DEVÍN. Na brehu Dunaja stojí od 40. rokov minulého storočia budova, ktorá kedysi slúžila ako amfiteáter. Ide o jedinú zachovanú stavbu z obdobia hitlerovskej tretej ríše na Slovensku. Amfiteáter alebo inak letné divadlo mal za úlohu združovať ľudí na jednom mieste, kde im bola formou divadelného predstavenia vnucovaná ideológia nadradenosti nemeckého národa.
Miesto však postupne pustlo a zanikla aj reštaurácia v interiéri. Všetky neskoršie snahy ako napríklad usporadúvať pod hradom Devín operetné predstavenia vyšli na zmar. V súčasnosti objekt neslúži ničomu, len dlhodobo chátra. Ešte v roku 2004 sa hovorilo, že by sa budova zbúrala. Ani na to sa však nenašli peniaze. Medzičasom zaradil Mestský ústav ochrany pamiatok budovu medzi pamätihodnosti.
Nový šat
Takáto „pamätihodnosť“ je však podľa viacerých na zaplakanie a okoloidúcim len bije do očí. Stavba preto dostala v roku 2015 ďalšiu šancu na obnovu. S nápadom, ako oživiť a zlepšiť objekt, prišli architekti z ateliéru Puzzlebox – Monika Stábová a Vladimír Sekera. Návrh bol predstavený v rámci projektu Mestské zásahy 2015, ktorý realizoval občianske združenie My sme mesto. Cieľom projektu bolo meniť verejné priestory v Bratislave k lepšiemu.
„Často chodíme okolo zdevastovaného amfiteátra. Keď sa v roku 2015 vyhlásil projekt Mestské zásahy, napadlo nám, že jeho zrekonštruovanie by mohol byť náš mestský zásah,“ uviedla architekta Monika Stábová.
Ovce ako kosačky
Bývalé divadlo je v súčasnosti úplne zničené. Jeho priestory často obývali hlavne bezdomovci. Betónový skelet, ako aj hradné bralo, v ktorom je zasadený, sú obrastené drevinami. „Na klčovanie zelene, ktorá sa tam uchytila, používa mestská časť kozy a ovce. Prvotnou ideou bolo celý priestor vyčistiť od nežiaduceho porastu, čím by sa tiež uľahčila práca mestskej časti,“ prezradila Stábová. Zámerom architektov bolo, aby amfiteáter splynul s okolitým prostredím. To chceli docieliť vytvorením predsadeného „zeleného plášťa“. „Popred stavbu sa natiahne oceľová konštrukcia, po ktorej sa budú popínať rastliny. Budova by tak bola ponorená do zelene, ale konštrukčne by zostala nedotknutá,“ vysvetlila Stábová.
Hľadisko divadla bolo vo svahu. Sedieť by sa malo podľa nového projektu na drevených laviciach. Tie mali byť umiestnené tak, aby bol svah vizuálne čo najmenej narušený. Architekti konzultovali svoj zámer aj s členmi Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. „Riešili sme, či by bol návrh v súlade s prírodou, keďže amfiteáter aj hradné bralo sa nachádzajú v chránenej oblasti,“ povedala Stábová. Od ochranárskeho združenia povolenie dostali.
Miestu chýbajú kultúra a reštaurácia
Okrem hľadiska však opravy potrebovali aj iné časti amfiteátra. Po bokoch má budova schody vedúce na strechu, kde bolo kedysi javisko. Invalidi či matky s kočíkmi by sa však v takomto prípade do hľadiska obnoveného divadla nedostali. Rátalo sa preto aj s vybudovaním bezbariérovej rampy. „Konzultovali sme to s pamiatkarmi, no tento návrh neprešiel. Bol by to vraj zásah do prírodnej rezervácie,“ uviedla Stábová.
Základnou myšlienkou celej obnovy amfiteátra však bolo prinavrátiť miestu život a obnoviť kultúrne akcie. „Okolo chodia rakúski či nemeckí turisti, blízko je tiež prístav. Na to, ako je táto promenáda vyťažovaná, je úplne bez života,“ skonštatovala Stábová.
Podľa jej slov chýba miestu aj reštauračné zariadenie. „Mnohí chodia okolo aj z iných dôvodov – je to pre nich miesto manifestu. Kaviareň či reštaurácia by tu bola na mieste,“ myslí si Stábová.
Architektov potešil ohlas verejnosti. Našli sa aj takí, ktorí by boli ochotní miesto prevádzkovať. „Boli záujemcovia, ktorí by dokázali viesť reštauračnú časť a ďalší ľudia by tam vedeli zabezpečovať kultúrny program,“ doplnila Stábová. V pláne bolo tiež rozšíriť interiér reštaurácie až do vysunutej terasy na promenádu. „Financie by boli síce otázne, ale ide o takú lukratívnu polohu, že by sa určite našiel niekto, kto by projekt financoval,“ myslí si Stábová.
Projekt brzdí nevyriešený spor
Dobrý nápad však dopláca na prebiehajúci súdny spor. Budovu získalo v roku 1990 do správy Mestské múzeum, ktoré sa ju rozhodlo na 99 rokov bezplatne prenajať švédskej spoločnosti Seafly. Zmluva bola neskôr vyhlásená za neplatnú. Od roku 2008 sa preto mesto so švédskou spoločnosťou o platnosť nájomnej zmluvy súdi. V roku 2012 mesto súd vyhralo, no o dva roky neskôr Seafly podala odvolanie. Odvolací Krajský súd v Bratislave rozsudok potvrdil len sčasti. Súd bude preto v septembri 2016 pokračovať.
Pre prebiehajúci súdny spor sa teda zatiaľ nepohne ani jedna strana. „O projekte sme sa rozprávali s primátorom, ktorý bol za to, aby sa amfiteáter oživil. Komunikovali sme aj so súčasným prenajímateľom amfiteátru - spoločnosťou Seafly. Boli otvorení spolupráci, no proces sa zastavil, pravdepodobne kvôli prebiehajúcemu súdnemu sporu,“ uzavrela Stábová.