BRATISLAVA. Slovenské hlavné mesto sa cez víkend presunie v čase. V bývalom Prešporku a v čase tureckého nebezpečenstva sídle uhorských kráľov sa uskutoční už 14. ročník Korunovačných slávností.
Tentoraz si pripomenieme 275. výročie korunovácie Márie Terézie, najvýznamnejšej panovníčky habsburskej monarchie, ktorú za uhorského panovníka korunovali 25. júna 1741 v Dóme svätého Martina v dnešnej Bratislave.
Mária Terézia mala celkovo mala 20 titulov, okrem kráľovnej Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, bola aj cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, či arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a veľkovojvodkyňa Toskánska.

"Mária Terézia sem často chodievala a mala to tu rada. Mala tu svojich priateľov. Aby sme priblížili túto našu najvýznamnejšiu kráľovnú a jej dobu, pre návštevníkov sme pripravili niekoľko aktivít," informoval organizátor podujatia Miroslav Vetrík.
Korunovácia bude v sobotu
Hlavný program, sobotný obrad korunovácie, je pripravený podľa historických podkladov. Po desiatich rokoch sa znovu uskutoční v kresťanskom chráme.
"Tentoraz to bude v jezuitskom kostole, lebo Mária Terézia mala k jezuitom veľmi blízko. Boli jej učiteľmi," vysvetlil Vetrík.
Obrad korunovácie bude v latinčine, univerzálnom jazyku vtedajších vzdelancov, ktorou Mária Terézia plynulo rozprávala.
Počas obradu zaznejú časti liturgickej omše od Georga Wagenseila a Antonia Caldaru, hudobných skladateľov z 18. storočia.


Obrad korunovácie bude prenášaný aj na veľkoplošnú obrazovke na Hlavnom námestí, kde bude bezplatných 500 miest na sedenie. Tu sa uskutoční aj pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy.
Pre toto podujatie nechali organizátori ušiť repliku korunovačného kostýmu Márie Terézie.
V korunovačnom sprievode, ktorý sa začne z Bratislavského hradu od Viedenskej brány, budú účinkujúci oblečení v dobových kostýmoch z 18. storočia.

Korunováciu ženy umožnila Pragmatická sankcia
Ešte pred obradom korunovácie v sobotu o 11.00 h sa na Hlavnom námestí návštevníci dozvedia o historických udalostiach predchádzajúcich korunovácii Márie Terézie.
Spoznajú zápas jej otca Karola o presadenie Pragmatickej sankcie, vďaka ktorej mohla byť Mária Terézia korunovaná ako kráľ.
Cisár Karola VI. nemal mužského nástupcu trónu a preto 19. apríla 1713 vydal Pragmatickú sankciu, určujúcu pravidlá nástupníctva v krajinách pod vládou Habsburgovcov.
Jeden zo základných zákonov habsburského a neskôr rakúsko-uhorského štátu platil až do roku 1918. Ustanovil nedeliteľnosť monarchie a nové pravidlá nástupníctva. Zaisťovali nástupníctvo i po ženskej línii (nielen po meči, ale aj po praslici).

Reformátorka monarchie
Spočiatku to odmietala uznať šľachta, ale najmä ostatní európski panovníci. Krátko po jeho smrti a nástupe Márie Terézie na trón to viedlo k tzv. Sedemročnej vojne s Pruskom o bavorské dedičstvo, ktorú Mária Terézia prehrala a musela sa vzdať Sliezska.
S touto skúsenosťou monarchiu modernizovala a zaviedla hospodárske reformy. Jej vďačíme na našom území za povinnú školskú dochádzku a za to, že do školy mohli chodiť aj dievčatá.
Dala zaviesť aj tereziánsky urbár s určením poddanských povinností či tereziánsky kataster.

Po obrade korunovácie v sobotu sa medzi ľudí na starodávny spôsob rozhodí 1000 bronzových korunovačných žetónov Márie Terézie.
Vyrazili ich v Mincovni Kremnica podľa originálu korunovačnej medaily Márie Terézie od jej rakúskeho medailéra Mathiasa Donnera.
Na námestí upečú vola
v sobotu do Bratislavy zo Székesfehérváru pricestujú dve päťmetrové kráľovské bábky predstavujúce sv. Štefana a jeho manželku Gizelu. Takéto bábky sprevádzajú aj korunovačné slávnosti v Székesfehérvári, ktoré sa uskutočnia 13.-15. augusta 2016.

Pre deti majú organizátori pripravený dobový kolotoč, strelnicu a rytierskeho koňa. Pre väčšie deti hľadanie korunovačného pokladu.
Na Hviezdoslavovom námestí si budú môcť ľudia pochutiť na pečenom volovi i korunovačnom guláši. Z Vtáčej fontány potečie víno.

Príde aj prapravnuk Márie Terézie
"Na korunováciu príde aj vnuk posledného panovníka rakúsko-uhorskej monarchie - Georg Habsburg. Z Budapešti sa tiež vypravuje špeciálny historický vlak. Očakávame aj veľa návštevníkov z Rakúska," povedal Vetrík.

Od piatka do nedele bude na Hviezdoslavovom námestí Korunovačný jarmok dobových remesiel. Primaciálne námestie bude zas patriť Festivalu frankovky. Najslávnejšie víno z Rače bolo dodávané od r. 1767 na cisársky dvor do Viedne.
