritom dala vláda mestu okrem opráv ciest na ďalšie skrášlenie Bratislavy. Štát však na zveľadenie mesta neprispel zo svojho „vrecka“, ale z peňazí, ktoré vytiahol od štátnych a pološtátnych podnikov.
Najviac prispel Slovenský plynárenský priemysel – 12 miliónov eur, ale poskladali sa napríklad aj Transpetrol (1 milión eur), Tipos (pol milióna eur) či Slovenská pošta (30-tisíc eur). „Tento postup len ukazuje, ako môžu štátne podniky (zne)užívať politici na svoje ciele a môžu pomocou nich znižovať transparentnosť verejných financií,“ myslí si analytik INESS Robert Chovanculiak.
Mestská radnica minula z vládnej dotácie 14 miliónov eur a zvyšný milión vyčlenila mestskej časti Staré Mesto. Tá okrem opráv ciest v centre zrevitalizovala napríklad zeleň na Rázusovom nábreží či pred historickou budovou Slovenského národného divadla.
Bezplatná wi-fi, opravené budovy, ciferník a zeleň
Centrum mesta tiež počas predsedníctva pokrýva bezplatnou wi-fi sieťou. Ňou informuje nielen delegátov rokovaní, ale aj návštevníkov a obyvateľov Starého Mesta o zaujímavých podujatiach a lokalitách. V historickom centre a na nábreží zostane wi-fi aj po predsedníctve. Mestská časť dofinancovala projekty okrem miliónovej dotácie podľa hovorkyne Starého Mesta Nory Gubkovej aj zo svojho rozpočtu, približne 400-tisícami eur.
Mesto okrem opravy ciest zrekonštruovalo aj fasádu Mirbachovho paláca, klarisiek či opravilo ciferník hodín na radničnej veži.
„Je to postavené na hlavu. Peniaze a záujem na opravu nielen ciest sa nájdu až vtedy, keď má nastať nejaká výnimočná situácia a my sa ideme svetu ukazovať, aké bohovské cesty máme napriek tomu, že ich primárnymi používateľmi sú slovenskí vodiči,“ skonštatoval dopravný analytik Ján Bazovský.