
FOTO SME – PAVOL MAJER
Aj keď zranení spôsobených pyrotechnikou v posledných rokoch ubudlo, aj tohoročný Silvester si vyžiadal niekoľko popálenín a tržných rán. „Slúžil som dva dni a počas nich sme ošetrovali šiestich zranených. Dvom chlapcom petarda vybuchla vo vreckách a štyria dospelí mali výbušninou poškodené predovšetkým končeky prstov,“ informoval nás Roman Kvalténi z Centra popálenín a rekonštrukčnej chirurgie ružinovskej nemocnice. „Tento rok najhoršie dopadli tí, ktorí chceli odpáliť megapiráty. Majú veľkú silu a sú naozaj nebezpečné. Celkový počet ranených bol takmer úplne rovnaký, ako minulý rok,“ dodal.
V priebehu roka nie sú zranenia spôsobené zábavnou pyrotechnikou časté, v ružinovskej nemocnici zaznamenávajú takéto prípady v priemere raz za mesiac.
Ani mestská polícia nezaznamenala počas silvestrovských osláv závažné porušenie platných nariadení. Bratislavčanov zapaľujúcich petardy v zakázaných lokalitách, napríklad pri nemocniciach, stačilo údajne upozorniť.
Podľa Nariadenia vlády SR platného od 1. januára 2000, sa zábavná pyrotechnika rozdeľuje do štyroch tried. Do I. triedy patria prskavky, výbušné kapsle, guľôčky, vystreľovacie konfety a podobne. Manipulovať s nimi môžu aj deti. Výrobky s obsahom akýchkoľvek výbušných zmesí do 50 g v jednom kuse sú určené len pre osoby staršie ako 18 rokov. Do tretej a štvrtej kategórie patria predovšetkým rôzne druhy ohňostrojov. Manipulovať s týmito výbušninami môžu len špecializovaní odpaľovači ohňostrojov. (mg)