BRATISLAVA. Lávka pre peších a cyklistov na Starom moste by mohla od polovice mája slúžiť pre verejnosť. Magistrát už získal tri kolaudačné rozhodnutia na objekty na Starom moste, Štúrovej ulici a v Petržalke. Kolaudačné konanie na električkovú trať cez most pokračuje.
Potvrdila to hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová s tým, že plynie 30-dňová zákonná lehota. Ak sa nik neodvolá, lávka by mohla byť o mesiac sprístupnená pre peších a cyklistov. Električková trať by mohla byť sprevádzkovaná v polovici júna.
"Výrazne sme pokročili. Máme jeden plánovaný termín, ktorý je zložený z minimálnych lehôt, ktoré je potrebné zo zákona dodržať," povedal Pavol Frešo, bratislavský župan. Samosprávny kraj je jedným z úradov zapojených do kolaudačných konaní.
Kolaudačné konania na stavbu Starého mosta a prvú časť električkovej trate do Petržalky sa začali koncom januára.
"Kolaudácia je rozdelená na viacero čiastkových konaní. Kolauduje sa viac ako 140 objektov, sú rozdelené do desiatich kolaudačných konaní," vysvetlila Skokanová.
Okrem špeciálneho stavebného úradu Bratislavy o tom rozhoduje aj Úrad BSK, mestská časť Petržalka či Okresný úrad Bratislava.

Kolaudačné konania podľa Skokanovej postupujú, no sprevádzajú ich aj problémy. Únia slabozrakých a nevidiacich napríklad namietala, že dlažba na Štúrovej ulici s navádzacím pásom pre nevidiacich nie je dostatočne kontrastná. Mesto ju preto nechalo vymeniť.
Upraviť tiež museli výšku hrany nástupiska pri mýtnom domčeku. Náklady za tieto opravy nesie zhotoviteľ stavby. Aktuálne na Štúrovej ulici dokončujú cyklotrasu.
"Odstránime pôvodný náter, ktorý zobrazoval cyklotrasu a vymeníme ho za modernú, plastovú cyklotrasu, ktorá bude obsahovať aj navádzacie drážky pre nevidiacich. Budú vedieť, že je to trasa pre cyklistov a mohli sa jej vyhnúť," vysvetlila Skokanová. S inštaláciou takejto cyklotrasy museli počkať na priaznivé počasie.
Prestavba Starého mosta v Bratislave sa začala 2. decembra 2013, keď začali rozoberať pôvodnú konštrukciu mosta. V januári 2014 postupne uzavreli Štúrovu ulicu, najprv pre električky a následne aj pre autá, a začali demontovať koľajovú trať.
Práce sa zastavili v júni 2014 pre hľadanie nevybuchnutej munície v Dunaji, opäť sa obnovili v septembri. Do konca toho istého roka postupne zbúrali piliere tri a štyri a začali rekonštruovať pilier číslo päť.

Vo februári 2015 začali vysúvať oceľovú konštrukciu mosta, ktorá spojila brehy Dunaja 22. októbra 2015.Kompletne ju dokončili 1. decembra 2015. Starý most i prvú časť električkovej trate do Petržalky prevzalo hlavné mesto 16. decembra.
Starý most meria 465 metrov a jeho kovová konštrukcia váži približne 10-tisíc ton. Jeho súčasťou je okrem električkovej trate aj chodník pre peších a cyklistov a štyri vyhliadkové balkóny s lavičkami.
Pri výstavbe Starého mosta zbúrali pôvodné piliere číslo tri a štyri, ktoré nahradil jeden pilier s číslom 34. V Dunaji sa tak rozšírila plavebná dráha na 140 metrov, čo umožní popod most plávať aj lodiam európskych parametrov.
Projekt za 58,8 milióna eur bez DPH prepláca z 85 percent Európska únia, 10 percent prispieva štát a päť percent hradí Bratislava.