Nebytové priestory v panelákoch sa najčastejšie využívajú na prevádzkovanie služieb, ako napríklad táto internetová kaviareň. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Jednou z možností, ako získať priestor na podnikanie, je prenájom alebo kúpa nebytových priestorov v obytných domoch. Takéto miestnosti sa najčastejšie využívajú ako obchodíky - večierky, predajne krmív pre domáce zvieratá alebo na prevádzkovanie služieb, ako sú kaderníctva, kozmetika, stávkové kancelárie, ambulancie zubných lekárov, internetové kaviarne a rôzne iné.
Najdôležitejším kritériom pri výbere lokality pre podnikanie je jej dostupnosť pre zákazníkov a pre zásobovanie či blízkosť skladových priestorov, technický stav prenajímaných miestností, možnosť a finančná náročnosť úprav a rekonštrukcií, vybavenosť sieťami či možnosť dobudovania sietí. V neposlednej miere je to aj stav samotného domu, v ktorom sa má budúci obchod či prevádzka nahádzať a jeho blízke okolie.
Priestory sa častejšie prenajímajú než predávajú, ak si však chce nájomca priestor odkúpiť, má na kúpu prednostné právo. Kto si chce prenajať nebytový priestor, musí podľa zákona rokovať so správcom alebo spoločenstvom vlastníkov, ktorí rozhodujú o cene, účele a o dĺžke prenájmu. V panelákoch sú nebytové priestory súčasťou podielového spoluvlastníctva majiteľov bytov. O ich využití preto rozhodujú vlastníci a to dvojtretinovou väčšinou.
Priestory, ktoré spravuje mesto alebo jeho časť, prenajíma magistrát, prípadne miestne zastupiteľstvo. Jednotlivé mestské časti si stanovujú v tejto veci vlastné pravidlá v súlade so záväzným právnym predpisom. Na magistráte rozhoduje o využití voľných nebytových priestorov poradná komisia primátora. Nakoľko od januára 2005 došlo k deregulácii cien nájmov za nebytové priestory, cena sa stanovuje dohodou zmluvných strán. Zmluvy o nájme dohodnuté pred týmto termínom zostávajú v platnosti.
Zmluva o nájme nebytových
priestorov
Nájom a podnájom nebytových priestorov upravuje zákon č. 116/90 Zb. Nebytový priestor definuje ako miestnosť, ktorá nie je podľa kolaudačného rozhodnutia určená na bývanie. Spoločné priestory domu ako chodby či medziposchodia sa za nebytové priestory nepovažujú.
Zmena podmienok a zánik nájmu
Všetky zmeny a dodatky zmluvy musia mať písomnú formu, ústna dohoda v tomto prípade nie je postačujúca.
Skoršie ukončenie nájmu sa líši podľa toho, či bol nájom dohodnutý na určitý čas, alebo na neurčitý.
Ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú, možno ju zrušiť výpoveďou oboch zmluvných strán. Dôvody takéhoto kroku zákon presne vymedzuje.
Zo strany prenajímateľa: vtedy, ak nájomca užíva nebytový priestor na iné účely, než je v zmluve dohodnuté, mešká s platením nájomného alebo úhrad za služby viac ako mesiac, keď nájomca napriek písomnému upozorneniu hrubo porušuje pokoj a poriadok, prípadne ak prenajme priestor niekomu inému bez súhlasu prenajímateľa.
Nájomca môže písomne vypovedať nájomnú zmluvu pred uplynutím dohodnutého času v prípade, ak stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si priestor prenajal, ale aj vtedy, ak by užívanie prenajatého priestoru prestalo byť možným bez jeho zavinenia, prípadne ak prenajímateľ hrubo porušuje svoje povinnosti.
Nájomnú zmluvu uzavretú na dobu neurčitú možno vypovedať aj bez uvedenia dôvodu, avšak v písomnej forme. Výpovedná lehota je trojmesačná.
VIERA JUHÁSZOVÁ