BRATISLAVA. Divadelná hra Kováči v podaní súboru Jána Chalupku z Brezna sa v nedeľu 15. mája predstaví aj v bratislavskom Ružinove. Divadelnú hru uvedie ružinovská organizácia Cultus Ružinov, ktorá sa tak pripája k ostatným kultúrnym a divadelným zariadeniam, nesúhlasiacim so zákazom akýchkoľvek umeleckých prejavov.
Predstavenie Kováči totiž 14. marca v Brezne prerušil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a poslanec NR SR Marián Kotleba, ktorý ho sám objednal, s odôvodnením, že v inscenácii sa používali krajne expresívne výrazy. Agentúru SITA o uvedení divadelnej hry Kováči informovala hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová.
V DK Ružinov
Divadelné predstavenie Kováči odohrá brezniansky divadelný súbor Jána Chalupku v nedeľu 15. mája o 18:00 v Dome kultúry Ružinov v Bratislave. Záštitu nad predstavením prevzali štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Igor Adamec a starosta Ružinova Dušan Pekár. Hra Kováči srbského autora Miloša Nikoliča je absurdnou, miestami trpkou komédiou, ktorá divákov zavedie do kováčskej dielne, kdesi v Nemecku.
V nej sa desiatky rokov po vojne stretávajú traja kováči - bývalí vojaci, ktorí vďaka "službe vlasti" preplietli svoje osudy i svoje rody. Každý zabezpečil svoje potomstvo i následníka svojej vyhne. No práve táto skutočnosť ich po rokoch doženie do zúfalstva a vyžiada si ich stretnutie. Predstavenie nie je vhodné pre deti do 15 rokov.
Prerušené predstavenie
Vlnu nevôle vyvolalo rozhodnutie predsedu BBSK a parlamentného poslanca Mariána Kotlebu, ktorý 14. marca v Brezne prerušil divadelné predstavenie súboru Jána Chalupku Kováči. Predstavenie pritom objednal sám Kotleba a malo sa uskutočniť pri príležitosti oceňovania učiteľov. Kotlebovi prekážalo, že sa v inscenácii používali krajne expresívne výrazy ako: „nakopať riť“, „rozbiť papuľu“ alebo „kurva“, ktoré sa vystupňovali až do stavu, keď sa začalo hovoriť o „srbských hovnách“ a „slovanských lajnách“, odôvodňoval vtedy Úrad BBSK. Na Kotlebovu cenzúru hry vzápätí reagoval aj slovenský prezident Andrej Kiska, podľa ktorého "je neprípustné, aby niekto ako pán Kotleba z pozície moci prerušil a zakázal pokračovať v divadelnom predstavení".
Takéto konanie bolo podľa prezidenta za hranicou slušnej a slobodnej spoločnosti. Na stranu divadelníkov z Brezna sa postavili aj viaceré slovenské divadelné scény. Inscenáciu Kováči po škandále v Brezne uviedlo napríklad Divadlo SkRAT v bratislavskom A4 - priestore súčasnej kultúry, kde si predstavenie pozrel aj prezident Kiska. Kováčov v pondelok 16. mája uvedie aj Slovenské národné divadlo (SND), po ňom sa predstavenie objaví v Bačskom Petrovci v srbskej Vojvodine. V júni by mal brezniansky divadelný súbor s Kováčmi hosťovať v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici, 24. júna vystúpia na Divadelných dišputách vo Veľkom Krtíši, 25. júna zas zavítajú na festival Dotyky a spojenia do Martina a v závere augusta účinkujú na Kremnických gagoch.
Divadelný súbor Jána Chalúpku počas svojej dlhej histórie získal desiatky ocenení z divadelných festivalov a prehliadok na Slovensku i v rámci Jiráskovho Hronova, bývalej celoštátnej divadelnej prehliadky do roku 1990. Je trojnásobným držiteľom Ceny za tvorivý čin roka udeľovanej na Scénickej žatve v Martine. Patrí tiež k najaktívnejším amatérskym divadelným súborom na Slovensku.