ORTH. Jediný európsky národný park medzi hlavnými mestami dvoch krajín oslavuje jubilejnú dvadsiatu sezónu.
Vstupnou bránou do zachovaných lužných lesov v povodí Dunaja je návštevnícke centrum v zámku Orth an der Donau. Dedina leží asi 35 kilometrov od západnej časti Bratislavy.
Na bicykli sa sem dá po bezpečných cyklocestách dostať z Devínskej Novej Vsi cez Cyklomost Slobody (Most Chucka Norrisa) za necelé dve hodiny pohodlnej jazdy.
Prípadne ešte pohodlnejšie autom cez Hainburg a ponad Dunaj cez tamojší Donaubrücke.

Slovenskí sprievodcovia
Blízkosť Slovenska cítiť aj na návštevnosti. Každý rok sem podľa Igora Stahla, správcu Centra národného parku prichádza čoraz viac slovenských návštevníkov a tomu v novom návštevníckom centre prispôsobili aj služby sprievodcov v slovenskom jazyku.
„Pri príležitosti 20. výročia sme otvorili rozšírené info stredisko. Oslavy začíname 24. apríla veľkým festivalom pre rodiny,“ povedal Igor Stahl.
Zámok v Orthe je moderne vybavený a prispôsobený najmä pre deti. Multimediálne prezentácie m približujú Dunaj a spôsob, ako ovplyvňuje prírodu a život vo svojom okolí aj v slovenčine.
Kedysi sa rieka počas roka pravidelne vylievala z brehov a určovala rytmus života vo svojom okolí a pritom menila aj ráz krajiny. Veľká voda prinášala nánosy štrku a záplavy vytvárali či zanášali množstvo bočných ramien, tvarovali lesy. Tým vznikli ideálne podmienky pre rôznorodý a bohatý život rastlín aj zvierat.
Podľa prírodovedcov možno preto prírodnú rôznorodosť dunajských lužných lesov pokojne prirovnávať k amazonskému pralesu.

Detské divadlo aj papučová fotomapa
V zámku je pre deti pripravené barokové divadielko v slovenčine. Sami sa na chvíľu zmenia na hercov a posúvaním kulís zažijú, ako to kedysi v dunajských luhoch vyzeralo.
Obľúbenou atrakciou je "papučová" ortofotomapa. Dá sa sledovať z nadhľadu z galérie so zábradlím.
Najlepšou didaktickou zábavou je najmä pre školské výlety hľadanie pomocou špeciálneho stojana s lupou konkrétne miesta. Napríklad budovu školy, do ktorej deti v Bratislave chodia, zrúcaninu Devína, niektorý z mostov cez Dunaj, letisko vo Schwechate alebo lode plaviace sa po rieke.
Jedinou podmienkou pre vstup sú špeciálne papuče, aby sa ortofotomapa dunajských luhov v slovensko-rakúskom pohraničí nevyšúchala.

Hniezdo bociana aj riečne akvárium
V rámci prehliadky netreba vynechať zámocký ostrov. Dá sa tu posedieť či poležať v maxibociaňom hniezde upletenom z prútia a vystlanom slamou, štverať sa po lanovom mostíku alebo po cestičke z drevených kolov.
Na zámockom ostrove majú výbeh ko rytnačky, sysle aj užovky, ale postavili tu tiež príbytok pre včely, čmeliaky a ďalší lietajúci hmyz. A takisto jazierko simulujúce život v slepom ramene rieky.
Súčasťou ostrovného jazierka je preto pozorovateľňa so sklenenými stenami. Z úrovne pod vodnou hladinou v nej možno sledovať život rýb, ktoré žijú v Dunaji a jeho ramenách.

Množstvo ďalších zaujímavostí o živote rastlín aj zvierat v dunajských luhoch dopĺňa slovenský sprievodca.
Počas sviatkov a niektorých víkendov počas slovenských dní bývajú prehliadky v Orthe každú hodinu od 10.30 až do 16.30. Vtedy sa tiež oplatí kúpiť si rodinné lístky, vyjde to lacnejšie.
Okupácia Dunajských luhov
Posledné takmer nedotknuté prírodné územie v Strednej Európe sa paradoxne stalo národným parkom (v Rakúsku ich je šesť) aj vďaka plánom vybudovať pri Hainburgu vodnú elektráreň.
Rakúšania by síce mali ešte viac elektriny z vodnej a nie z atómovej energie, ale betón a hrádze by zničili podunajské luhy, ktoré európsky veľtok státisíce roky tvaroval bez ohľadu na ľudské úmysly.
Ochrancovia prírody preto začali budúce stavenisko v lužných lesoch pri Hainburgu okupovať a ich protesty vyvrcholil v zime 1984 až do policajných zásahov s desiatkami zranených.
Dôležitú úlohu v tomto spore zohral katolícky kňaz a spisovateľ pôvodom z Holandska Joop Roeland, ktorý priamo v dunajských luhoch odslúžil na Vianoce 1984 omšu.
Spor vodohospodárov a ochrancov prírody viedol k vypísaniu referenda, ktoré stavbu elektrárne zastavilo.













