SME

Oprava Slovenskej národnej galérie sa zrejme pretiahne

Ministerstvo vnútra a zahraničných vecí navrhujú, aby sa pre návštevy európskych diplomatov prerušila rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie.

(Zdroj: Vizualizácia - SNG)

STARÉ MESTO. O prestavbe SNG sa hovorí od 90. rokov. Umelci sa však dočkali až tento rok, keď sa v januári začalo s opravou. Ani nie po pol roku však hrozí, že stavebné práce zastavia. Dôvod? Predsedníctvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rokovania európskych delegátov sa budú totiž konať v Redute. A tá sa nachádza blízko galérie. Búracie práce naplánované na leto by mali podľa návrhu ministerstva kultúry na prerušenie prestavby galérie rušiť priebeh zasadnutí a zároveň by zvýšili bezpečnostné riziká.

„Dôvodom je veľká hlučnosť, prašnosť a nevyhnutné zábery verejných priestranstiev pri prácach, ktoré by mali trvať od konca júna až do októbra 2016,“ uvádza sa v návrhu.

SkryťVypnúť reklamu

V daných mesiacoch má byť podľa polície aj uzavretý vjazd vozidlám z Mostovej ulice a obmedzený prejazd z nábrežia pre presun delegácií. Podľa hovorcu rezortu zahraničných vecí Petra Stana sa tak nákladiaky na stavbu nedostanú a práce treba do polovice októbra pozastaviť.

Návrh na prerušenie rekonštrukcie má byť predložený na rokovanie vlády 6. júla. „Po poznaní dôsledkov prerušenia sa vypracuje materiál, ktorým sa stanoví nový harmonogram a  náklady,“ uvádza sa v návrhu.

Nateraz sa ráta s nákladmi na modernizáciu SNG takmer 50 miliónov eur. Vyčlenené sú zo štátneho rozpočtu. Oprava má byť hotová do konca roku 2018.

„Zmení sa časť mesta, keďže sa rekonštruuje rozsiahly areál. Po skončení bude mať verejnosť k dispozícii moderný a kultivovaný verejný priestor,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá.

SkryťVypnúť reklamu

Tá však nevedela, že by sa oprava mala prerušiť. „Boli by sme veľmi radi, ak by sa prestavba iba spomalila, keďže niečo sa dá robiť aj počas dopravných obmedzení,“ povedala.

Nová galéria vyrastie do troch rokov

Slovenská národná galéria má byť centrom stretávania sa ľudí. Plánom je vybudovať areál, kde môžu Bratislavčania i turisti tráviť voľný čas. Preto bude celé prízemie k dispozícii zadarmo.

Obsadené lavičky, na ktorých si ľudia čítajú knihy, jedia či telefonujú. Na trávnikoch zas sediac v skupinkách do kruhu v tureckom sede viacerí debatujú, iní si poležiačky vychutnávajú slnečné lúče, ďalší rozjímajú v tieni opretí o kmeň stromu. Okraje nádvoria lemujú kaviarne a malé obchody, ktoré sú zaplnené pokojnou vravou.

Takto mnohí poznajú priestory pred galériami, múzeami či univerzitami v západných metropolách. Už o chvíľu by však takýto verejný priestor mal vzniknúť aj v Bratislave, na nádvorí Slovenskej národnej galérie.

SkryťVypnúť reklamu

„Hlavným zámerom je vytvoriť inteligentný verejný priestor a modernú galerijnú prevádzku,“ povedala generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá.

Presklená fasáda

Okrem výstavných priestorov s vyše päťtisíc štvorcových metrov sa návštevníci galérie môžu tešiť aj na park, dizajnérske obchody či kaviarne. Umelcom pribudne moderný depozitár, reštaurátorský ateliér, aranžérske dielne, umenovedná knižnica či archív výtvarného umenia.

Rekonštrukcia sa týka piatich budov, nádvoria, novovybudovaných pasáží a parku. „Zvolený prístup rešpektuje pôvodnú architektúru Vladimíra Dedečka, ale zásadne rieši urbanizmus areálu a jeho zapojenie sa do mestských štruktúr, čím vzniknú nové pasáže a skratky,“ vysvetlila Kusá.

Výsledkom by mala byť kultúrna inštitúcia hodná 21. storočia. Pri projekte totiž podľa Kusej zohľadňujú príklady galérií z okolitých krajín a vyberajú si to najlepšie, čo by mohlo v našom prostredí fungovať.

Zmení sa aj fasáda budovy, ktorá často čelí obvineniam, že nezapadá do radu historických budov pri nábreží Dunaja. Po novom bude sčasti presklená, jej figúra sa však nezmení.

„Názor o nezapadnutí do figúry nábrežia je veľmi rozšírený a tradovaný, no málokto si uvedomuje, akými radikálnymi zmenami prešlo a dnes patrí hmota premostenia k tým menším,“ uviedla Kusá.

Spolu s kolegami by chcela, aby galerijný areál ovplyvnil najbližšie okolie a po rekonštrukcii k nim nechodili návštevníci iba za výtvarným umením,ale aby si Bratislavčania a turisti prišli posedieť, oddýchnuť si, porozprávať sa či si sadnúť na kávu do príjemného a moderného areálu.

Živý areál, dole bez lístka

Po rekonštrukcii nemá ísť len totiž len o opravený dom, ale živý areál vytvorený pre trávenie voľných chvíľ. „Nech sa voľný čas netrávi iba v obchodných galériách a priľahlých priestoroch, ale aj v meste v kultivovanom prostredí,“ vysvetlila zámer modernizácie galérie Kusá.

Preto bude celé prízemie fungovať bez lístka a pre verejnosť tak bude zadarmo.

Pracovníci galérie momentálne začínajú pripravovať expozície a pomaly aj náčrt výstavného plánu.

Galéria aktuálne funguje v priestoroch Esterházyho paláca v nezmenených otváracích hodinách. Pre predsedníctvo Rade EÚ na Slovensku a rokovania v neďalekej Redute zatiaľ zrušili len kreatívny tábor pre deti, keďže zatiaľ podľa Kusej nevedia, ako budú dopravné obmedzenia vplývať na chod galérie.

Otvorené by však počas leta chceli mať aj naďalej, na letnú sezónu pripravili výstavy Francoisa Kollara a Stana Filka.

Počas predsedníctva vznikne pred galériou aj dočasná autobusová zastávka. Budú na nej zastavovať spoje 28, 70 a 95 v smere jazdy k Mostu SNP. Stáť na nej budú podľa hovorkyne Dopravného podniku Bratislava Adriany Volfovej len počas výluky električiek na Jesenského a Mostovej ulici .

Po minulé roky si Bratislavčania počas leta obľúbili oddychovú zónu na nádvorí galérie, kde boli pre návštevníkov pripravené ležadlá, stoličky, hry, natiahnuté siete na ležanie či nadrozmerný šach. Na nádvorí sa konali koncom týždňa aj vystúpenia a koncerty.

Keďže nádvorie je ale od januára staveniskom, tento rok galéria letný pavilón neotvorí. Po rekonštrukcii ho však plánuje obnoviť a rozšíriť.

Prestavbu zaplatí štát

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie je dlhodobá investičná akcia. Intenzívne sa o nej hovorí už od 90. rokov. Aktívne sa začalo konať v marci 2001, keď sa pre havarijný stav zatvorilo premostenie v galérii.

Fyzicky sa však rekonštrukcia začala až pätnásť rokov po jeho zatvorení. Konkrétne 18. januára 2016 po tom, čo sa vlani v decembri podpísala zmluva medzi garantom projektu – ministerstvom kultúry a dodávateľom – konzorciom firiem Hornex-Strabag.

Prestavba je plánovaná na 36 mesiacov. Stáť by mala takmer 50 miliónov eur. „Investorom je Slovenská národná galéria, ministerstvo kultúry ako náš zriaďovateľ účelovo poukazuje prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ uviedla Kusá.

 

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  2. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  3. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  4. Nové Planeo v Košiciach
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 847
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 482
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 562
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 274
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 056
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 988
  7. Čo bude toto leto in? 2 892
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 863
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 11 897
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 206
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 180
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 432
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 155
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 102
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 800
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 498
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
SkryťZatvoriť reklamu