Na behu z Devína uspel iba jeden obhajca

Pár dní pred štartom 58. ročníka Národného behu Devín - Bratislava bolo prihlásených len minimum pretekárov a organizátori sa trocha obávali, ako to napokon s účasťou dopadne. Rekreační bežci však nenechali populárne podujatie v štichu a včera ráno ...

Na štart 58. ročníka Národného behu Devín - Bratislava sa včera postavilo 880 bežcov, väčšina z nich bežala trať 12 330 m spod hradu Devín (na snímke). Deti do 15 rokov štartovali spod Mosta Lafranconi. FOTO SME - PAVOL MAJER

Pár dní pred štartom 58. ročníka Národného behu Devín - Bratislava bolo prihlásených len minimum pretekárov a organizátori sa trocha obávali, ako to napokon s účasťou dopadne. Rekreační bežci však nenechali populárne podujatie v štichu a včera ráno sa ich na štart postavilo 880. O čosi menej ako vlani, keď sa účasť blížila k tisícke. Pre väčšinu je tento beh stále jedinou súťažnou výzvou v sezóne, pripravujú sa naň často aj celý rok a takú výsadu nemá asi žiadne bežecké podujatie u nás.

Hlavný beh sa opäť vrátil na trať s tradičnou dĺžkou 12 330 m. Vlani bola trať pre rekonštrukciu jednej z ulíc v Devíne zhruba o kilometer dlhšia. Malý Devín pre deti do 15 rokov mal štart pod Mostom Lafranconi. Obe trate sa stretali v cieli na Hviezdoslavovom námestí, kde bola aj tento rok slušná a hlavne prajná divácka kulisa.

Organizátori presunuli dátum behu z prvej na druhú aprílovú nedeľu. Okrem iného aj pre zlé počasie, ktoré sa v minulých ročníkoch tradične ukazovalo v tom najhoršom aprílovom svetle. Včera teplota vystúpila k desiatim stupňom, vzduch bol po nočnom daždi čistý a takéto podmienky si mnoho bežcov v cieli pochvaľovalo.

Víťazka prekvapila samu seba

Mužskú kategóriu ovládli bežci z klubov z východu republiky. Najrýchlejším bol Miroslav Vanko (Obalservis Košice), ktorý časom 35,38 prekonal traťový rekord Marcela Matanina z roku 2001. "A to som mohol byť ešte o pár sekúnd lepší, ale na jednom mieste som zle odbočil a musel som sa asi 30 metrov vracať," povedal v cieli víťaz, ktorý podľa jeho slov prišiel do Bratislavy vyhrať. Podarilo sa mu to aj vlani, celkovo sa tešil už zo štvrtého prvenstva. Na druhom mieste skončil Bohdan Dziuba, Poliak behajúci za JM Demolex Bardejov (36:09). Tretí v cieli bol Martin Holečko (Obalservis Košice, 37:16).

Pri účasti vlaňajšej víťazky Izabely Zatorskej z JM Demolex Bardejov bolo prekvapením prvenstvo bežkyne MAC Rača Zuzany Nováčkovej v čase 43:08 práve pred Zatorskou (45:55). Nováčková však zaznamenala na jeseň a v zime výkonnostný progres, ktorého výsledkom bolo zlato na 3 km a striebro na 1500 m na halových majstrovstvách Slovenska a minulotýždňové prvenstvo na domácom krosovom šampionáte.

"Doteraz som pri troch účastiach bola najlepšie štvrtá. Tento rok som chcela byť do tretieho miesta, posun na absolútny vrchol prekvapil aj mňa samu. No vyhrať nebolo ľahké, na desiatom kilometri, keď som unikala Zatorskej, dostala som sa do veľkej krízy," povedala bežkyňa, ktorá by sa v letnej sezóne chcela venovať tratiam od 5 km až po polmaratón. Na treťom mieste skončila Marika Kuriačková v drese Slávie UK Bratislava (45:57).

Fakty z histórie

* Premiéra Behu Devín - Bratislava bola v roku 1921

* V roku 1922 sa 2. ročník nebežal v apríli, ale 1. mája. Cieľ bol preložený spred Národného divadla pred Štefánikove kasárne.

* Tretí ročník podujatia absolvovali aj športoví chodci.

* Vo štvrtom ročníku sa otvorila aj kategória vojakov, z 37 účastníkov bolo 22 uniformovaných, s malou poľnou.

* Na 5. ročníku v roku 1925 zvíťazil Košičan v drese pražskej Sparty Jozef Koščak. Ten pred pretekmi vystúpil z vlaku v Devínskej Novej Vsi mysliac si, že je v Devíne. Za svoj omyl zaplatil päťkilometrovým behom s kufrom v ruke, pretože do štartu zostávala necelá hodinka.

* Prvý výpadok zaznamenalo populárne podujatie v roku 1928. Dôvod bol pravdepodobne finančný. Dôvody ďalších výpadkov boli nepríjemnejšie. Druhá svetová vojna a jej následky prerušili tradíciu prakticky až do roku 1948.

* Medzi rokmi 1951 až 1967 sa nebežalo z dôvodu ideologickej izolácie nielen pohraničného devínskeho pásma v 50-tych rokoch, ale aj pre dočasnú organizátorskú apatiu.

* Rok 1967 priniesol zmenu a iniciatívu z klubu TJ Rapid Bratislava i ďalších atletických nadšencov o oživenie tradície.

Zuzana Nováčková (MAC Rača), víťazka ženskej kategórie.