Andrzej Wajda na vernisáži svojich kresieb z Japonska v Poľskom inštitúte. FOTO SME - PAVOL MAJER |
V stredu podvečer poľský režisér ANDRZEJ WAJDA v rámci retrospektívy svojho diela uviedol film Popol a diamant. Tento film patrí dodnes medzi najvýznamnejšie snímky tematizujúce situáciu povojnového Poľska. V priestoroch Poľského inštitútu otvoril aj výstavu svojich kresieb, ktoré vznikli počas ciest po Japonsku.
S Andrzejom Wajdom, držiteľom Oscara za celoživotné dielo, sme hovorili najmä o jeho vzťahu k japonskej kultúre.
Korene vášho vzťahu k japonskému umeniu siahajú do ďalekej minulosti.
"Áno. S japonským umením som sa stretol ešte počas vojny. V Národnom múzeu v Krakove sa nachádzala zbierka starého japonského umenia. Krakov patril pod nemeckú správu a Nemci tam prekvapivo celú zbierku ponechali. Maľby urobili na mňa obrovský dojem. Možno preto, že som mal 17 rokov a niečo také som videl po prvýkrát."
V akom časovom rozpätí vznikali kresby, ktoré si môžu návštevníci pozrieť v priestoroch Poľského inštitútu?
"Vznikali od 70. rokov až po koniec 90. rokov, keď som bol v Japonsku naposledy. Vždy navštevujem tie isté, starodávne mestá. Kjóto, Tokio, Osaka. V roku 1976 som dostal cenu Kjóto, čo je japonský ekvivalent Nobelovej ceny. Z vďaky som sa zaviazal, že vytvorím miesto, ktoré bude zastrešovať japonskú kultúru. A tak vzniklo Centrum pre japonské umenie a technológie Manggha."
Snažíte sa podporovať mladých filmárov. V roku 2002 ste založili filmovú školu.
"V Poľsku sú dve filmové školy, okrem toho niekoľko súkromných. Natíska sa otázka, načo nám je ďalšia. Podľa mňa treba podporovať mladých filmárov aj po tom, čo opustia brány školy. Chceme im dať priestor nakrútiť svoj prvý film. Priestor, kde môžu slobodne tvoriť a nemusia sa báť dravej konkurencie. Navyše tu môžu komunikovať so svojimi rovesníkmi. Poskytneme im techniku, hercov, pomáhame im pri písaní scenára. Druhú skupinu žiakov tvoria mladí ľudia, ktorí skončia strednú školu, a perspektívne by mohli študovať filmovú réžiu. Snažíme sa odhaliť ich talenty. Dnes je možnosť ich uplatnenia oveľa väčšia ako kedysi." (ip)