BRATISLAVA. Jedno z najstarších zobrazení Bratislavy existuje v talianskej Florencii. Fresku Possonia nájdete na prvom nádvorí florentského Palazzo Vechio (tzv. Cortile di Michelozzo) a je voľne prístupná hneď pri vstupe do paláca.
Mnoho turistických sprievodcov však často nevie, že Possonia je historický názov Bratislavy a počas výkladu návštevníkom tvrdia, že ide o poľskú Poznaň.
Veduta (zobrazenie mesta) vznikla v roku 1565 ako jedna zo série 14 fresiek a zobrazovali niektoré mestá vtedajšej habsburskej monarchie. Jej súčasťou v tom čase bol Prešporok, ako nová metropola Uhorska, rovnako ako Toskánsko a jeho metropola Florencia.

Fresky nechal namaľovať v roku 1565 Cosimo I. Medici ako svadobný dar pre nevestu svojho syna Františka.
Bral si Johannu Rakúsku, dcéru Ferdinanda I. Habsburského a sestru Maximiliána II., prvého uhorského kráľa korunovaného v Prešporku v roku 1563. Fresky vytvorila dielňa Giorgia Vasariho, dvorného maliara rodiny Medicejovcov.
Okrem dnešnej Bratislavy vzniklivo Florencii aj veduty miest Praha, Pasov, Klosterneuburg, Stein am Rhein, Graz, Innsbruck, Linz, Freiburg im Breisgau, Konstanz (Kostnica), Hall, Eberndorf, Wiener Neustadt a Viedeň.
V priebehu storočí sa maľby znehodnotili a mnohé z miest sa dali len ťažko identifikovať. Freska dnešnej Bratislavy patrila medzi najlepšie zachované. Vďaka tomu reštaurátori dokázali ľahko identifikovať aj jej predlohu, ktorú mohli použiť ako podklad pri obnove. Fresku vo vynovenej podobe predstavili v máji 2015, pri príležitosti 450. výročia jej vzniku.
Autori fresky sa inšpirovali obrazom korunovačných slávností cisára Maximiliána II. v Bratislave v roku 1563. Veduta je podpísaná iniciálkami HM a tento grafický list vlastní aj Galéria mesta Bratislavy.
Podľa niektorých bádateľov je jeho autorom Hans Mayr, grafik a maliar pôvodom z Lipska. Iní bádatelia autorstvo prisudzujú Martinovi a Donatovi Hübschmannovcom.