Ako povedal vedúci finančného oddelenia magistrátu Juraj Bulík, nie je reálne, aby mesto za jeden a pol roka bolo schopné vytvoriť podmienky na splatenie celého dlhu. Na magistráte finančníci pripravujú projekt, ako sa s dlhom v roku 2003 vyrovnajú. Jednou z možností zrejme bude ďalší dlhodobejší úver.
Mesto predpokladá, že tento rok získa z predaja svojho majetku asi jednu miliardu korún, ktorú si chce odložiť na zníženie zadlženosti. „V navrhovanom rozpočte na rok 2002 príjmová časť rozpočtu s týmito prostriedkami zatiaľ neuvažuje, bude opravená až po zrealizovaní predaja majetku mesta,“ potvrdil Juraj Bulík. Ide o pozemky v lukratívnom podhradí, v zóne Pribinova a o predaj podielu mesta v Istrobanke.
Mestské časti však s návrhom rozpočtu nie sú spokojné, znamená pre ne úbytok financií.
V minulosti sa mesto viackrát snažilo zmeniť článok 49 štatútu Bratislavy, ktorý hovorí o rozdelení podielových daní medzi mesto a mestské časti. Mesto navrhovalo ubrať z podielových daní mestským častiam a zvýšiť príjem mesta.
Mesto to zdôvodňovalo tým, že sa stará o všetky cesty I. a II. triedy a domovy dôchodcov. Poslanci mesta však túto zmenu v štatúte nikdy neschválili.
„Hlavné mesto v tomto roku očakáva od mestských častí 55 miliónov korún ako príspevok na celomestské funkcie. V roku 2001 to bolo 40,9 mil. Sk. Keďže zmena štatútu v tomto smere je v mestskom zastupiteľstve nepriechodná, potom by to mal byť príspevok na základe individuálnych dohôd. Ale oficiálne to zatiaľ nikto tak nedeklaroval. Neviem tiež povedať, či táto suma vychádza z predpokladaného nárastu podielových daní. Zatiaľ však nemáme k dispozícii ani predpokladané prerozdelenie podielových daní na mestské časti,“ povedal starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský.
Podľa neho sa bude návrh v priebehu roka viackrát upravovať v súvislosti s ďalším prechodom kompetencií na samosprávu a ich prerozdelením medzi hlavné mesto a mestské časti.
Ich financovanie návrh rozpočtu nerieši.
INGRID DROZDÍKOVÁ