BRATISLAVA. Vodiči v hlavnom meste si po prestavbe Šafárikovho námestia ani nestihli užiť cesty v centre bez bagrov a už sa zas stretávajú s rozrytými ulicami a zápchami.
Od marca sa totiž v Bratislave opravuje 37 kilometrov ciest a skrášľuje sa mesto. Za 15 miliónov eur. Dôvodom je, že Slovensko bude od júla predsedať Rade Európskej únie.
Medzi už dokončené úseky patria napríklad Trnavská, Dunajská či Štefánikova.
Aktuálne sa opravujú i Štefanovičova či Vajnorská ulica.
Rekonštruovať sa ešte bude Cesta na Senec, Hroboňova ulica či Hodžovo námestie.
Všetky opravy majú byť hotové do konca júna. Jedine oprava Mosta SNP je naplánovaná na august. „Ide o masívne opravy, ktoré si vyžadujú dopravné obmedzenia. Inak sa však cesty opraviť nedajú. Výsledok zostane Bratislave a Bratislavčanom,“ povedal primátor Ivo Nesrovnal.
Cesty sa však mohli podľa dopravného analytika Jána Bazovského opravovať postupne a nehrozil by kolaps. „Peniaze a záujem sa nájdu, ale až vtedy, keď nastane výnimočná situácia,“ dodal Bazovský.
Peniaze na opravy nejdú iba z vrecka magistrátu, ale väčšina je zo štátneho. Ani štát však nevyčlenil mestu peniaze zo svojej rezervy. Prikázal ich darovať ôsmim štátnym podnikom.
Štedré podniky
Najviac daruje mestu Slovenský plynárenský priemysel – 12 miliónov eur. Po milióne prispejú napríklad Transpetrol a Slovenská elektrizačná prenosová sústava.
„Tento dar neovplyvní aktuálne ani plánované dividendové toky voči štátu. Pochádza z prostriedkov SPP,“ uviedol jej hovorca Michal Holeš. Podobne reaguje aj Slovenská pošta, ktorá mestu darovala 30-tisíc eur. „Tento postup ukazuje, ako politici môžu zneužívať štátne podniky na svoje ciele a môžu pomocou nich znižovať transparentnosť verejných financií,“ tvrdí analytik INESS Robert Chovanculiak.
Za nesystémový spôsob podpory mesta to považuje aj projektový manažér Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Jakub Kmeť: „Potvrdzuje to zle nastavený mechanizmus financovania mesta, pričom dlhodobý problém jeho nízkeho rozpočtu to nerieši.“ Radniční páni z vládnej dotácie minú 14 miliónov eur a zvyšný milión vyčlenili mestskej časti Staré Mesto.
Cesty, lavičky i budovy
Magistrát z príspevkov od firiem minie na opravu ciest osem miliónov. Z vlastného rozpočtu doloží 3,5 milióna eur. „Napriek tomu, že suma 11,5 milióna eur je veľká, nezodpovedá ani polovici toho, čo by sme na opravu ciest reálne potrebovali,“ povedal primátor Ivo Nesrovnal. Zvyšok z dotácie dal napríklad na opravu fasád Klarisiek či Mirbachovho paláca a opravy ciferníka hodín na radničnej veži. Mesto však za tieto peniaze ešte osadí aj lavičky pri ružinovskej nemocnici či pod reštauráciou UFO.
Staré Mesto je pripravené okrem milióna od štátu projekty dofinancovať aj zhruba 380 tisíc eurami z vlastnej kasy. Okrem opravy ciest v centre zrevitalizovalo napríklad zeleň na Rázusovom nábreží či pred historickou budovou SND. Centrum mesta pokryje aj bezplatnou wi-fi sieťou. Ňou bude informovať nielen delegátov rokovaní počas predsedníctva, ale aj návštevníkov a obyvateľov Starého Mesta o zaujímavých lokalitách a podujatiach. V historickom centre a na nábreží zostane sieť aj po predsedníctve.
Na august je ešte naplánovaná rozsiahla oprava Mosta SNP. Po 43 rokoch sa na ňom vymení asfalt. „Momentálne sa na moste natierajú zábradlia na časti pre peších a zvodidlá na vozovkovej časti,“ povedala Katarína Kohútiková z oddelenia komunikácie magistrátu.