
Marián Dávidík sa svojím desiatym miestom na majstrovstvách sveta postaral o najlepší výkon slovenského orientačného športovca na svetových podujatiach v roku 2001. ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP
Orientačný beh patrí u nás k malým športom, ale nadšenci, ktorí ho robia so zanietením, často dokážu konkurovať európskej i svetovej špičke. To sa mnohokrát nedarí ani športom, ktoré majú u nás omnoho lepšie postavenie. Tento rok sa našim orientačnim bežcom celkom dobre darilo a farby Slovenska obhajovali najmä Bratislavčania.
Na majstrovstvách sveta naši nezablúdili
Po 22 rokoch sa svetový šampionát v orientačnom behu podobne ako v roku 1979 opäť uskutočnil vo Fínsku, v okolí Tampere. Na program MS pribudla nová disciplína – superšprint. Tá bola prekvapujúco pre Slovákov najúspešnejšou z celých majstrovstiev. Bratislavčan Marián Dávidík z klubu Kobra obsadil 10. miesto a Jana Miklušová z Farmaceutu Bratislava 24. priečku. Na klasickej trati bol Dávidík i Jozef Wallner (Kobra Bratislava) v štvrtej desiatke a medzi ženami skončila Katarína Libantová na 53. mieste.
Na krátkych tratiach žiadna Slovenka do finálových pretekov nepostúpila a ani mužom sa nedarilo – Dávidík skončil na 49. a Wallner na 50. mieste.
V štafetových súťažiach možno považovať trináste miesto medzi mužmi i medzi ženami za dobré.
V štruktúre svetových šampionátov dochádza k zmene. Od roku 2003 sa budú uskutočňovať každoročne.
Juniori potešili, výkony ostatných sú sľubné
Radosť prinieslo umiestnenie vekom ešte dorastenca Lukáša Bartáka (TJ Sokol Pezinok) na juniorských majstrovstvách sveta v Maďarsku. Na klasickej trati obsadil 10. miesto, čo je do ďalších rokov prísľubom. Štafeta v zložení Lukáš Barták, Pavol Bukovác (Dukla Trenčín) a Peter Labuda (Farmaceut Bratislava) obsadila tiež veľmi nádejné 11. miesto.
Prvý raz v histórii sa slovenskému pretekárovi podarilo vybojovať si účasť medzi najlepšími svetovými pretekármi v seriáli Park World Tour v parkovom orientačnom behu. Jana Miklušová celkovým 13. miestom prekvapila aj najväčších optimistov.
Na svetovom šampionáte juniorov v talianskom Trentine sa výbornými výsledkami blysol Andrej Patráš (Ekonóm Banská Bystrica). Vybojoval 9. miesto na dlhej a 11. na krátkej trati.
V uplynulom roku sa orientačný beh dostal aj medzi súťaže Svetových hier v Akite v Japonsku. Právo štartu si zo Slovenska vybojovali dvaja bežci, no na špeciálnej trati neuspeli. František Libant (Kobra Bratislava) i Marián Dávidík skončili až v závere tretej desiatky.
Vo svetovom pohári v orientačnej cyklistike bol najúspešnejším Slovákom v celkovom poradí Štefan Šurgan na 16. priečke.
V súťaži štafiet je celkové 6. miesto Slovenska výborné umiestnenie.
Financie aj v tomto roku najväčším problémom
Malé športy dlhodobo zápasia s nedostatkom financií a podobné problémy neobchádzajú ani orientačný beh. Ako povedal generálny sekretár Slovenského zväzu orientačných športov Marián Kazík, v roku 2001 bola finančná situácia nestabilná a ani výhľad na rok 2002 nie je priaznivý. Najviac peňazí v sezóne stoja reprezentačné kolektívy. No športovci sú optimisti.
V skutočnosti je to však tak málo peňazí, že to nestačí ani na vykrytie výdavkov spojených s účasťou na vrcholných medzinárodných podujatiach.
Výdavky na prípravu, zdravotné zabezpečenie, materiálové vybavenie a čiastočne aj účasť na zahraničných podujatiach si hradia pretekári sami alebo prostredníctvom materských klubov.
Spriaznenosť reklamných partnerov zväzu tu síce je, ale ich podpora je skôr symbolická.
V minulom roku orientační športovci na medaily na svetovom fóre nedosiahli. Po výbornom roku 2000 sa to bude zdať ako ústup z pozícií.
„Mnohé bezchybné výkony na hranici možností naozaj nezaraďujú slovenských reprezentantov na tie miesta, na akých by sme ich chceli vidieť.
Ale klobúk dolu pred nimi, lebo pracovať, študovať či živiť rodinu a pritom sa pohybovať svojimi výkonmi medzi širšou svetovou špičkou, nie je naozaj jednoduché,“ dodáva sekretár.
V uplynulom roku postihla orientačný šport jedna veľká strata. V septembri sa orientační bežci navždy rozlúčili s Jurajom Nagyom (66 r.), nestorom športovej orientácie, ktorý sa, či už ako funkcionár, tréner, autor metodických publikácií, ale aj ako otec lesného krosu Beh Devínskou kobylou, veľmi významne zaslúžil o rozvoj orientačného behu na Slovensku.