Právnická fakulta Univerzity Komenského má 85 rokov a je druhou najstaršou fakultou univerzity. Do roku 2004 vychovala 17 353 absolventov. FOTO - ARCHÍV SME Kritériá na prijímacie skúšky V prvom akademickom roku 2004/2005 bolo z vyše deviatich stovák uchádzačov o štúdium prijatých 454 poslucháčov, z toho 173 do denného a 281 do externého štúdia. Podmienkou prijatia bolo maturitné vysvedčenie, úspešné absolvovanie IQ testu a prijímacích pohovorov, ktorých rámec nepresiahol rozsah stredoškolského učiva vrátane cudzích jazykov. Aj v ďalšom akademickom roku škola plánuje prijať približne rovnaký počet študentov. Prihlášky treba poslať do 30. júna 2005, prijímacie pohovory budú od 22. augusta a 2. septembra. Za pohovory sa neplatí. Školné je 53 tisíc korún za jeden akademický rok. |
V hlavnom meste sú dve právnické vysoké školy. K Právnickej fakulte Univerzity Komenského sa minulý rok pridala aj súkromná Bratislavská vysoká škola práva. Prinášame vám ich porovnanie. Na otázky SME odpovedajú dekan Právnickej fakulty UK MARIÁN VRABKO a kancelár Bratislavskej vysokej školy práva PhDr. JÁN DÖMÖK .
Aké odbory máte akreditované na vašej škole?
MARIÁN VRABKO: Fakulta má akreditovaný študijný program denného bakalárskeho a magisterského štúdia a externého bakalárskeho a magisterského štúdia. Na právnickej fakulte sa študuje len študijný program - právo.
JÁN DÖMÖK : Štúdium je zamerané na právo, s osobitným dôrazom na medzinárodné a európske právo. Škola má akreditáciu na bakalárske i magisterské štúdium ako aj na konanie rigoróznych skúšok.
Dá sa na škole študovať aj v cudzom jazyku?
MV: Študenti tejto fakulty môžu zatiaľ akreditovaný študijný program študovať len v jazyku slovenskom, výberové predmety môžu študovať v jazyku anglickom, nemeckom a francúzskom. Taktiež sa pripravuje Master program v anglickom jazyku a spoločné PhD. štúdium vo francúzsko - nemeckom jazyku.
JD: Hlavným vyučovacím jazykom je slovenčina. Prednášky profesorov z Rakúska a Nemecka sú v nemčine. Škola prvé dva roky zabezpečuje ich simultánne tlmočenie. V treťom ročníku by už poslucháči mali byť spôsobilí počúvať nemecké prednášky bez tlmočenia. Pri BVŠP sa už založilo Jazykové centrum, ktoré bude od 1.septembra komplexne zabezpečovať jazykové vzdelávanie a zdokonaľovanie sa v cudzích jazykoch všetkých študentov, predovšetkým v nemčine a angličtine. Toto vzdelávanie je spoplatnené. Cieľom školy je, aby v zmysle európskeho systému UNICERT, každý absolvent školy mal z jedného cudzieho jazyka certifikát C1, t. j. zvládnutie jazyka (na úrovni materčiny) a z druhého cudzieho jazyka certifikát B2 (na dobrej komunikatívnej úrovni).
Organizujete prípravné kurzy pred prijímacími pohovormi?
MV: Fakulta ich organizuje každý rok. na pôde fakulty a prednášajú na nich učitelia právnickej fakulty.
JD: Prípravné kurzy pred pohovormi neorganizujeme.
Môžu sa poslucháči zapisovať na skúšky on-line czee internet?
MV: Študenti prvého a druhého ročníka sa prihlasujú na skúšky výlučne on-line. Poslucháči vyšších ročníkov využívajú tento spôsob prihlasovania sa na skúšku na 50 %.
JD: Prihlasovať sa na skúšky cez on-line systém bude možno od prvého septembra tohto roku.
Prešli ste na kreditový systém?
MV: Na fakulte sa v kreditovom systéme študuje od akademického roku 2003/2004 to znamená, že v súčasnosti máme v kreditovom systéme študentov prvého a druhého ročníka.
JD: Škola má vo svojej výučbe zavedený kreditový systém. Podmienkou postupu do druhého ročníka je získanie štyridsiatich kreditov za prvý rok, na konci tretieho ročníka (ukončenie bakalárskeho štúdia) študent musí mať 180 kreditov.
Prednášajú u vás nejakí zahraniční pedagógovia?
MV: Zahraniční učitelia učia na fakulte v priemere dvaja za semester a vždy je problém s ich honorármi. Peniaze idú totiž z mimorozpočtových zdrojov.
JD: Na škole pôsobí alebo bude pôsobiť vyše tridsať slovenských vysokoškolských pedagógov a viac ako dvadsať zahraničných profesorov z Čiech, Rakúska a Nemecka.
Koľko predmetov si poslucháči môžu preniesť do ďalších ročníkov?
MV: Koľko predmetov si poslucháč môže preniesť do ďalšieho ročníka upravujú študijné a skúšobné predpisy. Študenti 3. a 4. ročníka klasického ročníkového systému si môžu prenášať tri nesplnené podmienky do vyššieho ročníka. Prenášané nesplnené podmienky musia vykonať do konca akademického roku - do konca augusta.
Pri kreditovom systéme sa na túto otázku nedá odpovedať. Už pojem "preniesť" sa v študijnom poriadku pre kreditový systém nevyskytuje.
JD: Zo semestra do semestra môže študent preniesť maximálne tri predmety zo siedmich.
Ako by ste provnali vašu školu s "konkurenciou"?
MV: Porovnávať je ťažké, lebo Bratislavská vysoká škola práva existuje veľmi krátko a podstatná časť učiteľov na nej je z našej fakulty.
JD: BVŠP i Právnická fakulta UK v Bratislave majú rovnaké základné ciele: vychovávať vzdelaných právnikov pre štátnu správu, súdnictvo, prokuratúru, bezpečnosť a pre ďalšie odbory a organizácie, kde je predpísané právnické vzdelanie. Vzhľadom na to, že táto škole je súkromná, jej poslucháči si svoje štúdium hradia. BVŠP má vo svojom programe niektoré odlišnosti. Pretože do výučby je zaangažovaných viacero zahraničných profesorov a iných renomovaných odborníkov, bude výučba viac medzinárodná a náročná nielen na jazykové znalosti, ale aj na aktivitu študentov pôsobiť a študovať aj na zahraničných školách. Ráta sa tiež s intenzívnym osvojovaním si európskeho práva, a to nielen na príslušnej katedre, ale aj praktickým osvojovaním si európskych právnych predpisov, v čom by mali byť iniciatívni najmä zahraniční vyučujúci.
STRANU PRIPRAVILA
MARÍNA DOBOŠOVÁ
Bratislavská vysoká škola práva vznikla na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 725 zo dňa 14. júla 2004, čím jej udelili štatny súhlas na pôsobenie ako súkromná vysoká škola. Sídlo rektorátu je Na Vŕšku 8 a na prednášky sa využívajú učebne Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, Radlinského 9. FOTO - ARCHÍV SME |