Po dvojročnej rekonštrukcii otvoria Univerzitnú knižnicu pre verejnosť 19. apríla. Od rána od deviatej si môžu čitatelia prísť vybaviť nový čipový preukaz, ktorý bude jediným dokladom umožňujúcim vstup do priestorov knižnice. "Každý pohyb v knižnici bude monitorovaný kamerami, aby sa predišlo niektorým nepríjemným javom z minulosti," povedal generálny riaditeľ knižnice Tibor Trgiňa.
Podľa neho sa z knižnice stalo multifunkčné centrum. Takmer dvanásť miliónov korún mimo rozpočtu na samotnú rekonštrukciu poskytlo ministerstvo kultúry na vybavenie modernými technológiami. Knižnica je vybavená novou reprografickou technikou a skenermi, ktoré umožňujú prenos údajov z tlačenej do digitálnej formy.
V klasických zásuvkových katalógoch sa dá prehľadávať fond kníh vydaných pred rokom 2000, všetky knihy vydané po tomto roku sú spracované v elektronickej forme. Snahou bolo aj zrýchliť vybavovanie objednávok, čo bolo v minulosti hlavným zdrojom kritiky univerzitky. Väčšinu kníh by mal čitateľ dostať do rúk do 20 minút po objednaní. Rozšíril sa počet študovní, pre študentov bude možnosť občerstvenia, hoci zatiaľ sa nenašiel partner na prevádzkovanie bufetu. "Knižnica bude miestom, kde môže človek stráviť celý deň," dodal Trgiňa.
Nové je členenie priestoru, ktorý tvorí budova bývalého Uhorského snemu, Palác Leopolda de Pauliho a najstaršia budova dnešnej knižnice - kláštor klarisiek. Sprístupnené sú predtým uzatvorené priestory, napríklad skladové, čo síce zvýši finančné nároky na prevádzku inštitúcie, ale podľa vedenia otvorí knižnicu väčšiemu počtu čitateľov.
"Posledná rekonštrukcia knižnice prebehla v roku 1968. Vtedy boli narušené historické prvky najmä v Paláci de Pauliho," povedal hlavný architekt Ján Bahna. Po obnove sa v knižnici spájajú historické interiéry a výzdoba s modernými prvkami. Zaujímavosťou je študovňa s nezasklenými oknami do nádvoria, ktoré je zastrešené a vykurované.
Fakty o rekonštrukcii
* Knižnicu zatvorili 17. apríla 2003.
* Pred začatím prác bolo treba presunúť 30-tisíc metrov kníh.
* Projekt a stavebné práce stáli takmer 497 miliónov korún.
* Takmer 30 miliónov stálo technické vybavenie, nábytok a orientačný systém stáli 25,6 milióna korún.