STARÉ MESTO. Most SNP patrí podľa odborníkov k najzaujímavejším mostom sveta. V roku 2001 bol dokonca označený za slovenskú stavbu storočia.
Lenže most, s výnimkou železobetónových častí na začiatku konštrukcie, sa 40 rokov neopravoval. A nerekonštruovali sa ani zastávky MHD pod ním. „Ide o miesto, ktoré je desaťročia bez zmeny a jeho niekdajšia elegancia časom vymizla,“ uviedol architekt Matúš Vallo z občianskeho združenia My sme mesto. Zanedbaný priestor sa v minulosti stal aj miestom rôznych výtržností.
Dočasné riešenie
„Je absurdné, že takto zanedbané miesto je len kúsok od Hviezdoslavovho námestia,“ kritizuje ošarpaný priestor pod mostm Vallo.
Združenie My sme mesto začalo s dočasnou renováciou priestoru ešte v roku 2011. Na problém sa upozornilo streetartovým zásahom. „Vymaľovali sme tisíc štvorcových metrov vozovky špeciálnou zelenou farbou,“ uviedol Vallo. Podľa neho malo ísť o signál pre ľudí, že môžu na autobus čakať v príjemnejšom prostredí.
Vybavovanie zásahu trvalo tri mesiace. Pomocnú ruku vtedy pri získaní povolení podal súčasný primátor Ivo Nesrovnal. „Deň pred akciou sme dostali povolenie a spolu s dobrovoľníkmi sme v noci namaľovali zelenú machuľu, ktorú sme pomenovali Zelené námestie. Bolo úžasné sledovať reakciu ľudí, ktorí vystupovali z autobusu na túto zelenú plochu,“ spomína Vallo.
Viac svetla v tme
Momentálnym problémom priestoru je nedostatočné osvetlenie. Donedávna pod mostom svietilo aspoň niekoľko lámp, teraz je tam tma. „V konštrukcii pod mostom sú len výklenky po pôvodných lampách, ktoré časom odhnili a spadli,“ konštatuje Vallo.
Združenie podniklo kroky, aby miesto trochu „rozsvietilo“. Spolu s dobrovoľníkmi zrealizovali projekt „Prelet“. V rámci neho sa vyrobili oceľové konštrukcie, ktoré sa obalili štyrmi kilometrami pásky, aká sa používa na balenie balíkov. Takto vzniklo päť svietidiel v tvare vtákov s neónovými svetlami. „Svietidlá sme zavesili nad zastávku, čím sa miesto úplne roz-svietilo,“ vysvetlil Vallo.
„Prelet“ nemal byť dlhodobým riešením situácie. „Nedokážeme zo sponzorského príspevku vytvoriť svetlá, ktoré vydržia desať rokov,“ uviedol Vallo. Svietidlá boli pod mostom približne tri roky, potom sa ich združenie rozhodlo odstrániť. „Malo ísť len o upozornenie na problém, aby mesto začalo konať,“ vraví Vallo.
Nový návrh – NightFights
Po odstránení svietidiel sa však so slabým osvetlením nič neurobilo. „Čakali sme, že sa problému chopí magistrát, no neurobil to,“ konštatoval Vallo. Združenie sa preto v roku 2015 rozhodlo v rámci projektu Mestské zásahy predstaviť nové riešenie. Návrh mal rešpektovať architektúru mosta. Dostal pomenovanie NightFights.
Ide o hru „jeden na jedného“, ovládanú mobilom. Okrem hrania hry by čakajúci na autobus mohli meniť farebnosť každého zo šesťdesiatich svetiel pod mostom samostatne. „Po viacerých diskusiách s kompetentnými sme to vzdali,“ skonštatoval Vallo.
Podľa jeho slov sa stal priestor pod mostom aj obeťou zvyku. „Zvyk je pre verejný priestor nebezpečnou vecou,“ tvrdí Vallo. Ľudia si podľa neho na ošarpanosť, bohužiaľ, zvyknú a prestane im prekážať. „Aj tu si ľudia zvykli čakať na autobus v nepríjemnom tmavom prostredí,“ uzavrel Vallo.
Pohli sa ľady?
V súčasnosti však plánuje renováciu priestoru pod mostom magistrát.
„Plánujeme vyčistiť betónové konštrukcie v okolí zastávok a plochy natrieme náterom proti lepeniu plagátov. Prebehnú opravy schodísk a cyklistickej rampy,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Ivana Skokanová. Mesto tiež položí pod mostom novú dlažbu a zrevitalizuje osem stĺpov verejného osvetlenia. Práce sú naplánované na mesiace jún a júl.