Vo Viedni po vianočných sviatkoch a novoročných oslavách podobne ako v iných mestách zavládla komornejšia atmosféra. Vyberáme z nej pozvánku na výstavu Ludwiga Meidnera (1884 – 1966), „zabudnutého“ nemeckého expresionistu, ktorého diela sa nachádzajú v mnohých zbierkach na celom svete, predovšetkým v Nemecku a v USA. Viedenská výstava prezentuje v retrospektíve asi 40 olejomalieb a množstvo grafík zo všetkých období jeho tvorby, ťažiskom je však raná berlínska tvorba z rokov 1912 až 1916.
Meidner je jedným z najvýznamnejších zástupcov nemeckého expresionizmu, súčasník Oskara Kokoschku a Maxa Oppenheimera. Expresionistický lyrik, kunsthistorik a predovšetkým umelec bol „prominentne“ zastúpený na propagandistickej výstave nacistického režimu o „zvrhlom umení“ (Entartete Kunst). Syn židovskej rodiny obchodníkov zo Sliezska sa prezentoval verejnosti prvýkrát v Berlínskej galérii „Der Sturm“ v roku 1912. Spolu s Jakobom Steinhardtom a Richardom Janthurom založili v roku 1912 skupinu Patetikov. Meidner bol vo svojej tvorbe ovplyvnený hlavne futurizmom a kubizmom.
Roky 1912 až 1916, keď bol Meidner povolaný na vojenskú službu, patria k najdôležitejšej etape umelca, vtedy sa radil k „bojovným ateistom“, o pár rokov neskôr sa však jeho dovtedajšie politické ideály zrútili a Meidner hľadal útechu v Biblii. Návratom k viere nasleduje obrátenie sa k témam židovskej a kresťanskej mystiky. Nekonvenčnosť a duchovné krízy ho však sprevádzali i naďalej a zosilneli ťarchou emigrácie – nacisti ho donútili v roku 1939 odísť do Anglicka – a holokaustu.
Výstava v židovskom múzeu mesta Viedeň na Dorotheergasse 11 je prístupná od nedele do piatka od 10.00 do 18.00 h, vstupné je 70 šilingov alebo 5 eur a potrvá ešte do 20. januára. (er, mi) FOTO – ARCHÍV