
Miléniová Bratislavčanka Idka sa stala miláčikom rodiny a v jej kruhu oslávila 1. januára 2002 svoje prvé narodeniny.
Miléniovej Bratislavčanke Idke Grmanovej sa neušlo ani zďaleka toľko mediálnej pozornosti ako košickej miléniovej Veronike. Idka sa totiž – na rozdiel od košickej Veroniky – narodila v usporiadanej rodine Alžbety a Ivana Grmanovcov, ktorá už predtým vychovávala dvoch synov. Dnes 12-ročný Ivan a 6-ročný Viktor sa malej sestričke nielen potešili, ale začali sa dokonca predháňať, kto jej bude robiť spoločnosť.
Zablokovaný výťah
„Pôrod som odkladala, koľko sa len dalo. Nechcela som, aby sa mi dieťatko narodilo pár minút pred koncom roka a kvôli tomu by mu potom zle vychádzali roky. A neželala som si ani mediálnu pozornosť. Tiež som sa trocha obávala, že ak prídem do pôrodnice pred polnocou, pokazím personálu pôrodníckeho oddelenia Silvestra a vítanie nového milénia a vzbudím tak ich nevraživosť. Ale veľmi som sa mýlila. Všetci boli v plnej pohotovosti, všetko bolo pripravené,“ spomína pani Grmanová.
V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v noci z 31. decembra 2000 na 1. januára 2001 čakali prezidenta Rudolfa Schustera.
„Ohlásil sa na návštevu tých, ktorí pracujú vtedy, keď sa iní zabávajú. Keď som prišla, aj výťah už bol kvôli nemu zablokovaný a strážila ho ochranka. Museli ho odblokovať, čo chvíľu trvalo. A tak sa stalo, že len čo stihli na pôrodnej sále pozažínať, začala sa posledná fáza pôrodu,“ spomína pani Grmanová, ktorá na pôrod prišla len 15 minút pred narodením dcérky.
Sekunda po polnoci
Idka sa narodila sekundu po polnoci. Po dvoch synoch to bol pre Grmanovcov o dôvod viac na radosť.
Pol hodiny po pôrode už čerstvá mamička ležala vzorne upravená a pozakrývaná na lôžku a mohla prijať gratulácie najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta republiky a predsedu parlamentu Jozefa Migaša. Pripojil sa vraj aj riaditeľ nemocnice.
„Od prezidenta som dostala aj dve kytice a gratulačné listy na ručne vyrobenom papieri viazané v koži,“ hovorí natešene pani Grmanová. „Dodatočne som dostala aj písomnú gratuláciu zo Stavebnej fakulty STU, kde pracujem ako knihovníčka,“ dodáva.
A aké sponzorské dary sa ušli miléniovej Bratislavčanke?
„Z prezidentskej kancelárie prišiel o pár dní do pôrodnice bývalý hokejista Dárius Rusnák a osobne mi odovzdal vkladnú knižku so sumou 20-tisíc korún, ktoré dieťatku venoval prezident,“ spomína pani Grmanová.
Prezident Rudolf Schuster bol však jediný, kto na miléniovú Bratislavčanku nezabudol. Od primátora, ba ani len od starostov niektorej z dotknutých dvoch mestských častí (hoci rodila v Petržalke, býva v Ružinove) sa nedočkala ani len podania ruky.
„Prečo som išla rodiť až do Petržalky? Môj ošetrujúci lekár tam chodí slúžiť a odporučil mi ju. Ale priznám sa, že som sa pre ňu rozhodla trošku aj preto, lebo som ju chcela vyskúšať. Takto sa mi každé dieťa narodilo v inej bratislavskej pôrodnici. Prvého syna som rodila na Zochovej, druhého v Ružinove. Zďaleka najspokojnejšia som bola v petržalskej pôrodnici. Ale medzi jednotlivými pôrodmi bol dosť veľký časový odstup, takže komfort sa medzičasom určite zvýšil aj inde,“ hovorí matka troch detí.
Škandál ako devíza
Hoci – ako sama povedala – pred pôrodom robila všetko kvôli tomu, aby ušla pozornosti, dnes má zmiešané pocity z toho, koľko záujmu a obrovských sponzorských darov sa ušlo košickej miléniovej Veronike a ako vyšli nazmar. Veronikini rodičia dostali po jej narodení zdarma byt aj so zariadením. A Veronika napriek tomu napokon skončila v detskom domove spolu so svojimi súrodencami, lebo rodičia byt predali a stali sa z nich bezdomovci.
„Niežeby sme na tom boli zle, ale začínam si myslieť, že pre všetkých je najzaujímavejší človek, ktorý vedie škandalózny život – na palcové titulky v novinách.“
JANA MARTINKOVÁ
FOTO – ARCHÍV