Prvý postavený panelový dom na Slovensku stojí v Bratislave na Kmeťovom námestí 5. Architektom bol Georgi Tursunov - otec herečky Božidary Turzonovovej, a statikom bol profesor Jozef Harvančík, otec prednostu mestského úradu Karlova Ves Jozefa Harvančíka. Dom oslavuje tento rok svoju päťdesiatku. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Panelové domy v Bratislave sa stavali s predpokladanou životnosťou osemdesiat rokov. Mnohé materiály a zabudované konštrukcie majú životnosť kratšiu.
Počas celého obdobia bolo treba vykonávať údržbu a opravy. "Bohužiaľ, dialo sa tak len v malej miere. Nájomník predpokladal, že sa o údržbu bude starať štát alebo družstvo. Zároveň si mylne myslel, že byty sú spoločným majetkom a sám neinicioval opravu," hovorí profesorka Zuzana Sternová z VVÚPS-NOVA, výskumno-vývojového ústavu pozemných stavieb.
Chyby, ktoré vznikli na panelových domoch, sa môžu rozdeliť do viacerých kategórií.
Systémové poruchy
Môžu spôsobiť havarijný stav. Sú to vždy poruchy, ktoré sa na istom type budov vyskytujú vo väčšom rozsahu. Vznikli v dôsledku návrhu projektu či istého spôsobu technológie výroby, alebo montáže. Väčšinou sa vyskytujú na obvodových plášťov niektorých typov panelových domov.
Pri riešení systémových porúch môžu majitelia bytov využiť štátnu podporu, ktorú schválilo v roku 2004 ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Štátna dotácia pre tento rok je 450 korún na m2 podlahovej plochy, čo znamená pri priemerných 70 m2 úsporu 30 000 korún - pri zateplení obvodového plášťa do 40 % z celkových nákladov. Dôjde k úspore tepla a úspore na budúcich opravách.
Iné nedostatky
Sú to nedostatky, ktoré vznikli zlou údržbou bytu alebo zastaranosťou materiálov a stavebných konštrukcií. Ich ignorovanie môže viesť k väčšiemu poškodeniu panelových domov. Patria sem hygienické nedostatky, ktoré vznikajú zlými tepelnoizolačnými vlastnosťami stavebných konštrukcií domu. Prejavujú sa plesňami na stenách. Ďalšími nedostatkami sú rôzne trhliny v bytoch. Nemusia byť nebezpečné, ale dochádza vďaka nim k zatekaniu a postupnému odpadávaniu omietok a častí hmoty stavebných konštrukcií. Zvyšujú prevádzkové náklady.
Únava materiálu
Súvisí so životnosťou niektorých segmentov. Problematickými bývajú elektroinštalácie a iné rozvody. Elektrické rozvody nie sú dimenzované na súčasný rozsah používaných spotrebičov. Plynové potrubia v inštalačných jadrách po častom vytápaní suseda susedom môžu byť skorodované. Elektroinštaláciu si môže majiteľ dať urobiť sám. Na výmene ostatných rozvodov by sa mali všetci susedia v paneláku dohodnúť.
Namáhaným miestom je i balkón. Najviac naň pôsobia vonkajšie poveternostné vplyvy. Vznikajú trhliny, korodujú výstuže a ukotvenia zábradlia. Hydroizolačná vrstva na konštrukciách často chýba. Pri opravách treba ošetriť balkónovú dosku, vytvoriť nové vrstvy podlahy a zábradlie ukotviť do dosky najlepšie zboku alebo zospodu.
Bytové jadrá a okná tiež bývajú nevyhovujúce. V súčasnosti je však už na trhu veľký výber materiálov a komponentov.
Problematické sú i výťahy, mnohé sú zastaralé, technicky nevyhovujúce a nespĺňajú podmienky vymedzené smernicou EÚ. Podľa nej má mať každá kabína dvierka, šachta má byť osvetlená a podobne.
Všetky nedostatky, ktoré spadajú do tejto kategórie, si musí majiteľ bytu hradiť sám. Je to však investícia, ktorá sa vráti. V prvom rade sa zmení tepelná pohoda v byte a ušetrí sa na energiách. V neposlednom rade sa zvýši hodnota bytu.
O stavebných úpravách v byte by mal správca alebo stavebný úrad vedieť. Ak ide o väčšie úpravy, malo by podľa zákona dôjsť k stavebnému konaniu.
Milica Pálfyová
Životnosť panelových bytov a niektorých segmentov
byty - predpokladaná životnosť 80 rokov
okná - predpokladaná životnosť 40 rokov
bytové jadrá - predpokladaná životnosť 40 rokov
elektroinštalácia - predpokladaná životnosť 30 - 40 rokov
hydroizolačná vrstva (strecha) - predpokladaná životnosť 15 rokov
Prvé sídlisko s murovanou výstavbou bolo 500 bytov. V rokoch 1961 a 62 sa rozšírila výstavba kombinovaných (panelových i murovaných) sídlisk. Boli postavené sídliská Štrkovec, Ostredky, Trávniky a Pošeň. Zatiaľ posledné postavené panelové sídlisko sú Dlhé Diely. Výstavba bola dokončená v roku 1993.Postup pri vybavovaní štátnej podpory
* Vlastníci bytov sa navzájom dohodnú.
* Autorizovaný inžinier spracuje odborný posudok, v ktorom osvedčí, že dom je zaradený medzi paneláky, ktorých sa týka štátna podpora a potvrdí výskyt a rozsah systémovej poruchy. Navrhne spôsob jej odstránenia a stanoví približné náklady.
* Zoznam autorizovaných stavebných inžinierov nájdu nájomníci na komore stavebných inžinierov.
* Vlastníci podajú žiadosť o štátnu dotáciu na krajský stavebný úrad. Žiadosti sa prijímajú vždy do konca februára.
* Autorizovaný stavebný inžinier vytvorí projekt, ktorý musí prejsť stavebným konaním.
* Krajský stavebný úrad umožní čerpanie dotácie až po preukázaní úhrady faktúr za stavebné práce.