Prostredníctvom elektronického zapisovania sa na skúšky sa študenti môžu napojiť na univerzitný systém odkiaľkoľvek. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Oslovení predstavitelia bratislavských univerzít sa zhodujú v tom, že takýto systém výrazne uľahčuje pracú, zvyšuje flexibilitu a podstatne zjednoduchší doterajšie zložité zapisovanie sa na hárky papierov.
Podľa prodekanky Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity Márie Bielikovej, systém elektronického zapisovania sa na predmety je potrebný a v dnešnej dobre aj nevyhnutný.
Na fakulte však tento systém existuje zatiaľ iba ako prototyp. "V prevádzke je však systém elektronického zapisovania sa na projekty a ich hodnotenie. Naši študenti majú predmety, na ktorých vypracovávajú práce. Môžu sa na ne zahlásiť cez internet."
Zapisovanie sa na predmety cez internet by sa malo na tejto univerzite naplno rozbehnúť najneskôr o dva roky. "Plánujeme zakúpiť nový informačný systém, ktorý môže všetko zmeniť k lepšiemu. Zabezpečí napríklad hodnotenie študentov učiteľmi online či rozosielanie správ o zvládnutí skúšky priamo na mobily poslucháčov," odkrýva možnosti prodekanka.
"Neviem si ani predstaviť, že by univerzita kúpila systém, ktorý by toto nerobil. Na ostatných fakultách STU určite tiež netrpezlivo čakajú na jeho zavedenie," dodáva Mária Bieliková.
Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ho zaviedli asi pred tromi rokmi.
"Tento systém nám výrazne pomáha. Odbremeňuje sekretárky, katedry a taktiež aj študentov," tvrdí vedúci oddelenia počítačovej a audiovizuálnej techniky Právnickej fakulty UK Alexander Fodor.
Drobné problémy sa vraj vyskynú len vtedy, keď študenti zabudnú heslo alebo sa im správne nezobrazí internetová stránka. "Systém sa nám osvedčil a rozmýšľame o tom, že by sme ho v budúcnosti rozšírili aj o elektronický systém prihlasovania sa na predmety pri zápise," dodáva.
Študenti Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity sa na skúšky zapisujú takmer len cez internet. "Snažíme sa takto zapisovať všetky predmety a máme s tým iba dobré skúsenosti. Študenti sú rôzni a keď ešte na nástenkách viseli klasické zošity s určitým počtom miest na skúšku, ten čo sa už nezmestil do počtu, zošit niekedy ukradol. Teraz sa to stať nemôže. Poslucháč si pohodlne vyberie termín, zapíše sa a ak mu to nevyhovuje, môže sa do dvoch dní zo skúšky odhlásiť," hovorí prodekanka pre pedagogickú činnosť fakulty Judita Tancošová. "Môžem konštatovať, že väčšina fakúlt a katedier našej univerzity prechádza na tento systém," dodáva.
MARÍNA DOBOŠOVÁ