Na snímke zľava Jan a Zdeněk Svěrákovci. |
Potom, čo Zdeněk Svěrák stvárnil hlavnú postavu v nezabudnuteľnej fiktívnej biografii, biografickej paródii Jára Cimrman ležící, spící, sa vďaka svoju synovi, režisérovi Janovi Svěrákovi a Martinovi Dostálovi dočkal (seriózneho) sfilmovania aj svojho vlastného života. To, že si režiséri pri vytváraní dokumentu Tatínek zvolili cestu mierneho ironického nadhľadu a nespochybniteľného obdivu, je zrejmé už z jeho podtitulu Mramorizace Zdeňka Svěráka.
V posledných rokoch poznáme Zdeňka Svěráka predovšetkým ako scenáristu niekoľkých veľmi úspešných a divácky obľúbených filmov svojho syna. Stačí spomenúť Obecnú školu nominovanú na Oscara či oscarového Kolju, alebo Tmavomodrý svět.
Okrem tejto Svěrákovej medzinárodnej tváre dokument Tatínek pripomína, že v domácom, česko-slovenskom prostredí sa preslávil predovšetkým ako spoluzakladateľ Divadla Járy Cimrmana, ako jeden zo známej dvojice komikov Svěrák - Smoljak, ako autor scenárov k filmom, z ktorých "hlášky" už dávno zľudoveli a napokon herec vo filmoch Vesničko má středisková, Tři veteráni, Jára Cimrman ležící, spící, Na samotě u lesa.
Spomínanie Zdeňka Svěráka na dôležité životné okamihy v profesionálnej, ale aj v súkromnej sfére presne mierenými otázkami v dokumente dopĺňa a usmerňuje syn-režisér.
Dozvieme sa veľa o jeho detstve, rozhlasových a divadelných začiatkoch, ale aj o samotnom procese tvorby, ktorý zákonite nie je idylický - počiatočná spolupráca otca a syna na ich ďalšom zamýšľanom celovečernom filme Vratné láhve sa dostane až do bodu mrazu, keď ani jedna zo strán nie je schopná zľaviť zo svojich predstáv o diele.
Práve v tomto neuzavretom bode spolupráce sa dokument končí, veď napokon nič ešte nie je hotové, všetko je len vo vývoji. (krátené)
VERONIKA POLÍVKOVÁ