BRATISLAVA. Čistenie priestorov pod Mostom SNP, pri ktorom zničili hniezda chránených vtákov a spôsobili tak škodu asi 120-tisíc eur, zaisťovala pre mesto developerská firma J&T Real Estate grátis.
Spoločnosť si totiž „uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť“, ktorú má ako jeden z najväčších developerov v meste.
Bratislavský magistrát sa rozhodol vyčistiť, vymaľovať a farebne osvetliť priestor pod mostom, kde sa nachádzajú zastávky mestskej hromadnej dopravy.
Revitalizácia zóny súvisí s blížiacim sa predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie.

Ako sa tam objavila J&T
Na dodávateľa prác spojených s revitalizáciou miesta sa nerobilo obstarávanie, ktoré by bola nevyhnutné, keby práce platil magistrát.
„Spoločnosť J&T Real Estate sa nám ponúkla, že nám priestor pod mostom pomôže zveľadiť a keďže nemáme peňazí nazvyš, pomoc sme privítali,“ povedal poradca bratislavského primátora Richard Dírer.
Mesto s J&T Real Estate uzavrelo dohodu o spolupráci. Píše sa v nej, že firma „si ako jeden z najvýznamnejších developerov v Bratislave uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť, a preto pri svojej činnosti vždy veľmi citlivo zohľadňuje záujmy obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Spoločnosť J&T Real Estate má záujem na revitalizácii a rozvoji mestskej infraštruktúry, a preto pri svojej činnosti podporuje aj verejné infraštruktúrne projekty“.
V zmluve sa developer zaviazal, že priestor pod Mostom SNP revitalizuje bez nároku na odplatu.

Most čistil subdodávateľ
J&T Real Estate podľa zmluvy mala zaistiť vyčistenie podhľadu a pilierov mosta v časti nad autobusovou zastávkou Most SNP. Sama si na tieto práce najala subdodávateľa.
Práve ten pri čistení mosta zhodil hniezda vtákov. Až neskôr sa zistilo, že išlo o belorítky, chránený druh vtákov.
Mesto bolo podľa hovorkyne J&T Real Estate Daniely Stričkovej povinné zabezpečiť povolenia na čistenie mosta.
Pred samotným čistením sa zástupcovia firmy podľa nej niekoľkokrát stretli so zástupcami magistrátu na koordinačných stretnutiach.
„Na žiadnom z týchto stretnutí nebola spoločnosť upozornená na prípadné obmedzenia. Spoločnosť J&T Real Estate nenesie za túto udalosť žiadnu zodpovednosť a je s ňou spájaná nedôvodne,“ tvrdí Stričková.
Hrozí vôbec niekomu trest?
Pri čistení mosta podľa ochranárov zhodili celkom 66 hniezd belorítok, škodu odhadli na 120-tisíc eur a spolu so Štátnou ochranou prírody už podali aj trestné oznámenie na polícii. Na neznámeho páchateľa, pretože konkretizovať vinníka je ťažké.
„Obvinený nemusí byť iba ten, kto to urobil, ale aj ten, kto to dal urobiť,“ povedal vedúci oddelenia enviro kriminality na ministerstve vnútra Mário Kern
. Práve to je problém, pretože J&T Real Estate si najala robotníkov, ktorí si ‚len‘ urobili svoju prácu. Magistrát zas tvrdí, že nikomu neprikázal zničiť hniezda a porušiť tak zákon.
Podľa Kerna je napriek tomu jednoznačné, že ide o trestný čin.
Vinníkovi, nech už ním bude ktokoľvek, podľa neho nehrá do kariet ani legislatívna zmena od septembra minulého roka. Od vtedy ide totiž o trestný čin aj v tom prípade, ak bolo hniezdo zhodené čo i len z nedbanlivosti. „Výhovorky typu, že nevedeli, že ide o chránené vtáctvo, už neobstoja,“ dodal Kern.
Prípadom sa bude spolu s odborníkmi z ministerstva zaoberať. Ide totiž o jeden z najväčších prípadov tohto druhu v Bratislave. Na odhad či, kedy a koho obvinia je podľa neho priskoro. Záleží to totiž od okolností a výpovedí.
Pokiaľ by sa prípad podarilo vyšetriť, vinníkovi hrozí až dvojročný trest. „Kto vo väčšom rozsahu usmrtí, zraní, chytí alebo premiestni chráneného živočícha alebo poškodí alebo zničí jeho biotop a obydlie, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky,“ povedal hovorca krajskej polície Michal Szeiff.
Najzraniteľnejší čas
Chráneným belorítkam zhodili hniezda v strede hniezdnej sezóny. „Ide o najzraniteľnejší čas, kedy vznášajú a inkubujú vajíčka,“ povedal hovorca Slovenskej ornitologickej spoločnosti Ján Gúgh.
V okolí mosta tak teraz lietajú zmätené vtáky, ktoré zrejme prišli o svoje mláďatá. Hniezda sa snažia nanovo opraviť a opäť zahniezdiť.
Motívy zhodenia hniezd sa podľa ornitológov nedajú nijako pochopiť a ani ospravedlniť. Belorítky mali pod Mostom SNP svoju druhú najväčšiu kolóniu v Bratislave. Väčšou je len tá v Čunove.
„Za posledných desať rokov početnosť belorítky na Slovensku klesla o vyše 40 percent a v niektorých mestách až o 70 percent,“ povedal Gúgh.
Dôvodom poklesu je podľa neho úbytok hmyzu, rekonštrukcia a zatepľovanie domov, ako aj nepriaznivá situácia na zimoviskách a migračných trasách.