SME

Na opravu promenády podľa Čahojovej chýbajú povolenia

Revitalizácia promenády pri Dunaji v Bratislave, na ktorej sa pracuje od začiatku marca, nie je podľa niektorých bratislavských poslancov celkom v poriadku.

Henbury chce prestavať nábrežie.Henbury chce prestavať nábrežie. (Zdroj: NOVÉ PKO)

BRATISLAVA. Revitalizácia promenády pri Dunaji v Bratislave, na ktorej sa pracuje od začiatku marca, nie je podľa niektorých bratislavských poslancov celkom v poriadku. Majú podozrenie, že investorovi na tieto práce chýbajú potrebné povolenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Upozornila na to pri minulotýždňovom podávaní podnetu na protest proti uzneseniu o predaji budov Parku kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave starostka Karlovej Vsi a bratislavská mestská poslankyňa Dana Čahojová.

Stavebný úrad hovorí o splnení povinnosti

"Podľa našich informácií, ktoré si vyžiadali aktivisti cez 211-ku, stavebník nedisponuje potrebnými povoleniami," píše sa v stanovisku starostky, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes. Investor však tvrdí, že si svoje zákonné povinnosti splnil. Potvrdzuje to aj stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto, ktorému investor práce riadne ohlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Dunajské nábrežie, v úseku od Riverparku po most Lafranconi, revitalizuje spoločnosť Henbury Development. Práce sú súčasťou developerského projektu, ktorý chce investor postaviť na mieste zbúraného PKO. Firme totiž pred rokmi mesto predalo pozemky pod PKO a po dlhoročnom spore investor vlani v rámci mimosúdnej dohody získal aj budovy tohto niekdajšieho kultúrneho stánku. Skupina bratislavských mestských poslancov má však podozrenie, že aktuálne práce na nábreží sa robia bez povolení.

"Nás ako zodpovedných volených zástupcov obyvateľov zaujíma, podľa akých projektov, návrhov a v akom rozsahu sa dejú stavebné práce. Takisto nás zaujíma, kto je zodpovedný za ich kvalitu a prevedenie," vyjadrila sa ďalej v stanovisku starostka Čahojová. Začiatok revitalizácie Dunajskej promenády ohlásilo hlavné mesto Bratislava prostredníctvom médií 8. marca. Firma však práce na stavebnom úrade v Starom Meste, ku ktorému územie patrí, ohlásila až o dva týždne neskôr. "Firma Henbury Development, s.r.o. ohlásila listom zo dňa 21. 3. 2016 stavebné úpravy a udržiavacie práce, ktoré sa týkali opravy promenády na Dvořákovom nábreží.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebný úrad na základe predložených podkladov a rozsahu ohlásených prác oznámil stavebníkovi podľa § 57 ods. 2 stavebného zákona, že proti uskutočneniu ohlásených stavebných úprav a udržiavacích prác nemá námietky," píše sa v odpovedi staromestského stavebného úradu, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa mestskej časti Staré Mesto Nora Gubková. Spoločnosť Henbury Development tiež tvrdí, že povolenia má.

"Spoločnosť Henbury Development koná v zmysle príslušných právnych ustanovení a má v zmysle stavebného zákona splnené všetky svoje povinnosti na to, aby na promenáde vykonávala realizované práce," reagoval investor vo svojom stanovisku.

Problém aj cyklotrasa

Popri revitalizácii nábrežia sa rieši aj cyklotrasa, ktorá by mala týmto územím prechádzať. Aj tu skupina bratislavských mestských poslancov upozornila na problémy. Podľa starostky Čahojovej mala pôvodne táto cyklotrasa viesť po ceste, neskôr ju presunuli na nábrežie.

SkryťVypnúť reklamu

"Zrejme už nevyhovuje ani tak, pretože údajne ohrozuje bezpečnosť chodcov. Tak kadiaľ bude viesť tá cyklotrasa?" pýta sa starostka Karlovej Vsi, mestskú časť by totiž táto cyklotrasa mala spojiť s centrom mesta. Spornú cyklotrasu riešia aj na bratislavskom magistráte, kde sa 1. júna konalo stretnutie zástupcov samosprávy, cyklozdružení, investora, ministerstva dopravy, mestskej dopravnej komisie a polície. Zúčastnení sa zatiaľ dohodli len na tom, že rokovania budú ďalej pokračovať a budú hľadať také riešenie, ktoré bude vyhovovať aj chodcom aj cyklistom.

Podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej padli viaceré návrhy, ktoré v súčasnosti mesto preveruje. Cyklotrasu na Dunajskej promenáde nikto nejde rušiť, pretože cyklisti sem jednoznačne patria. Otázkou zostáva len to, ako ju vyznačiť. Chceme sa totiž vyhnúť kolíziám a preto hľadáme najlepšie riešenie," uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Investor sa k osudu cyklotrasy na nábreží konkrétne nevyjadril, no prízvukuje, že ich záujmom je čo najbezpečnejšie využívanie promenády všetkými účastníkmi, teda aj cyklistami.

Mimosúdna dohoda a revitalizácia

Revitalizácia Dunajskej promenády v Bratislave je súčasťou mimosúdnej dohody medzi mestom a investorom, ktorou urovnali svoje spory týkajúce sa PKO. V lete by mali byť práce hotové. Na nábreží vymenili asfalt, orezali stromy a pribúda aj nové verejné osvetlenie, lavičky, detské preliezky či odpadkové koše.

Po revitalizácii nábrežia bude nasledovať ďalšia etapa, v rámci ktorej má investor vybudovať aj centrálne námestie s rozlohou 2 500 m2 či nový verejný priestor. Investor sa totiž v zmluve s mestom zaviazal opraviť promenádu v úseku od Riverparku po Most Lafranconi a následne do troch rokov vybudovať pred niekdajším PKO nový verejný priestor. Na mieste zbúraného kultúrneho stánku by malo v budúcnosti vyrásť aj planetárium a mediatéka. Za nesplnenie záväzkov hrozia investorovi pokuty.

Mimosúdnou dohodou mesto a investor urovnali svoje spory okolo PKO. Mesto investorovi predalo dve budovy PKO za jedno euro, predaj ešte 10. decembra 2015 schválili poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva a o sedem dní neskôr primátor uznesenie podpísal.

Mimosúdnou dohodou hlavné mesto a investor urovnali svoje spory týkajúce sa PKO a investor nebude od radnice vymáhať nároky, práva a pohľadávky za vyše 43 miliónov eur. Budovy niekdajšieho kultúrneho stánku na nábreží Dunaja začal investor búrať 29. decembra. Rozhodnutie mestského zastupiteľstva uplynulý týždeň napadla skupina bratislavských mestských poslancov na čele s Jánom Budajom, ktorí na Krajskej prokuratúre v Bratislave podali podnet na protest proti uzneseniu o predaji PKO. Toto uznesenie je podľa nich nezákonné a žiadajú ho zrušiť.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 056
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 745
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 987
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 264
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 997
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 775
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu