SME

V hlavnom meste pripravujú sčítanie bezdomovcov

V Bratislave sa koncom tohto roka uskutoční historicky prvé sčítanie ľudí bez domova.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V Bratislave sa koncom tohto roka uskutoční historicky prvé sčítanie ľudí bez domova. Hlavné mesto prieskum organizuje v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny a jeho cieľom je zistiť aspoň minimálny počet ľudí žijúcich bez strechy nad hlavou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasťou sčítania bezdomovcov bude aj dotazník, v ktorom budú zisťovať, prečo sa ľudia ocitnú na ulici, akú skupinu ľudí najčastejšie postihne takýto osud či aké sú problémy, ktoré im bránia začleniť sa opäť do normálneho života.

O sčítaní ľudí bez domova dnes informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s riaditeľkou Inštitútu pre výskum práce a rodiny Sylviou Porubänovou.

SkryťVypnúť reklamu

Z rozpočtu mesta

Sčítanie ľudí sa bude konať niekedy začiatkom novembra a túto prácu budú vykonávať vopred vyškolení sčítací komisári. Hlavné mesto tento projekt vyjde na 6 000 až 9 000 eur, ktoré poskytne zo svojho rozpočtu. Podľa primátora Nesrovnala to však budú dobre investované peniaze.

„Po sčítaní budeme vedieť, koľko ľudí bez domova v Bratislave žije a budeme vedieť lepšie vyčísliť náklady s tým spojené. Budeme tiež vedieť lepšie nastaviť mestskú sociálnu politiku a uľahčí nám to aj komunikáciu s ministerstvom práce pri riešení problému bezdomovectva,“ vysvetľuje Nesrovnal. Súčasťou sčítania bude aj sociologický prieskum medzi ľuďmi bez domova. „Aby sme zistili, prečo sa títo ľudia ocitli na ulici a prečo zvolili tento spôsob života. Sú to veci, ktoré potrebujeme vedieť, aby sme vedeli vytvoriť tú správnu, systémovú, mestskú sociálnu politiku, adresne pomáhať týmto ľuďom a vedieť lepšie komunikovať s ministerstvom práce napríklad pri návrhoch na zmenu zákona o sociálnych službách,“ dodal Nesrovnal

SkryťVypnúť reklamu

V novembri

.Sčítanie ľudí bez domova sa uskutoční začiatkom novembra. Podľa Dariny Ondrušovej z Inštitútu výskumu práce a rodiny prieskum potrvá jeden večer, no v ťažšie prístupnejších miestach možno aj niekoľko dní. Sčítací komisári sa vyberú na tie miesta, kde by sa mohli ľudia bez domova najčastejšie zdržiavať. Sčítavať budú aj ľudí, ktorí hľadajú útočisko v nocľahárňach, útulkoch či komerčných ubytovniach.

„Na tieto miesta budú vyslaní vopred vyškolení sčítací komisári, ktorí budú s jednotlivými ľuďmi vypĺňať dotazníky,“ priblížila Ondrušová. Ako dodala, ľudí bez domova vždy upozornia na to, že akcia nie je namierená proti nim a nemá represívny charakter, ale naopak, cieľom prieskumu je pomôcť zlepšiť služby poskytované ľuďom bez domova.

Nutné zmeny

Projekt sčítania bezdomovcov oceňujú aj mimovládne organizácie pracujúce s ľuďmi bez domova.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nich je to krok správnym smerom, súčasné nastavenie systému totiž ľuďom bez domova podľa nich nepomáha dostať sa zo svojej situácie. „Sú potrebné zásadné systémové zmeny na národnej úrovni,“ zhodujú sa mimovládne organizácie v stanovisku, pod ktoré sa podpísali občianske združenia Proti prúdu, Stopa Slovensko, Kresťania v meste a organizácie Depaul Slovensko a Domov Sv. Jána z Boha. Podľa týchto mimovládnych organizácií je bezdomovectvo ako horúci zemiak, ktorý si štát prehadzuje so samosprávami.

„Je načase, aby štát reálne prevzal zodpovednosť za riešenie bezdomovectva,“ píše sa v stanovisku organizácií. Od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR preto žiadajú, aby v spolupráci s odborníkmi z mimovládnych organizácií pripravilo Národnú stratégiu prevencie a riešenia bezdomovectva a vyčlenilo peniaze na riešenie problému bezdomovectva na štátnej úrovni, z ktorých by mohli obce, mestá a kraje čerpať na služby pre ľudí bez domova. „Ako prvý krok žiadame do pripravovanej novelizácie zákona o sociálnych službách zadefinovať chýbajúce služby a zariadenia pre ľudí bez domova a nastaviť funkčný mechanizmus financovania,“ dodávajú mimovládne organizácie.


 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu