BRATISLAVA. Pri jazere Veľký Draždiak v bratislavskej mestskej časti Petržalka budú aj tento rok záchranári. Ako ďalej agentúru SITA informovala Michaela Platznerová z petržalského miestneho úradu, jazero nie je oficiálnym prírodným kúpaliskom, samospráva v ňom však každoročne z vlastných zdrojov zabezpečuje základnú záchrannú zdravotnú službu.
V jazere sa dá v lete osviežiť len na vlastné riziko, pretože ponad vodnú plochu sa tiahne vedenie vysokého napätia.
Vodnú záchrannú službu bude tento rok poskytovať zmluvná spoločnosť denne aj počas víkendov a sviatkov od pondelka 27. júna do stredy 31. augusta v severozápadnej časti jazera od 10:00 do 19:00. Záchrannú službu zabezpečia dvaja záchranári prepojení na Integrovaný záchranný systém a vybavení záchranným člnom a záchranárskym výstrojom. Na to, či majitelia psov rešpektujú zákaz vstupu so psom do areálu Veľkého Draždiaka sa podľa Platznerovej zamerajú mestskí policajti. „V tejto lokalite budeme kontrolovať aj zákaz stanovania," pripomenula hovorkyňa Mestskej polície v Bratislave Ľubomíra Miklovičová. Policajti budú dohliadať aj na dodržiavanie prevádzkových hodín letných terás.
Iniciovať prekládku vedenia vysokého napätia ponad Veľký Draždiak sa v roku 2010 rozhodlo občianske združenie Mladá Petržalka petičnou akciou s názvom Zachráňme Draždiak. Podľa petržalského miestneho poslanca Olivera Kríža (Mladá Petržalka) cieľom petície bolo, aby sa jazero Draždiak mohlo konečne stať oficiálnym letným kúpaliskom s upravenými plážami, športoviskami a sociálnymi zariadeniami.
Združeniu sa podarilo vyzbierať 1 601 podpisov. Predstavitelia Mladej Petržalky sa pred rokom obrátili na starostu Petržalky Vladimíra Bajana, ktorý im odpovedal, že koncom roka 2012 mala mestská časť na posúdenie územno-technickú štúdiu, ktorá mala prekládku vedenia ponad Draždiak vyriešiť tak, aby vedenie nešlo ponad hladinu. Existovali dve alternatívy. Prvá, kratšia, 630-metrová trasa, mala nahradiť 315 metrov existujúceho vedenia, druhá, dlhšia, 738-metrová trasa, mala nahradiť 485 metrov existujúceho vedenia.
Mestská časť mala k štúdii pripomienky, ani jedna možnosť podľa nich nerešpektovala platný územný plán Bratislavy a pre prekládku by tiež museli vyrúbať stromy. V roku 2012 sa zástupcovia mestskej časti a ZSE stretli, jedným z bodov rokovania bola aj prekládka vedenia 110 kV v Petržalke v zmysle platného územného plánu mesta. Ako potvrdila tlačová tajomníčka petržalského miestneho úradu Michaela Platznerová, zástupcovia spoločnosti nevylúčili uskutočnenie tohto investičného zámeru, ktorý si však musia zaradiť do plánu investícií na základe spracovaných analýz budúceho južného rozvoja Petržalky.