Z balkóna na treťom pochodí na Vajnorskej ulici spadol v nedeľu 29-ročný muž. Príčinou bolo skorodované zábradlie, ktoré nevydržalo jeho hmotnosť. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Muž chcel cez zábradlie prevesiť paplón. Skorodované zábradlie nevydržalo, keď sa oň oprel. Aj po páde z výšky asi desať metrov zostal celý čas pri vedomí.
"Na miesto sme prišli niekoľko minút po nahlásení a hneď sme ho previezli na Kramáre," povedal Ján Kovalčík zo záchrannej služby. "Jeho stav je stabilizovaný," potvrdila nám lekárka Jaroslava Macková. Ešte včera nehodu pripomínala zaschnutá kaluž krvi pod domom a odtrhnuté zábradlie na neďalekom trávniku.
"Je to neuveriteľné, bývam tu už štyridsať rokov, a na niečo podobné si nepamätám. Poriadne nás to aj s ostatnými z domu šokovalo, to aby sme sa báli ísť na balkón. Ako dôchodkyňa si veľké opravy dovoliť nemôžem. Máme čakať, kým sa na nás dom zrúti?" povedala susedka zraneného, ktorá sa vracala domov.
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vyčíslilo, že len na komplexnú obnovu panelových domov, ktorých životnosť je asi 80 rokov a najstarší v meste má päťdesiat, by Slováci potrebovali 400 miliárd korún. Tehlové domy na Vajnorskej sú ešte staršie ako mestské paneláky.
"Životnosť domov je ťažko kvantifikovateľná, bez problémov sa dajú udržať pri živote budovy zo stredoveku. Čo sa týka ich prevádzky, vždy by mal byť niekto za ňu zodpovedný," povedal špecialista na rekonštrukcie Daniel Moravčík. Za zábradlie je pravdepodobne zodpovedný vlastník bytu.
"Oceľ podlieha hrdzi, a treba ju pravidelne udržiavať nátermi. Nie každý majiteľ bytu však je dostatočne technicky zdatný, aby to vedel. Zábradlie bolo zapustené priamo v podlahe balkóna, čo nie je stavebne najšťastnejšie riešenie. Ďažďová voda tak tvorí mláky okolo stĺpikov a spôsobuje ich koróziu. Na novších domoch sa väčšinou zábradlie ukotvuje zdola alebo iným spôsobom. Prípad je zaujímavý aj po právnej stránke. Balkón určite budú skúmať súdni znalci," povedal Moravčík.
MARTIN KÓŇA
FOTO |