"Bude prekvapený tým, čo napísal," tvrdí dramaturg Peter Pavlac, "dúfajme, že pozitívne. Lebo herci veľmi emotívne narábajú s textom."
Podľa režiséra Vladimíra Strniska je hra o tom, ako môže byť intelekt zneužívaný na poste moci. "Rok 2001 vo Francúzsku sa preniesol do roku 2005 na Slovensku. A hoci je hra veľmi zložitá, idea je veľmi jasná, aj keď ju autor dáva najavo nezvyčajným spôsobom - je zašifrovaná. Hra má tiež veľmi brilantný jazyk a vo francúzskom origináli je viac-menej statická. My však nie sme zvyknutí na konverzačnú manieru francúzskej tradície, preto sme ju naštudovali trochu inak."
Od svojej premiéry sa Riaditelia stali jednou z najčastejšie hraných súčasných francúzskych hier. Podľa nášho inscenačného kolektívu však pre hru u nás dozrel čas až teraz. Všíma si totiž vzťahy a správanie riaditeľov divízií zbrojárskeho megakoncernu Delta Espace, v ktorom prebiehajú "delikátne" obchody za mnoho miliárd eur. Dôležití topmanažéri firmy pritom riskujú svoju kariéru, využívajú intrigánske až zločinecké stratégie, presúvajú kompetencie, destabilizujú koalície.
Kvintesenciou týchto charakterov je riaditeľ Montparnasse, ktorého si zahrá Dušan Jamrich: "Je to majster sveta vo vyrábaní si alibi, veľmi cynicky pomenúva veci, ktoré v tomto svete biznismenov fungujú - je dobré, aby svet vedel, že som sviniar, vie to a bojí sa." Podľa Jamricha je takýto typ človeka nanajvýš aktuálny aj u nás. "Títo ľudia bez škrupúľ sa vo Francúzsku boja aspoň médií. U nás sa neboja ničoho, to je jediný podstatný rozdiel."
Na scéne sa pod tlakom svedomia, korupcie a konkurencie ocitá na hrane šesť riaditeľov. Jeden z nich spácha samovraždu: "Navonok sa javí, že Odéon je obeťou. Nie je to tak, svoj stav si zaviní sám tým, že prevezme funkciu, na ktorú nemá. No má aspoň svedomie," hovorí Ján Kroner. Humorne charakterizuje svojho Denferta Robo Roth: "Tento živočíšny typúšik si oňucháva a značkuje svoj priestor ako pes. Čaká, kto sa na jeho značkách pošmykne a vyváľa sa v nich, aby na to potom poukázal."
Hra sa vyslovene hodí pre malé "podzemné" scény, ku ktorým patrí aj bratislavská Malá scéna, takže Daniel Besson ňou možno ani nebude prekvapený. Jedine ak tým, že patrí k scénam Slovenského národného divadla.
MILADA ČECHOVÁ