FOTO
River Park bude polyfunkčné centrum, jeho najvyššia budova by mala mať 14 podlaží. V komplexe by malo byť 340 bytov, kancelárske priestory, reštaurácie, obchody, vyrastie tu aj prvý päťhviezdičkový hotel v meste. Výstavbe musel ustúpiť bývalý parčík na nábreží s takmer 250 stromami. Kompetentní sa oň už roky nestarali, jeho výrub aj tak vzbudil nevôľu zelených. Stavať by sa malo začať ešte tento rok, prvú časť chcú dokončiť v roku 2007.
VIZUALIZÁCIA - J & T
Rozprávali sme sa s holandským architektom ERICKOM VAN EGERAATOM.
Ste tvorcom projektu River Park. Čo bude polyfunkčný komplex na dunajskom nábreží znamenať pre Bratislavu?
"Myslím si, že Bratislavčania začínajú znovuobjavovať hodnotu rieky. Je tu priestor na rozvoj mesta. Rozhodli sme sa postaviť skupinu budov, ktoré budú tvoriť harmonický celok a komunikovať s riekou. Podobné projekty staviame aj v St. Petersburgu či v Amsterdame. Každý z nich je iný, lebo aj atmosféra miest je odlišná. Holanďania majú radi jednoduchosť, Rusi extravaganciu. Verím, že aj River Park bude odrážať ducha Bratislavy bez imitovania súčasnej zástavby."
Čo je na vašom projekte také bratislavské?
"Mierka. Nechcel som, aby tu vyrástol nejaký megalomanský komplex, stoja tu už tri vežiaky. Bratislava je mesto, ktoré ešte prednedávnom nikto nepoznal. Ale prebúdza sa k životu, je atraktívne pre návštevníkov a jeho význam rastie. Túto atmosféru by mal River Park odrážať."
Dominantou návrhu je budova, ktorá zasahuje aj nad rieku. Čo v nej bude?
"Budú v nej byty a kancelárie. Nepovedal by som ale, že ide o dominantu. Budova je výraznejšia ako ostatné, všetky ale tvoria rôznorodý a zároveň jednoliaty celok."
Projekt vzbudil v meste vášnivé diskusie. Jeden z názorov je, že komplex bude len pre horných desaťtisíc.
"Byty tu budú, prirodzene, drahšie ako niekde na okraji mesta. Ale to neznamená, že ostatní ľudia nebudú využívať promenádu, kaviarničky, nábrežie, obchodíky. Nechceme exkluzivitu, chceme vysokú kvalitu. Tieto dve veci nie sú to isté. Základom nášho projektu je práve stavať na odlišnostiach ľudí."
Budúcej výstavbe muselo za obeť padnúť takmer 250 stromov. Aký je váš názor na tento problém?
"Vždy je veľmi smutné, keď treba vytínať stromy, ale musíme byť realistickí. V meste sa musí stavať. Tieto stromy boli veľmi nízkej kvality. Treba sa pozerať aj na hodnotu, ktorú tomuto priestoru pridáme. Bude to miesto na trávenie voľného času pre všetkých obyvateľov mesta. Vysadíme tu stromy a zeleň sa odtiaľto určite nestratí. Chcem, aby ľudia boli viac tolerantní. Aby sme z mesta urobili atraktívne živé miesto, musíme dosiahnuť, aby všetky zložky, zástavba aj zeleň, existovali spolu a navzájom sa dopĺňali."
Veríte, že projekt po dokončení presvedčí množstvo odporcov, ktorých má?
"Investor si pri rozhodovaní o výstavbe mohol vybrať aj architekta, ktorý stavia domy podobné škatuliam od topánok. Zarobili by možno viac peňazí a bolo by to jednoduchšie. Som rád, že od prvého momentu podporovali myšlienku, aby centrum nebolo len pre jednu špecifickú skupinu, ale aby bolo naozaj pre všetkých. Niektorí architekti hovoria: Ja robím najlepšiu polievku. Ale chce každý najlepšiu polievku? Ja chcem moju polievku, vy chcete maminu polievku. Ide o to, aby si každý tú svoju polievku vedel nájsť a bol spokojný."
Erick van Egeraat (Amsterdam, 1956) vyštudoval architektúru v holandskom Delfte. V roku 1995 založil medzinárodnú architektonickú kanceláriu, ktorá má svoje zastúpenie v Rotterdame, Londýne, Prahe a Budapešti. Jeho najvýznamnejšie práce stoja v Írsku, Nemecku, Maďarsku či Holandsku. FOTO - ARCHÍV