FOTO - NORA NOSTERSKÁ |
ským národným múzeom a Slovenským národným divadlom. Na 1300 m2 plochy mapuje 85-ročnú históriu profesionálneho divadla na Slovensku a tiež skladá obraz divadelných prejavov na našom území od stredoveku. Medzi vystavovanými exponátmi sú dobové historické dokumenty, fotografie, plagáty, knihy, scénografické návrhy, makety, kostýmy, bábky, televízne i rozhlasové nahrávky, ktoré sa podarilo uchovať v archíve Divadelného ústavu, ako aj v ďalších divadlách, múzeách a inštitúciách. Výstava je určená pre širokú verejnosť, školy, rodičov s deťmi, pretože ju sprevádza pestrá škála každodenných sprievodných podujatí: stretnutia s divadelníkmi, projekcie, prednášky, scénické čítania, divadelné predstavenia a tvorivé dielne pre deti.
Výstavu Divadlo - vášeň, telo, hlas navštívilo od januára tohto roku takmer 5500 divákov. Sprievodný program z toho absolvovalo viac ako 70 školských skupín, čo je asi 1800 detí a študentov.
Zdroj: Divadelný ústav
Veľká divadelná výstava, ktorá sa koná v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave od 21. januára do 29. mája tohto roku, poskytuje návštevníkom veľa možností pozerať si stopy minulosti aj nedávnej súčasnosti, dozvedať sa veľa informácií, v sprievodných akciách zažiť aj s deťmi živé dotyky divadla. Slovenské národné múzeum sa pre túto príležitosť otvorilo v nezvyčajnom rozsahu. Zámer vymaniť divadlo zo svetiel reflektorov, područia učených kníh a odborných časopisov, a prezentovať ho aj nedivadelníkom, je zápasom svojho druhu ojedinelým. Úsilie upútať v konkurencii masových médií núti tých, čo im záleží na budúcnosti domácej Thálie, vymýšľať nové stratégie boja o miesto divadla v spoločnosti.
Na jednej strane je tu teda pochopiteľné úsilie zaujať, pritiahnuť, získať nových záujemcov o divadlo vo všetkých možných podobách. Autori výstavy však ponúknutú možnosť chápali najmä ako príležitosť vypovedať čosi podstatné o slovenskom divadle ako celku, o pozoruhodnej histórii jeho profesionálnej dráhy, ktorá sa kuriózne začala angažovaním českej divadelnej spoločnosti skôr lokálneho významu. Dejiny slovenského divadla tvoria podstatnú časť výstavy a záleží na návštevníkovi, koľko času bude ochotný venovať ich spoznávaniu. Materiálu sa tu nachádza veľmi veľa, často sú to vzácne, vôbec prvýkrát prezentované údaje a dokumenty.
To, čo je pre záujemcov o históriu slovenského divadla cennou informáciou, môže návštevníkovi zvyknutému na výstavy výtvarného umenia pripadať príliš popisné. Samozrejme, všetko sa vždy dá urobiť lepšie, a výnimkou iste nie je ani spomínaná divadelná výstava. Vo svojom rozsahu a obsahu je však priekopníckym činom a to nielen na Slovensku. Aj keď názov výstavy Divadlo - vášeň, telo, hlas sľubuje čosi iné ako režisérske knihy či makety divadelných budov a scénických návrhov, myslím si, že to, čo je na výstave unikátne, je práve stretnutie s históriou, ktorá inak odpočíva v archívoch, a zďaleka nie je len divadelná: či už vo forme autentických listov, bulletinov, rukopisov hier, dobových fotografií, autentických zvukových, televíznych a filmových záznamov, alebo aj osobných predmetov prvých osobností profesionálneho divadla. Výstava však ponúka aj oveľa akčnejšie inštalácie - sympatie návštevníkov si získal najmä ponúkaný zápas medzi divákmi a tvorcami na naozajstnom pingpongovom stole.
Tak ako neexistuje predpis, ako má vyzerať divadlo, neexistuje ani predpis, ako má vyzerať výstava. Tvorcovia si mohli povedať, že z podstaty divadla vyplýva, že sa vystavovať nedá - veď trvá len v krátkom čase stretnutia umelcov s divákom - no uverili, že je to možné. Slovenské národné múzeum nabité divadlom ponúka veľmi veľa. Ako vždy ide však aj o to, čo hľadáme.
Maketa budovy Slovenského národného divadla v Bratislave v časti výstavy venovanej divadelnej architektúre. FOTO - ANKA LUPTÁKOVÁ |
Autor: Anna Grusková