STARÉ MESTO. V lete 2008 sa v historickom centre na Františkánskom námestí objavila moderná zeleno-biela konštrukcia na kolieskach. Išlo o projekt, ktorý občianske združenie My sme mesto pomenovalo Ba_lík.
Ba_lík bol mobilným pódiom a galériou určenou pre ľudí. Jeho tvorcovia sa prostredníctvom tohto projektu snažili zapojiť ľudí do tvorby a zmeny verejného priestoru. „Skúmali sme, či vieme vytvoriť lepší vzťah človeka k verejnému priestoru pomocou väčšej interaktivity s verejným priestorom,“ uviedol Matúš Vallo, spoluzakladateľ združenia My sme mesto.
Najskôr bola lavička
Prvky verejného priestoru sú podľa slov Valla zväčša jasne definované a veľmi limitované. Ide napríklad o lavičky či mostíky, ktoré sú nehybné. Človek si môže na lavičku sadnúť, no už ju nedokáže posunúť v prípade potreby napríklad o pol metra do tieňa.
Prvou ideou združenia teda bolo vytvoriť nejakú lavičku, ktorú si ľudia môžu presunúť. Potom sa k nápadu pridala strecha, čím vznikol altánok na kolieskach. Neskôr prišla idea vytvoriť takýchto lavičiek viac, aby by sa dali pospájať pod jeden „balík“. Takto vzniklo rozkladacie pódium z piatich častí, ktoré slúžilo ako galéria a pódium na kultúrne aktivity.
„Našli sme peniaze od sponzora, ktorý vývoj a výrobu Ba_líka zaplatil. Veľkou sumou prispelo aj mesto, čím vo finálnej fáze projekt odkúpilo,“ povedal Vallo.
Pódium sa malo pohybovať
Zámerom združenia bolo nechať jednotlivé kusy pódia voľne v meste, aby s nimi ľudia mohli slobodne a ľubovoľne pohybovať. „Keďže sa Ba_lík stal mestským majetkom, nemohli sme už robiť naše výskumy na verejnom majetku, ktorý bol financovaný z verejných peňazí. To, samozrejme, obmedzilo jeho flexibilitu,“ hovorí Vallo. V záujme bezpečnosti boli na kolieska namontované špeciálne skrutky, ktoré slúžili ako brzda. Takto bolo možné kontrolovať pozíciu pódia, čo bolo na úkor slobodného pohybovania sa jeho častí. „Prvotná idea projektu tak úplne nevyšla, pretože sme sa museli prispôsobiť situácii a nezohnali sme kompletnú sumu na zrealizovanie projektu vo vlastnej réžii,“ dopĺňa Vallo.
Ba_lík pre Bratislavčanov
Cieľom Ba_líka bolo tiež urobiť niečo pre ľudí v Starom Meste, pretože Hlavné námestie s Františkánskym námestím sú určené takmer len turistom. „Nájdete tam len suveníry a nejaké občerstvenie. Okrem občasných koncertov na námestí, ktoré boli v čase realizácie tohto projektu prenesené do Eurovey, čo pokladáme za nesprávne, tam nič pre Bratislavčanov nie je,“ myslí si Vallo.
Počas leta, keď sa Ba_lík na námestí objavil, prevádzkovalo celý projekt My sme mesto. „To znamená, že sme ho nie len vytvorili a urobili slávnostné otvorenie, ale počas prvého leta sme zabezpečovali v tomto mobilnom pódiu aj program,“ uviedol Vallo. Ľudia si mohli vypočuť politickú diskusiu, pozrieť premietanie nemého filmu so živou skupinou, prezrieť dve výstavy fotografií a vypočuť literárnu diskusiu či niekoľko hudobných koncertov.
„Všetky tieto aktivity sme počas prvého leta riešili sami. Z peňazí, ktoré sme získali napríklad z grantov,“ hovorí Vallo.
Na konci leta 2008 mesto Ba_lík odnieslo do skladov. Ďalšie leto sa malo o Ba_lík starať práve mesto a vytvárať v ňom program. „Mesto však nedokázalo využívať tento druh pódia, a tak stál Ba_lík celý čas nepohnute na námestí. Projekt začal chátrať,“ uvádza Vallo.
Teória rozbitého okna
Združenie My sme mesto prostredníctvom Ba_líka skúmalo podľa Valla aj dôležitú teóriu, ktorá dokonca stála pri zrode mesta New York tak, ako ho poznáme dnes. Do konca 80. rokov bol New York veľmi špinavým, nebezpečným mestom a od konca 90. rokov sa situácia výrazne zlepšila. Za zlepšenie môže teória „rozbitého okna“ (tzv. Broken window theory, pozn. red.).
Tá hovorí, že vandalizmus a ničenie majetku sú podporené tým, keď je evidentné, že sa o ten majetok nikto nestará. „Ak rozbijete na jednom dome okno a necháte ho tak, ide o signál pre vandalov, že môžu rozbiť aj ďalšie okno a môžu sa vlámať dnu. Ak sa teda o majetok staráte a všetky prvky vandalizmu, ktoré sa objavia, hneď odstránite, výrazne zvýšite mieru zachovania budovy a zmenšenia vandalizmu,“ vysvetľuje Vallo.
Táto teória sa ujala aj na projekte Ba_lík. Po troch mesiacoch používania pódia v lete nebol na konštrukcii jediný cudzí nápis. Ba_lík bol podľa slov Valla nedotknutý, pretože ľudia videli, že sa na tom mieste pravidelne koná program. Keď však mesto o rok na to znovu pódium vytiahlo na námestie a nechalo ho tam bez pohnutia tri mesiace, bol kompletne dopísaný a zničený. „Keď niekto spraví jeden tag (podpis človeka, ktorý sprejuje na budovy grafity, pozn.red.) a ten tag do pár dní nezmizne, je to signál pre ostatných, že sem môžeme čarbať,“ hovorí Vallo.
Ďalší rok sa projekt v meste už neobjavil. Vydržal teda len dve letá. „Kým bol Ba_lík na Františkánskom námestí a konal sa v ňom program, mali sme pocit, že centrum patrí naozaj obyvateľom. Momentálne netušíme, kde sa projekt nachádza a či sa ešte vôbec niekedy bude používať,“ uzatvára Vallo.
"Ba_lík je v súčasnosti uložený v sklade mesta, nebol dlhšie používaný. Tým, že bol Ba_lík umiestňovaný na verejnom priestranstve bez dozoru, využívali ho ľudia bez domova a stával sa terčom vandalizmu." uviedla hovorkyňa mesta Ivana Skokanová.
Mesto tak s najväčšou pravdepodobnosťou projekt toto leto neobnoví.