DÚBRAVKA. Strata parkoviska, zástavba zelených plôch, chýbajúca oddychová zóna. To sú len niektoré z pripomienok obyvateľov z lokalít bratislavskej Dúbravky, kde sa majú stavať mestské náhradné byty. Mestská časť Bratislava-Dúbravka sa rozhodla k tejto téme uskutočniť vo štvrtok 12. mája verejnú diskusiu.
Debata sa uskutoční o 17.30 h v priestoroch miestneho úradu na Žatevnej ulici.
"Vedenie Dúbravky pozvalo na stretnutie aj zástupcov magistrátu, mestských i miestnych poslancov," informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.
Hlavné mesto by malo do konca roka zabezpečiť náhradné bývanie pre nájomcov v reštituovaných domoch. V súčasnosti eviduje magistrát 580 oprávnených žiadostí.
Dve lokality v Dúbravke
V Dúbravke plánuje mesto výstavbu náhradných bytov na uliciach Pri kríži a Na vrátkach. V prvom prípade by malo vzniknúť 68, v druhom 116 náhradných bytov. Oba projekty sú v procese obstarávania výstavby.
Časť stavby sa na ulici Pri kríži sa bude realizovať na mieste, kde dnes obyvatelia parkujú. Riaditeľ sekcie správy komunikácie, životného prostredia a stavebných činností hlavného mesta Gabriel Baláž v tejto súvislosti upozornil, že na inkriminovanom mieste nebolo parkovisko povolené. "Je to pozemok hlavného mesta, ktorý bol a je určený na výstavbu náhradných nájomných bytov. V plánovanej výstavbe však sú zahrnuté aj parkovacie miesta, to znamená, že parkovisko bude vybudované a budú ho môcť využívať aj okolití obyvatelia," vysvetlil Baláž.
Dúbravka však poukazuje na to, že potreby obyvateľov to neuspokojí, tým viac, že nová stavba nebude mať podzemné garáže. "Na povrchu magistrát plánuje 98 parkovacích miest, pričom 85 z toho má byť pre obyvateľov náhradných bytov, pre súčasných tak ostane 13," upozornila Marcinátová.
Aj Ružinov
Problematická je aj situácia s výstavbou náhradného bývania v ružinovských lokalitách Astronomická a Čmelíková. Proti výstavbe náhradných bytov na Astronomickej ulici spustili obyvatelia petíciu, ktorú doteraz podpísalo približne 2000 ľudí. Obyvatelia žiadajú zastavenie či zrušenie vyhláseného verejného obstarávania na výstavbu náhradných bytov a vyhlásenie stavebnej uzávery do obdobia začiatku platnosti zmeny územného plánu. V petícii poukazujú obyvatelia na to, že nová výstavba architektonicky a esteticky naruší prostredie, pre obyvateľov lokality bude znamenať menej svetla, viac hluku a celkové zhoršenie kvality bývania, rovnako zvýšenie dopravnej záťaže a úbytok existujúcej zelene. S výstavbou v Ružinove nesúhlasí ani tamojšia samospráva.
Hlavné mesto musí žiadateľom o bytové náhrady zabezpečiť náhradné bývanie do konca roka 2016, inak bude musieť preplácať žiadateľom rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Suma, ktorú by hlavné mesto muselo doplácať, by mohla dosiahnuť až štyri milióny eur.