Socha kniežaťa Jána Lichtenštajnského a jej autor Ján Machaj. V pozadí socha cisára Napoleona I. FOTO - ANDREJ IRŠA |
"Viem naisto, že každý deň budem musieť dávať Jánovi Lichtenštajnovi nové brčko," povedal nám pobavene autor drevenej sochy spomínaného kniežaťa Alojz Machaj. Socha bude súčasťou kompozície sochársko-rezbárskeho súsošia vystaveného na nádvorí Starej radnice. Väčšieho poškodenia voľne vystavených deviatich sôch od desiatich autorov sa však neobáva.
Alojz Machaj je súčasne autorom projektu, ktorý je spomienkou na 200. výročie podpísania Bratislavského mieru v Primaciálnom paláci 26. decembra 1805. Preto sa aj projekt nazýva Bratislavský mier 1805 - 2005 a sochársky túto historickú udalosť zachytáva.
"Ako autor sa venujem skôr sakrálnej tvorbe, a musel som si preto veľa naštudovať z historických prameňov. Chcel som, aby sochy verne zachytávali dobovú atmosféru." Alojz Machaj konzultoval s odbornými pracovníkmi Mestského múzea, navštívil Archív mesta Bratislavy aj Múzeum brnianska na Morave. "Ján Lichtenštajnský bol napríklad v čase podpísania mieru podmaršál, preto má na uniforme len jeden náplecník. Overoval som tiež, aké vyznamenania môže mať na uniforme Napoleon, či môže mať napríklad Rad Márie Terézie a podobne."
Všetky sochy súsošia sa robili v Záhradnej galérii Alojza Machaja v Plaveckom Štvrtku. Všetky sú z topoľového a lipového dreva a kolorované. Celá myšlienka vznikla koncom minulého roka na Vianoce. "V databáze síce mám 150 rezbárov, ale niektorých zo zúčastnených autorov som musel dosť presviedčať. Napríklad tri sestry z Čiech, ktoré vytvorili práve sochu Napoleona. Navyše sme mali málo času, ale keďže termín je najlepšia inšpirácia, všetkým som povedal, že je ešte o mesiac kratší."
S veľkým kolektívom rezbárov sa Machajovi spolupracovalo dobre, i keď niektorých musel presviedčať, že sa nemôžu odchyľovať od protokolu a aby to brali ako obeť tímovej práci. "Každý rezbár už má svoj rukopis a v dvoch prípadoch ho bolo treba trošku potlačiť."
O celú sochársku kompozíciu majú už teraz záujem v Čechách, zvlášť v okolí Slavkova, a tak budú o mesiac sochy putovať na Moravu. Bratislavčanom súsošie predstavia zajtra o 16.00 na nádvorí radnice. (mi)
Autori a ich sochy
Jozef Barta - postava neznámeho rakúskeho generála
Alojz Machaj - knieža Ján Lichtenštajn (v rozhovore s cisárom Napoleonom I.)
Andrej Irša - Charles Maurice Talleyrand, francúzsky minister zahraničia a knieža Ján Lichtenštajn, zástupca Rakúska (pri podpisovaní Bratislavského mieru), autor tiež koloroval všetky sochy
Ján Palko - symbolická postava protokolára
sestry Jana, Lada a Květa Rejmanové - cisár Napoleon I.
Ján Ševčík - francúzski maršáli Louis Nicolas Davout, Louis Alexandre Berthier
Miroslav Trnovský - replika dobového stola, na ktorom bol pravdepodobne mier podpísaný
Štefan Veveričík - cisár František I.
Vladimír Korytár - autor modelu súsošia.