SME

K náhradným bytom budú vo štvrtok diskutovať v Dúbravke

Stretnutie s občanmi z okolia plánovanej výstavby sa bude konať 12. mája od 17:30 v zasadačke miestneho úradu Dúbravka na Žatevnej ulici.

(Zdroj: SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ)

DÚBRAVKA, Výstavba náhradných nájomných bytov pre obyvateľov z reštituovaných domov trápi aj obyvateľov v bratislavskej Dúbravke. Hlavné mesto tu chce postaviť náhradné byty v dvoch lokalitách - Pri kríži a Na vrátkach. Obyvatelia z okolia sa však obávajú, že prídu o parkovacie miesta a zastavajú im zeleň. K téme plánovanej výstavby náhradných nájomných bytov sa bude v Dúbravke diskutovať vo štvrtok 12. mája od 17:30 v zasadačke miestneho úradu na Žatevnej ulici 4.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na stretnutie sú pozvaní aj zástupcovia bratislavského magistrátu, mestskí i miestni poslanci. Diskusiu k náhradným bytom starosta Dúbravky Martin Zaťovič zvoláva v rámci pravidelných neformálnych debát s obyvateľmi nazvaných Na slovíčko. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.

SkryťVypnúť reklamu

Dve lokality

V Dúbravke chce mesto postaviť 184 náhradných nájomných bytov. V lokalite Na vrátkach by malo podľa plánov pribudnúť 116 bytov a Pri kríži 68 bytov. Domy chce bratislavská radnica postaviť na svojich pozemkoch, v oboch lokalitách je zatiaľ verejné obstarávanie.

Projekt výstavby náhradných bytov v lokalite Pri kríži je už podľa mesta pred stavebným povolením, v časti Na vrátkach zatiaľ vyhodnocujú ponuky z verejného obstarávania. Plány mesta však v lokalite Pri kríži narážajú na odpor obyvateľov.

Ako informovala Marcinátová, obyvateľom z okolia plánovanej výstavby prekáža najmä zhoršenie situácie s parkovaním. Bytový dom chce totiž mesto postaviť na časti pozemku, kde dnes Dúbravčania parkujú a nová výstavba vraj nepočíta s podzemnými garážami.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa plánov mesta má však na povrchu pri bytovom dome pribudnúť 98 parkovacích miest. Ako dodáva Marcinátová, 85 parkovacích miest má byť pre obyvateľov z náhradných bytov a tak len 13 miest ostane pre súčasných obyvateľov tejto lokality.

"Dúbravčania z okolia plánovanej výstavby sa odvolali proti takzvanej zmene stavby pred dokončením, s ktorou prišiel magistrát, keď vypustil z projektu plánované garáže. Náš stavebný úrad to postúpil na odvolací orgán," vysvetľuje Marcinátová s tým, že je teraz na posúdení okresného úradu, odboru výstavby a bytovej politiky, či je projekt v súlade so zákonom.

Termín: Do konca roka

Hlavné mesto Bratislava má do konca roka zabezpečiť približne 580 náhradných bytov pre obyvateľov z reštituovaných domov v Bratislave. Pre výšku dotácie od štátu môžu podľa radnice stavať len na vlastných pozemkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Zo zákona je totiž na obstaranie jedného metra štvorcového bytu vyčlenených maximálne 1 000 eur. Mesto má zatiaľ vybraných niekoľko lokalít, kde by mohli náhradné byty pribudnúť. Verejné obstarávanie spustili v dvoch lokalitách v Dúbravke - Na Vrátkach a Pri kríži a v Ružinove na Astronomickej a Čmelíkovej ulici. Mesto uvažuje aj o dvoch lokalitách v Petržalke - ide o Mamateyovu ulicu a lokalitu Haanova-Pankúchova. Obstarávanie náhradného bývania však nejde ľahko. Výstavba náhradných bytov naráža na odpor obyvateľov nielen v Dúbravke, ale proti sú aj obyvatelia z Astronomickej ulice v Ružinove, kde spísali aj petíciu. S výstavbou na Čmelíkovej a Astronomickej ulici nesúhlasí ani mestská časť Ružinov.

Náhradné byty musí mesto obstarať do konca tohto roka, dovtedy totiž môžu obyvatelia ostať v reštituovaných bytoch za regulované nájomné. Po uplynutí termínu bude obyvateľom stanovené trhové nájomné. Ak mesto nestihne byty obstarať, od budúceho roka bude musieť žiadateľom, ktorým bol priznaný nárok na náhradné bývanie, doplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Táto suma by sa mohla podľa odhadov bratislavskej radnice vyšplhať až na štyri milióny eur.

"Výpadok štyroch miliónov eur by bola pre mesto katastrofa, pretože máme veľmi málo disponibilných finančných zdrojov, väčšina výdavkov sú mandatórne a na rozvoj mesta nám ostane pár miliónov eur. Krátkodobo by tieto štyri milióny znamenali veľký výpadok, išlo by menej na cesty, sociálne služby, čistotu či zeleň," vysvetľuje primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Prízvukuje, že preto je pri obstarávaní dôležitá aj spolupráca s mestskými časťami, práve stavebné úrady mestských častí totiž vydávajú stavebné povolenia.

"Komunikujeme aktívne so starostami mestských častí, pretože sme jedna Bratislava a nemôže sa niekto tváriť, že jedna mestská časť nepatrí do Bratislavy a je to len problém mesta. Tie peniaze, ktoré by nám vypadli z rozpočtu, sú peniaze Bratislavčanov a mestských častí. Aktívne komunikujem aj so starostami mestských častí a mrzí ma, keď počúvam, že niektorí z nich sa necítia byť súčasťou Bratislavy. Na takúto roztrieštenosť opäť doplatia len obyvatelia a mesto," dodáva primátor Nesrovnal.


Za vyprataný byt v reštituovanom dome môže Bratislavčan získať náhradu, ktorá je limitovaná počtom osôb. Jednej osobe bude pridelený byt s maximálnou výmerou 45 metrov štvorcových, pre dve až tri osoby je maximálna rozloha nového bytu 60 metrov štvorcových a pre štvor- až päťčlennú rodinu ide o trojizbový byt s výmerou do 75 metrov štvorcových. Nesmie ísť pritom o holobyty, náhradné byty musia byť vybavené v takom štandarde, aby sa dali hneď užívať.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 056
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 745
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 987
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 264
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 997
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 775
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu